Drobečková navigace

Užívání lesklokorky lesklé

Vlastnosti lesklokorky lesklé byly poprvé objeveny Tradiční čínskou medicínou (TČM). Ta jí říká "ling-či", tedy "houba nesmrtelných" (japonský název je reiši). Lesklokorka lesklá se užívá především jako součást léčby nádorových onemocnění a též jako doplněk stravy k prevenci civilizačních onemocnění.

(A) Užívání lesklokorky při léčbě rakoviny

Lesklokorka lesklá je jedním z nejúčinnějších přírodních protirakovinných prostředků. Lze ji kombinovat s chemoterapií, radioterapií, imunoterapií i chirurgickou léčbou nádorů. Její účinnost však samozřejmě není absolutní. Z těchto důvodů u onkologických pacientů maximalizujeme dávkování lesklokorky na úroveň několika gramů extraktu denně. Cílem je maximalizovat účinek lesklokorky v počáteční fázi léčby, dokud nádor nezačne získávat rezistenci.

V počáteční fázi léčby je doporučená denní dávka 3 - 5× denně užívat až 3 - 6 kapslí nebo tablet kvalitního extraktu lesklokorky lesklé. Pokud se léčíme plodnicí v nezpracovaném stavu, užíváme 3x denně nálev z 15-30g plodnice, který je nutné vařit delší dobu. Polysacharidy ani ganoderové kyseliny lesklokorky se varem nerozkládají.

Je to dávka vysoká. Lesklokorka je však adaptogen, takže se u ní nemusíme tolik bát vedlejších účinků. Problémem může to být zátěž pro trávicí soustavu, a to zvláště u zesláblých pacientů podstupujících chemoterapii. K překonání tohoto problému se vyvíjejí přípravky ganoderových kyselin k nitrožilnímu podání cílené přimo na buňky nádoru, viz Rahman2019gal, plný text zde.

Další možností příjmu lesklokorky je užívání volného plodnicového prášku, tj. jemně mleté plodnice lesklokorky rozmíchané ve vodě. Užíváním mleté plodnice se zajistí optimální extrakce účinných látek v trávicím traktu pacienta. Zmíněné relativně vysoké dávkování je nutné udržovat po dlouhou dobu (kolem 1 roku) a i poté je nutné zařadit do jídelníčku houbovou výživu podporující aktivaci protirakovinné imunity hostitele. Nemusím jistě zdůrazňovat, že u tak závažné indikace jako nádorové onemocnění je nutné použít kvalitní zdroj lesklokorky.

(B) Užívání lesklokorky jako doplňku stravy

Když užíváte lesklokorku jako doplněk stravy k prevenci závažných civilizačních nemocí a rakoviny, nesmíte čekat, že účinek subjektivně pocítíte. Účinek lesklokorky se totiž projevuje až po delší době celkovým ozdravením organismu. Je vlastně zázrak, že si Číňané její účinnost vůbec všimli. Pokud jde o dávkování, tak když ji užíváme jako doplněk stravy, je typické dávkování:

  • 1-3× denně 300–1500mg práškované plodnice nebo extraktu lesklokorky lesklé

I velmi nízká dávka (300mg extraktu denně) má vliv na aktivaci protirakovinné imunity. Spolehlivější je však vzít si dávku o něco vyšší. Není též nutné užívat koncentrát, stačí běžná práškovaná plodnice. Trávicí soustava si s extrakcí účinných látek z plodnicového prášku velmi dobře poradí.

| 2008 - 2.12.2019