Drobečková navigace

Užívání lesklokorky lesklé

Vlastnosti lesklokorky lesklé byly poprvé objeveny Tradiční čínskou medicínou (TČM). Ta jí říká "ling-či", tedy "houba nesmrtelných" (japonský název je reiši). Pokud nám lesklokorku předepíše praktik TČM, předepíše též její dávkování. Lesklokorka lesklá se ale užívá i jako součást léčby nádorových onemocnění a též jako doplněk stravy k prevenci civilizačních onemocnění.

(A) Užívání lesklokorky k léčbě nádorových onemocnění

Lesklokorka lesklá je jedním z nejúčinnějších přírodních protirakovinných prostředků. Lze ji kombinovat s chemoterapií, radioterapií, imunoterapií i chirurgickou léčbou nádorů. (V souvislosti s chemoterapií a radioterapií připomeňme, že vůbec nejsilnějším lékařským prostředkem k regeneraci imunitního systému po ozáření či chemoterapii je ženšen pravý.) Léčba rakoviny je kritickou aplikací lesklokorky lesklé. Je přitom důležité si uvědomit, že lesklokorka a další protirakovinné houby pouze zlepšují šance. Malý lékařský zázrak se u lesklokorky občas vyskytne, čínský název "houba nesmrtelných" ale v žádném případě nelze brát doslovně.

Z těchto důvodů se také u onkologických pacientů maximalizují dávky lesklokorky na úroveň, která se u zdravých uživatelů už považuje za relativně zbytečnou. Cílem je v počáteční fázi léčby lesklokorkou co nejvíce uplatnit její protirakovinný v době, kdy je nádor na nový typ léčby pořád ještě citlivý:

Doporučení dávkování

Pro počáteční fázi léčby je doporučená denní dávka 3 - 5× denně užívat až 5 - 15 gramů kvalitní sušené plodnice lesklokorky lesklé.

Je to dávka vysoká. Lesklokorka je adaptogen, takže se nemusíme obávat nežádoucích účinků, problémem ale může to být zátěž pro trávicí soustavu (zvláště u zesláblých pacientů podstupujících chemoterapii), zvláště pokud by se této dávky mělo docilovat polykáním velkého množství např. kapslí práškované plodnice lesklokorky. Při takovémto vysokém dávkování je vhodnější používat buďto plodnicový prášek volný (tj. bez kapslí), který se konzumuje rozmíchaný ve sklenici čisté vlažné vody, nebo ještě lépe užívat plodnicový koncentrát, který v mnohem menším množství prášku obsahuje účinné látky podstatně většího množství plodnice (kolikrát je koncentrát silnější, tolikrát méně gramů v dávce). Dávka by se měla užívat mezi jídly, aby nedocházelo k potenciálnímu snižování účinku.

Takto vysoké dávkování se udržuje v průběhu prvního roku léčby. Tím se maximalizuje jakýkoliv potenciální pozitivní účinek u daného pacienta. Ať už to bude pouhé prodloužení doby přežívání, nebo úplná remise. Pokud v průběhu léčby dojde k výraznému zlepšení stavu pacienta, v užívání vysokých dávek se pokračuje až do úplné remise, po které lze dávky lesklokorky postupně snížit až na úroveň běžného dávkování lesklokorky jako adaptogenu. V těchto nízkých dávkách lesklokorky by měl pacient pokračovat do konce života.

Může se ale též stát, že ke zlepšení nedojde, nebo dojde pouze ke zlepšení dočasnému. V tom případě je 1 rok zhruba obdobím, za které se nádorové buňky přizpůsobí novému typu léčby a vysokým dávkováním v průběhu tohoto období zaručíme, že se maximum účinku lesklokorky uplatní v období, kdy jsou nádorové buňky vůči ní ještě jakž-takž citlivé, a že se tedy maximalizuje doba přežívání pacienta. Po této době, pokud se stav nezlepšuje, můžeme dávky snížit nebo lesklokorku úplně vysadit.

Výběr lesklokorky

Nemusím jistě zdůrazňovat, že u tak závažné indikace jako nádorové onemocnění je nutné použít kvalitní léčivo. Spíše bych zdůraznil, že i u kvalitních výrobků je v případě léčby rakoviny nutné opravdu dohlédnout na to, aby u pacienta došlo ke spolykání patřičného množství prášku nebo práškového koncentrátu. Řekl bych, že nestačí dělat např. čaj z plátků lesklokorky (třeba i kvalitní), je opravdu nutné prášek / koncentrát polknout nebo kvantitativně vypít rozmíchaný ve vodě.

(B) Lesklokorka lesklá užívaná jako adaptogen

Lesklokorka lesklá se zvláště v čínské tradici považuje za velmi silný adaptogen, tedy prostředek který lze užívat obecně ke zlepšení odolnosti a adaptability organizmu.

S lesklokorkou sa ale nedá seznámit (není cítit účinek). Ten lze posoudit nejdříve po několika dnech až týdnech užívání, to už ale zase není jasné, jestli má případné pociťované zdravotní změny na svědomí lesklokorka, nebo jiný faktor životosprávy. Užívání lesklokorky jako adaptogenu je proto i v dnešní době založeno pouze na víře v poznatky a tradici TČM.

Zatímco v léčbě onkologických pacientů v přímém ohrožení života jde o to, maximalizovat účinek houby, při užívání lesklokorky v roli adaptogenu má uživatel větší svobodu ve volbě dávkování a je též menší chybou použít preparáty méně koncentrované. Konkrétní příklad dávkování by byl:

  • 1-3× denně užívat 300–1500mg práškované plodnice lesklokorky lesklé

Lze tedy brát od dávek nejnižších (1× 300mg denně, tj. zhruba 1 kapsle) až do dávek srovnatelných s dávkováním při léčbě rakoviny (3× 1500mg denně). Není též nutné užívat koncentrát, stačí běžná práškovaná plodnice. Trávicí soustava ostatně s extrakcí účinných látek lesklokorky nemá problém – onkologickým pacientům se koncentrát podává hlavně proto, aby se jejich trávicí soustava nezatěžovala množstvím kapslí a houbové vlákniny. Jen málokdo z neprofesionálů si umí představit, jakou zátěží je pro pacienta podstupovat chemoterapii a kolik dalších léků se přitom bere.

Pokudu užíváto lesklokorku v roli adaptogenu, můžete též experimentovat: Zkoušet výrobky levnější, výrobky z výtrusů, z mycélia, lesklokorku nalezenou v lese či vypěstovanou doma v kůlně... Při léčbě nádorových onemocnění je naopak vhodné zvolit spolehlivý plodnicový koncentrát.

Další potenciálně protirakovinné houby

Zároveň lze užívat další potenciálně protirakovinné houby. Jsou méně prozkoumané než lesklokorka, ale mnohdy velmi slibné. Užívají se zároveň s lesklokorkou a to v takovém dávkování, jeko kdyby lesklokorky vůbec nebylo.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.