Drobečková navigace

Bylinné kombinace TČM

Pozor! Dostali jste se na stránku, která není snadno srozumitelná. Najdete zde recepty TČM, často o mnoha ingrediencích, které je nutné z pádných důvodů uvádět čínskými znaky. Vyslovování čínských znaků není tak obtížné, protože k nim vždy uvádím fonetický přepis pinyin s českou výslovností v hranaté závorce [pchin-jin]. Nemarněte čas učením se čínštiny. Naučte se pouze výslovnost těch několika přísad, které opravdu používáte. Nabízím též své vlastní překlady čínských názvů lektvarů. Pokud jde o dávkování jednotlivých přísad, tak to v grimoárech TČM často není předepsané, takže je v rukou promovaných praktiků TČM. Japonský systém kampo, od něhož se lze učit, dávkování přísad kodifikuje, ale v ČR přímo kampo použitelné není, protože je příliš japonské – exotické přísady TČM nahrazuje japonskými alternativami, zatímco nás zajímají alternativy středoevropské. Přeci však nějaké dávkování uvádím – v některých případech se inspiruji praxí taiwanské TČM, jindy třeba databází Dr. Pennera, texty Dr. Dharmanandy, nebo hongkongskou Tcmwiki. Dávkování však neuvádím u receptů zvláštních, exotických a nebezpečných. Používám přitom tradiční jednotky (taiwanské) u receptů tradičních, jednotky SI (gramy) u receptů moderních a u předpisů kampo. Dávkování představuje jednu lektvarovou vsázku, která se najednou uvaří či jinak připraví a dle instrukcí odborníka užívá třeba i ve více dávkách. Častou lékovou formou je též nálev (který se obvykle louhuje kratší dobu), bylinný prášek (rozemletá droga), bylinné tablety (obvykle slisovaný bylinný prášek), kapsle a jiné pilulkové formy. Prášek se zapíjí vlažnou vodou nebo pije rozmíchaný ve sklenici vlažné vody, studená voda je nevhodná. Tam, kde je nominální formou lektvar, tento před pilulkama upřednostníme. Vždy se řídíme instrukcemi odborníka.


Seznam bylinných směsí

Závěrečná poznámka: Prosím uvědomte si, že seznam není úplný ani systematický. Nepopisuje zdaleka všechny indikace a interakce uváděných receptů, jen ty, které se vztahují k mým textům. A lektvar, po kterém se létá (tzv. Flugsalb) zde už také nenajdete, protože kolegyně si stěžovaly na profanování oboru.


Kde je sehnat?

Tradiční bylinná medicína používá ponejvíc celé sušené části rostlin – drogy. (Pro neznalé, slovo droga je odvozeno z holandského slova droog = suchý a označuje prostě součást lékopisu.) Drogy jsou i dnes naprosto běžné – třeba vždy, když si vaříte lípový čaj, užíváte drogu. Drogy, které se kdysi prodávaly v drogeriích a lékárnách, dnes koupíte spíše v bioobchodech, supermarketech nebo online. Bylinné drogy drží už jen menšina lékáren, např. Lékárna u černého orla, Nuselská 373/102, Michle, Praha. Tam však seženete jen drogy domácího lékopisu, které též snadno koupíte i online: prodejbylin.cz, lecivebyliny.info atd. Navážené směsi drog TČM k přípravě lektvarů seženete jen ve dvou online obchodech: Yaopharm (elixirycisarovny.cz) a Ariadne (ariadne.cz). Ariadne má sortiment hotových směsí. Yaopharm kromě hotových směsí nabízí možnost objednat jakýkoliv lektvar ad libitum. Selže-li vám Yaopharm, pak vězte, že přípravu směsí "ze vzácných čínských bylin zcela dle tradičního postupu na míru individuálním zákazníkům" nabízí též česká pobočka firmy Thongřenské lektvary, thóŋ-řén-thāŋ (同仁堂). Všiml jsem si také prozatím jedinou nabídku realizace receptů TČM na objednávku z Polska. TČM směsi ve formě pilulek jsou pak u nás už naprosto běžné, jedním z pionýrů byl Dr. Hoffmann (patentnimedicina.cz). Tradiční způsob přípravy lektvarů je dlouhé vaření v kotlíku nad ohněm v začouzeném interiéru či též exteriéru. Lektvarové směsi jsou proto sestaveny tak, aby i tento způsob přípravy vydržely. Větší pohodlí nabízí moderní kuchyně, či ještě lépe, zvláště k tomuto účelu určený automatický bylinkovar, což je nový kuchyňský elektrospotřebič, který zatím seženete jen v Asii. (Ne, nikoliv v Alze. Ti prodávají jen to, co už prodává někdo jiný.) Příklady: tady, tady, tady... Litinový kotlík k práci na otevřeném ohni zakoupíte například zde, dražší kotlík měděný třeba zde, smaltovaný kotlík pro vysoce reaktivní lektvary např. zde, kotlíky hliníkové a hliněné nad otevřeným ohněm nepoužívejte.

| 2009 - 24.2.2019