Drobečková navigace

Užívání ženšenu v těhotenství a při kojení

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli může ženšen nějak ublížit miminku, budu-li ho užívat v období kojení. Kojím už téměř čtyři roky (první holčičku tři a druhou zatím necelý rok) a jsem poněkud unavená, tak bych ráda zkusila, zda by mě ženšen trochu "nezenergetizoval" :c)) Děkuji a přeji hezké dny, Barbora B.

Vážená paní Barboro,

odpověď na Vaši otázku ve zkratce je: Účinné saponiny (panaxosidy), které ženšen obsahuje procházejí placentární bariérou a také do mateřského mléka. Při užívání běžných nízkých dávek (2g denně) ale nehrozí žádné vedlejší účinky pro Vás ani pro miminko. V tomhle dávkování ho můžete klidně zkusit. Vyšším dávkám se ale pro jistotu vyhněte a ženšen vysazujte častěji – řekněme měsíc ano a pak zase měsíc ne. Víte, mojí povinností je u těhotných žen a kojenců při jakémkoliv náznaku nejistoty nasadit varovný tón, což tímto činím, ale existují studie podle nichž ženšen miminkám prospívá stejně jako dospělým.

Pro budoucí maminky

V prvních tří měsících těhotenství je lepší se ženšenu (stejně jako dalším lékům, bylinkám, koření atd.) vyhnout. To je totiž klíčová fáze, kdy se u embrya zakládají veškeré orgánové soustavy. V této fázi jsou u embrya ve hře molekulární mechanismy, které se pak už ve stejné formě nikdy v životě nepoužijí – srdce, mozek a další orgány se nám zakládají jenom jednou. Právě proto je těžké odhadnout, jak ten-který lék bude na vývoj embrya účinkovat, i když třeba u dětí a dospělých lidí může být úplně neškodný. Plody starší tří měsíců a miminka po porodu v zásadě už jen rostou a jejich molekulární dráhy jsou více-méně stejné jako u dospělých.

Podle literatury je ženšen v těhotenství a laktaci v zásadě bezpečný

Otázkou užívání ženšenu v těhotenství a laktaci se zabývá přehled Seely2008sep. Ten říká, že ženšen se zdá být v těhotenství a laktaci bezpečný. Ženšen se dokonce tradičně doporučuje při a po porodu k celkovému posílení rodičky. Důvody, proč Seely2008sep stejně jako já doporučuje opatrnost jsou čistě bezpečnostní.

Další reference

Podle Seely2008sep neexistují žádné vědecké zprávy o tom, že by měl ženšen v těhotenství a při kojení nežádoucí účinky. Jediná zpráva o negativním účinku "ženšenu" na vývoj dítěte (androgenizace) byla důsledkem falšování ženšenu – místo ženšenu byla pacientce prodána svidina plotní (Periploca sepium). Vysokými dávkami ginsenosidů Rb1, Rc a Re se dále povedlo vyvolat poškození u potkaních embryí, jednalo se však o koncentrace podstatně vyšší, než jaké lze dosáhnout běžným dávkováním.

Směs ženšenových panaxosidů byla klinicky testována v těhotenství jako lék na zpomalený růst plodu (Zhang1994gst). Účinek směsi panaxosidů na růst plodu byl shledán jako pozitivní a statisticky signifikantní. Vzhledem k Vaší otázce je důležité to, že autoři provedli rozsáhlé testy metabolických parametrů u léčených miminek a neshledali žádné metabolické ani hormonální rozdíly od kontrolní skupiny. Podle této studie by tedy ženšen v těhotenství a u miminek byl prospěšný a neškodný stejně jako u dospělých. Studie na zvířatech zmiňované v Seely2008sep dále ukazují na ochranné účinky ženšenu na mozek novorozenců při otravě alkoholem (potkan) a pozitivní efekt ženšenu na aktivitu makrofágů při laktaci (tur domácí). U lidí nebyl vliv ženšenu v laktaci zatím zkoumán.

-boris-

| 2010 - 30.9.2010