Drobečková navigace

Ženšen není doping

Světová Antidopingová Agentura (WADA) klasifikuje ženšen jako povolenou látku pro sportovce

Světová Antidopingová Agentura (World Anti-doping Agency, WADA) je nejvyšší autoritou celosvětově zajišťující boj proti dopingu ve vrcholovém sportu. Byla založena v roce 1999 Mezinárodním olympijským výborem. Vytváří a spravuje celosvětový antidopingový program a sjednocuje pravidla všech sportovních organizací a institucí na celém světě do "Světového antidopingového kodexu", kterého součástí je aktualizovaný "Seznam zakázaných látek a metod dopingu". Mezi další činnosti WADA  patří organizace testování sportovců. Když sportovci berou nějaké léky nebo doplňky, musí si vždy být jisti, že tyto nezpůsobí pozitivní testy na doping.

Ženšen není uveden na seznamu zakázaných látek nebo metod dopingu

"Seznam zakázaných látek a metod dopingu", který WADA publikuje (seznam platný od 1. ledna 2009 je tady pdf), neuvádí  ženšen ani jeho obsahové látky. Nutno ale poznamenat, že kromě výčtu jednotlivých zakázaných látek a metod, jsou obsahem seznamu také širší skupiny látek jako anabolika, stimulanty, modulátory steroidních receptorů, kam by čistě teoreticky mohl být ženšen podle někoho zařazen. Proto je potřeba pátrat po konkrétnějším stanovisku WADA k ženšenu ...

Ženšen byl v roce 2000 klasifikován WADA jako"povolený doping"

WADA se již ženšenem konkrétně zabývala, a to dokonce brzy po svém vzniku. Hned v létě roku 2000 na Olympijských hrách v Sydney se zjistilo se, že někteří sportovci užívají ženšen pravidelně.

Přímé vyjádření o ženšenu publikovala WADA ve Zprávě o průběhu Letních Olympijských her v Sydney viz pdf (str. 40): "... Ženšen (ginseng) a jiné běžné doplňky (kreatin, melatonin, kyselina hydroxymetylmáselná, inosin, vitamíny, minerály atd.) patří mezi pseudo-doping neboli povolený doping ..."

Další nepřímé vyjádření WADA zahrnují například tenhle pdf a tenhle pdf dokument – ženšen se pokaždé zmiňuje mezi povolenými doplňky jako vitamíny, minerály, kreatin atd. V zápisu zasedání výkonného výboru WADA z 20. července 2000 (pdf) dále jeden z členů výboru přímo říká, že pozitivní laboratorní test se nemůže brát v úvahu, pokud by byl způsoben ženšenem.

Bezpečnost ženšenu z hlediska antidopingových testů potvrzují i vědecké studie.

WADA samotná testování výživových doplňků neposkytuje. Testováním ženšenu (konkrétně ženšenového extraktu) se ale zabývala např. studie antidopingových testů prováděných na skupině 39 kanadských atletů dlouhodobě užívajích ženšenový extrakt (goel2004dug). Tato prokazuje, že ženšen nezpůsobuje pozitivní dopingové testy.

| 2009 - 7.4.2009