Drobečková navigace

Kde koupit adaptogeny?

Mí čtenáři se mě vícekrát ptali věci jako "Kde mám ty adaptogeny koupit?" nebo "Který ženšen je dobrý?" Tato stránka je výsledkem delšího vývoje odpovědí na tyto dotazy. Pokud s adaptogeny máte zkušenosti a víte co čekat, mé rady nepotřebujete – můžete zkoušet cokoliv a kdekoliv. Ale pokud zkušenosti nemáte a důvěřujete mi natolik, že si čtete tuto stránku, pak první věc je ta, že spíše než kde, je důležitější co koupíte a jak to budete zkoušet.

Co koupit

První adaptogen který byste měli zkusit je ženšen pravý (Panax ginseng) ve formě tzv. červeného kořene (ginseng radix rubra). Měli byste si sehnat alespoň 50 gramů krájeného červeného ženšenového kořene a provést osobní vyzkoušení dávkování. Lidský metabolismus má individuální specifika, takže i optimální dávkování je u různých jedinců různé. Ujistěte se, že se jedná o plně vyzrálý 6-letý ženšen ze spolehlivého zdroje, jako je 6-letý ženšen TaiwanTCM Liang, nebo 6-letý ženšen Korea Insam. Pouze tak lze zaručit, že při zkoušení bude ženšen fungovat jak má. Na zkušenosti s ženšenovými tabletami, kapslemi, cukrovím a dalšími výrobky s nízkým obsahem účinné látky zapomeňte.

Lidé kteří "necítí žádné účinky" často prostě používají nevhodný materiál v nesprávném dávkování. Ještě jednou, správný materiál pro zkoušení je kvalitní ženšen typu TaiwanTCM Liang, nebo dražší Korea Insam. Označení Korea Insam pokrývá veškerou produkci kvalitního ženšenu z Koreje, takže když se řekne "korejský ženšen", znamená to Korea Insam. Pokud jde o TaiwanTCM, zkoušel jsem velké množství typů ženšenu čínského i tchajwanského a 6-letý TaiwanTCM Liang považuji za dobrou a relativně levnou volbu pro osobní zkoušku.

Pokud hledáte přírodní lék na konkrétní nemoc (například lesklokorku lesklou (Ganoderma lucidum) kvůli jejím protirakovinným účinkům), také je nutné přihlédnout ke spolehlivosti zdroje. Konkrétně u lesklokorky lesklé, materiálem uznávaným a využívaným v TČM je přirozeně rostlá plodnice. Protože přirozený růst plodnice trvá i v těch nejlepších podmínkách 6 měsíců, objevují se výrobky obsahující pouze embryonální fázi této houby (mycelium) vytvořenou několikadenním růstem výtrusů v laboratorních podmínkách.

Kde koupit

Tyto výrobky jsou dnes už běžně k dostání v různých obchodech, včetně internetových. Konkrétně mohu doporučit internetovou prodejnu Ariadne.cz, kde se o bylinky starají lidé, které dobře znám.

A na závěr bychom si měli uvědomit, že hlavním zdrojem adaptogenů je příroda. Pokud potřebujete pomoc, ale kvalitní výrobek si nemůžete dovolit, je zde možnost samostatného pěstování. Gynostema pětilistá (Gynostema pentaphyllum) z čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae) jako jediná rostlina mimo rod ženšen (Panax) obsahuje v listech některé ze ženšenových panaxosidů. S trochou péče se dá pěstovat ve větším květináči nebo ve skleníku. Lesklokorka lesklá se také dá pěstovat v domácích podmínkách (špalky nebo květináče s pilinami).

| 2009 - 9.4.2016