Drobečková navigace

O autorovi

Boris Stitnicky

Boris Štítnický

Zde bych pro vás měl jakýsi svůj životopis, který vám umožní lépe pochopit, co jsem zač a co mě vede. Musím ale zdůraznit, že tento životopis není obecný, ale je psaný pouze z úhlu pohledu příslušného tématu, kterému se zde věnuji.

Můj kontakt s léky začal už v raném dětství. Moje matka byla lékařka a chovala v ně velkou víru: Diazepam, Meprobamat, Alnagon, stará Algena, Dinyl... Pak přišel Rohypnol, jako velká vzácnost "západní" Brufen a pak po revoluci se s těmi názvy roztrhl pytel. To ale předbíhám.

Léky jsem jako dítě dostával i já. Na spaní, na uklidnění, antibiotika, pořád. Moje matka to myslela dobře. Na vědomosti měla vynikající paměť: Dávala mi pouze ty léky, o kterých četla, že mají velmi nízkou zátěž na játra. Tak jsem se vyhnul Diazepamu, na kterém byla závislá moje matka, i Alnagonu, na kterém byla závislá moje babička. Hlubší problémy moje máma nepodezírala. Žili jsme na vesnici a tak – protože lékaři za minulého režimu měli větší přístup k lékům – jsem se jako 5letý stal jakýmsi distributorem léků. Za služby a službičky ve vesnici se totiž platilo léky, hlavně Alnagonem. Mnohokrát jsem kráčel po návsí a nesl jsem Alnagon ke známým to jako pozornost, to jako závděku. Nosil jsem jej svému učiteli z hudební školy, babiččiným kamarádkám, řemeslníku za to, že nám opravoval kola a na zakázku vyráběl formy na pečení...

Tehdy jsem se také poprvé setkal s lékařskou literaturou, které byla naše domácí knihovna plná. Nebyl jsem schopen rozumět krásné literatuře ani matematickým vzorcům z otcových knih, a tak jsem si četl pouze pohádky a lékařské knihy. Mechanismy účinků léků jsem tehdy ale ještě nechápal, a ani jsem je nepovažoval za zajímavé. Připadalo mi divné, proč dospělí lékům věnují takovou pozornost.

Vyrostl jsem, proti vůli matky jsem vystudoval ne medicínu, ale fyziologii na PřF UK, obor neurobiologie. Ještě před dokončením mého studia zemřel můj strýc na selhání jater. Byl závislý na Alnagonu a kombinoval jej s alkoholem. Ani tehdy jsem ještě neprozřel. Říkal jsem si, že pokrok půjde vpřed, staré léky se nahradí novými a bude po problémech. Po vystudování jsem přišel do styku s čínskými bylinami (tzv. Tradiční čínská medicína), začal jsem o nich psát a na žádost čtenářů také zásilkově prodávat. Rozhodl jsem se, že se nebudu podobat těm, kteří u bylin z nouze zdůrazňují aspekt šarlatánství, ale po vědecké stránce svému zboží nerozumějí. Fytochemii dodávaných léčivých rostlin jsem nastudoval tak, abych o ní mohl poučovat lékaře, a abych je mohl srovnávat bok po boku s účinky jiných bylin a běžných léků. Není to snadný úkol, ale tohle jsou věci, na které mám hlavu. Založil jsem tento informační web o adaptogenech a pomohl jsem se založením jedné prodejny bylin a adaptogenů. Pak přišla protibylinná legislativa, nebo spíše my jsme si uvědomili, že v platnost přicházejí zákony proti léčivým rostlinám, které byly v přípravě již dlouho předtím.

Negativní účinky běžných léků se na mém zorném poli objevily znovu. Se ženami trpícími závislostí na GABA agonistech typu Diazepam jsem se setkával i nadále. Lék se dnes volá Zolpidem, je "nebenzodiazepinový", ale účinkuje úplně stejně jako Diazepam (viz vysvětlení Radkina Honzáka). Při té příležitosti jsem si nastudoval materiály Dr Jamese Duka, světově nejuznávanějšího odborníka na léčivé rostliny všech kultur světa. Ten vysvětluje, proč jsou rostlinné obsahové látky principiálně méně škodlivé, než látky syntetické. Pochopil jsem, že od doby mého dětství se běžné léky nijak nezměnily, žádný pokrok u nich nenastal. Změnila se pouze jména léků, ne jejich mechanismy působení. Postupně jsem si – ve snaze hájit léčivé rostliny – prostudoval statistiky a zjistil jsem, že v USA je na GABA agonistech závislých 30 milionů žen. Že z deseti tisíců úmrtí v důsledku "nežádoucích účinků" hrají prim léky, jejichž složení je navlas stejné jako Alnagon.

Pak se mi už otevřely oči. Nedávno jsem viděl televizní pořad, který říkal, že GABA agonisty v některých (pře)civilizovaných zemích pravidelně užívá až 30% žen. Pochopil jsem, že světová populace žen v době večerní ve velkém užívá drogy. Zatímco jsou muži v hospodách, ženy doma potichu užívají legální náhražku za alkohol (to je také GABA agonista). Tato "sedativa" v populaci žen ve velkém způsobují psychózy a vyžadují mnohaměsíční odvykací léčbu (to jsem také osobně pozoroval) antidepresivy typu bupropion, používanými i v odvykání od jiných těžkých závislostí.

Já a další, kteří poctivě píší o léčivých rostlinách, se tedy v žádném případě nestavíme proti vědecké medicíně. Nejde nám ani o to, miliardové tržby prodavačům léků uzmout. Jde nám pouze o to, aspoň malé části lidí otevřít možnost zvolit k léčbě něco, co je neškodné a s trochou štěstí opravdu pomůže. Drogoví dealeři v bílých rukavičkách se ale dnes na léčivé rostliny dívají pouze jako na nepřátelský gang, který je nutné vytlačit z teritoria. Od lidí jako já se neočekává, že budou mít vlastní iniciativu. Očekává se, že se zaměstnají ve farmaceutické firmě a za 28 000 hrubého budou dohlížet na to, jak se ve velké kádi míchá "prášek na spaní" pro půlku republiky. S prominutím, mohu se stát tím nebo oním, Švejkem, Ezopem, Saturninem, Jeevesem, ale tohle drahým pánům doporučit nemohu. Je to po odborné stránce trochu komplikované, ale na technickém, zcela nepolitickém tématu běžných léků a lékových závislostí lze demonstrovat, že obchodní "koordinace" nejenže neslouží většině, ale ani žádné jiné lidské skupině. Lidé angažovaní v protibylinné legislativě se tváří tak tajemně, jako kdyby za nimi stála nejméně zednářská lóže, ale to je pouze póza. Ve skutečnosti je spojuje pouze ochota nepřemýšlet a prodávat svou inteligenci ve prospěch emergentních jevů, jejichž řídící podstata není lidská. Dá se čekat, že tito lidé se stejným způsobem budou chovat i vůči jiným emergentním jevům z oblastí počítačových sítí, kamerových systémů, odposlechů a nakonec i genetických manipulací, které, jak už dávno řekl Francis Fukuyama, pro lidstvo představují maximální nebezpečí. Byl bych rád, kdyby naše aktivita napomohla tento druh lidí i u nás lépe poznat.

Pár mých drobných textů naleznete zde: