Drobečková navigace

Bylinné kombinace TČM

Pozor! Dostali jste se na stránku, která není snadno srozumitelná. Najdete zde recepty TČM, často o mnoha ingrediencích, které je nutné z pádných důvodů uvádět čínskými znaky. Vyslovování čínských znaků nám usnadňuje anglický fonetický přepis pinyin, k němuž dle možnosti připojuji též českou výslovnost v hranaté závorce [pchin-jin]. Nemarněte čas učením se čínštiny. Naučte se jen výslovnost těch přísad, které používáte. Pokud jde o dávkování, tak to v grimoárech TČM často není předepsané, jelikož je plně v rukou promovaných praktiků. Dávkování neuvádím ani já u receptů zvláštních, exotických a nebezpečných. U těch ostatních se čerpám z praxe taiwanské TČM, online databází (honkongská databáze Tcmwiki, americká databáze Dr. Pennera...) a textů (např. Dr. Dharmanandy). Dávkování představuje jednu lektvarovou vsázku, která se najednou uvaří či jinak připraví a dle instrukcí odborníka užívá. U receptů tradičních používám jednotky tradiční (taiwanské), u receptů moderních (japonského systému kampo) pak jednotky SI (gramy). Uvědomte si prosím, že ač japonský systém fytoterapie kampo je vědecký, TČM vědecká není a její metodika z hlediska vědy není platná. V souladu s tím ani tento text není vědecký a přes občasné vědecké reference obsahuje prvky magie, mystiky a mystifikace, nad kterými se s laskavým prominutím nebudete pohoršovat. Slovo lektvar používám jako český překlad názvu nejstarobylejší lékové formy (湯, thāng), podrobněji viz příslušný odstavec mých dalších poznámek. K dalším častým lékovým formám patří nálev (飲, ǐn), bylinný prášek (散, sǎn), bylinné tablety (丸, wán), kapsle (膠囊, ťiāo-náŋ), granule (顆粒, kə̄-lì), perly (璘珠, lín-čū) atd. Prášek zapíjíme vlažnou vodou nebo pijeme rozmíchaný ve sklenici vlažné vody, studená voda je dle TČM nevhodná. Tam, kde je nominální lékovou formou lektvar, tento před pilulkama upřednostníme. Vždy se řídíme instrukcemi odborníka.


Seznam bylinných směsí

Závěrečná poznámka: Prosím uvědomte si, že seznam není úplný ani systematický. Nepopisuje zdaleka všechny indikace a interakce uváděných receptů, jen ty, které se vztahují k mým textům. A lektvar, po kterém se létá (tzv. Flugsalb) zde už také nenajdete, protože kolegyně si stěžovaly na profanování oboru.


Kde je sehnat?

Jak jste si jistě všimli, toto není eshop. Ale informace zde uváděné neslouží legraci, nýbrž praxi, takže je nutné zájemcům též dle možnosti poradit, kde tyto směsi (pokud nejsou běžně dostupné) sehnat. Tradiční bylinná medicína používá ponejvíc celé sušené části rostlin – drogy. (Pro neznalé, slovo droga je odvozeno z holandského slova droog = suchý a označuje prostě součást lékopisu.) Drogy jsou i dnes naprosto běžné – třeba vždy, když si vaříte lípový čaj, užíváte drogu. Drogy, které se kdysi prodávaly v drogeriích a lékárnách, dnes koupíte spíše v bioobchodech, supermarketech nebo online. Bylinné drogy drží už jen menšina lékáren, např. Lékárna u černého orla, Nuselská 373/102, Michle, Praha. Tam však seženete jen drogy domácího lékopisu, které též snadno koupíte i online: prodejbylin.cz, lecivebyliny.info atd. Navážené směsi drog TČM k přípravě lektvarů seženete jen ve dvou online obchodech: Yaopharm (elixirycisarovny.cz) a Ariadne (ariadne.cz). Ariadne má sortiment hotových směsí. Yaopharm kromě hotových směsí nabízí možnost objednat jakýkoliv lektvar ad libitum. Selže-li vám Yaopharm, pak vězte, že přípravu směsí "ze vzácných čínských bylin zcela dle tradičního postupu na míru individuálním zákazníkům" nabízí též česká pobočka firmy Thongřenské lektvary, thóŋ-řén-thāŋ (同仁堂). Všiml jsem si také prozatím jedinou nabídku realizace receptů TČM na objednávku z Polska. TČM směsi ve formě pilulek jsou pak u nás už naprosto běžné, jedním z pionýrů byl Dr. Hoffmann (patentnimedicina.cz). Tradiční způsob přípravy lektvarů je dlouhé vaření v kotlíku nad ohněm v začouzeném interiéru či též exteriéru. Lektvarové směsi jsou proto sestaveny tak, aby i tento způsob přípravy vydržely. Větší pohodlí nabízí moderní kuchyně, či ještě lépe, zvláště k tomuto účelu určený automatický bylinkovar, což je nový kuchyňský elektrospotřebič, který zatím seženete jen v Asii. (Ne, nikoliv v Alze. Ti prodávají jen to, co už prodává někdo jiný.) Příklady: tady, tady, tady... Litinový kotlík k práci na otevřeném ohni zakoupíte například zde, dražší kotlík měděný třeba zde, smaltovaný kotlík pro vysoce reaktivní lektvary např. zde, kotlíky hliníkové a hliněné nad otevřeným ohněm nepoužívejte.

| 2009 - 4.9.2019