Drobečková navigace

Bylinné kombinace TČM

Pozor! Dostali jste se na stránku, která není snadno srozumitelná. Najdete zde recepty TČM, často o mnoha ingrediencích, které je nutné z pádných důvodů uvádět čínskými znaky. Vyslovování nám usnadňuje anglický fonetický přepis pinyin, k němuž připojuji též českou výslovnost v hranaté závorce [pchin-jin]. Nemarněte čas učením se čínštiny. Naučte se jen výslovnost těch přísad, které používáte. Pokud jde o dávkování, tak to v grimoárech TČM často není předepsané, jelikož je plně v rukou promovaných praktiků. Dávkování neuvádím ani já u receptů zvláštních, exotických a nebezpečných. U těch ostatních čerpám z praxe taiwanské TČM, online databází (honkongská databáze Tcmwiki, americká databáze Dr. Pennera...) a textů (např. Dr. Dharmanandy). Dávkování představuje jednu lektvarovou vsázku, která se najednou připraví a dle instrukcí odborníka užívá. U receptů tradičních používám jednotky tradiční (taiwanské), u receptů moderních (japonského systému kampo) pak jednotky SI (gramy). Uvědomte si prosím, že ač systém kampo je vědecký, TČM vědecká není. V souladu s tím ani tento text není vědecký a obsahuje prvky magie, mystiky a mystifikace, nad kterými se s laskavým prominutím nebudete pohoršovat. Slovo lektvar používám jako český překlad názvu lékové formy thāng (), viz příslušný odstavec mých dalších poznámek. K dalším častým lékovým formám patří nálev (飲, ǐn), bylinný prášek (散, sǎn), bylinné tablety (丸, wán), kapsle (膠囊, ťiāo-náŋ), granule (顆粒, kə̄-lì), perly (璘珠, lín-čū) atd. Tam, kde je nominální lékovou formou lektvar, tento před pilulkama upřednostníme.

Pozor, důležité! Nejčastější jednotkou váhy na této stránce je taiwanská drachma (錢, ťién), přičemž 1錢 = 3.75g. Druhou nejčastější jednotkou, s kterou se zde setkáte je taiwanský fenik (分, fēn), což je desetina drachmy, tj. 1分 = 375mg.


Seznam bylinných směsí

Poznámka: Prosím uvědomte si, že můj seznam není úplný ani systematický. Nepopisuje zdaleka všechny indikace a interakce uváděných receptů, jen ty, které se vztahují k mým textům. A lektvar, po kterém se létá (tzv. Flugsalb) zde už také nenajdete, protože kolegyně si stěžovaly na profanování oboru.


Kde je sehnat?

Jak jste si jistě všimli, toto není eshop. Ale informace zde nejsou určeny k pouhé zábavě. Když si nikdy žádnou bylinnou směs nepřipravíte, tak je pro vás čtení této stránky jen ztrátou času. Proto je nutné též poskytnout odkazy na komerční zdroje směsí a jednotlivých přísad. Pro neznalé, bylinné směsi se skládají z drog (z holandského droog = suchý). Kdysi se drogy prodávaly v drogeriích. Dnes je často neseženete ani v lékárnách. Existují ale výjimky. Jeden příklad z Prahy: Lékárna u černého orla, Nuselská 373/102, Michle. Další příklady: Bylinná lékárna Plzeň nebo online i kamenné prodejny Valdemara Grešíka. Online prodejen je vícero, ale ve světě bylin umět googlit bohužel nestačí. Některé byliny a lektvary neseženete vůbec, jiné lze objednat jen z dálného zahraničí, což není spolehlivé. Na čínské byliny se u nás specializuje Yaopharm (elixirycisarovny.cz) a Ariadne (ariadne.cz), viz též jejich lektvarový sortiment. Realizaci TČM směsí na přání zákazníka též nabízejí v Polsku. V ČR je pionýrem prodeje pilulkových forem směsí Dr. Hoffmann, viz jeho web patentnimedicina.cz. Technika přípravy lektvarů: Tradiční způsob (oheň a kotlík) dnes nahrazuje specializovaný kuchyňský spotřebič zvaný automatických bylinkovar, který je k vážné přípravě lektvarů nutností. Ani ten však u nás neseženete. Koupit jej lze třeba tady, tady, tady, viz též video jak na to. A pro tradicionalisty, litinový kotlík zakoupíte tady, dražší kotlík měděný tady, smaltovaný tady.

| 2009 - 14.11.2020