Drobečková navigace

Protirakovinová TČM

TČM je systém který není pseudovědecký, ale přímo nevědecký. TČM se ve své teorii aktivně drží taoismu, takže jejím evropským ekvivalentem není vědecká medicína, nýbrž svátost pomazání nemocných. Pragmaticky má ale TČM obrovské klinické zkušenosti a znalosti přírodních léčiv, takže například na Tchaj-wanu je stejně populární jako vědecká medicína a nejlepší lékaři tam mají titul jak MUDr., tak TČM.

Abych na této stránce tedy poskytl i nějaké opravdu účinné nevědecké recepty proti rakovině, obracím se na studii Lai2012ppc, která sestavila přehled deseti TČM kombinací proti rakovině (konkrétně proti rakovině prsu, ale jejich platnost bude obecnější) nejčastěji předepisovaných na Tchaj-wanu. Z nich tři nejčastější jsou:

  1. ťia-wei-šiao-yao-san
  2. šiang-ša-liou-džün-dz-tang
  3. kuei-pi-tang

Kombinace č. 1 sestává z kořenu děhele čínského (Angelica sinensis), podzemku atrakylisu velkoúborného (Atractylodes macrocephala), kořenu pivoňky čínské (Paeonia lactiflora), kořenu prorostlíku čínského (Bupleurum chinensis / scorzonerifolium), sklerócia pornatky kokosové (Poria cocos), podzemku lékořice čínské (Glycyrrhiza uralensis), kůry kořenu pivoňky křovité (Paeonia suffruticosa), zralých plodů gardénie jasmínové (Gardenia jasminoides), podzemku zázvoru pravého (Zingiber officinale) a natě máty čínské (Mentha haplocalyx) v poměru 4 : 4 : 4 : 4 : 4 : 2 : 2.5 : 2.5 : 4 : 2.

Kombinace č. 2: Její hlavní složkou je Vladimiria a kardamom (Amomum)

Kombinace č. 3: Její hlavní složkou je ženšen (Panax) a longan (přesněji long yüen, Longanum).

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.