Drobečková navigace

Lze sehnat substrát na pěstování lesklokorky lesklé – Ganoderma lucidum?

Dobrý den! Dovolte mi, abych se na Vás obrátil s dotazem kde lze sehnat substrát na pěstování Lesklokorky lesklé - Ganoderma lucidum. Na těchto stránkách jsem našel botanický popis této houby, ale uvítal bych také informace jak si ji mohu vypěstovat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

kde sehnat substrát Vám neporadím, o možnostech pěstování lesklokorky píšu zde.  Není to nic složitého: Vezmete dubový, bukový, olšový nebo jasanový špalek (těch stromů je ve skutečnosti více), naprášíte tam lesklokorkový prach a za půl roku Vám tam vyroste, když ten špalek nebude příliš suchý. Pěstírny používají obvykle špalky pilinové, lesklokorce to nevadí. Tedy získat nějakou lesklokorku z vlastních zdrojů není až takový problém. Ten lesklokorkový prach samozřejmě nesmí být sterilizovaný.

Jsou dva hlavní problémy které Vás při pěstování lesklokorky čekají: Kontaminace těžkými kovy a generační genetická degenerace. Je důležité abyste použil dřevo z čisté, nejlépe vysokohorské oblasti (třeba Šumava by byla o.k.). Houby mají schopnost hromadit jedovaté kovy a i v čistém prostředí jsou jich schopny nahromadit překvapivé množství. Houby z průmyslových oblastí by se podle mého profesora nižších rostlin z UK vůbec neměly požívat. Voda k navlhčení špalku musí také být úplně čistá.

Druhý problém vzniká při dlouhodobém pěstování. Lidé kteří se snaží pěstovat lesklokorku většinou ani nevědí jestli to co jim na tom špalku roste je nebo není lesklokorka. Lesklokora má dále několik různých kmenů, které jsou natolik nepříbuzné, že hraničí s různými druhy. I když si zakoupite kvalitní plodnici lesklokorky ze seriozního obchodu, po několika generacích mají pěstované houby tendenci degenerovat – vykašlou se na produkci léčivých látek a veškerou energii soustředí na co nejrychlejší růst, tvorbu plodnic a výtrusného prachu. Při jednorázovém pěstování Vás to ale naštěstí trápit nemusí.

-boris-

| 2010 - 1.9.2010