Drobečková navigace

Únava, únavový syndrom

Praktické shrnutí: Proti únavě leckdo bojuje kofeinem, málokdo však využívá hlavní adaptogenní směs TČM – generální posilující lektvar. Tato důležitá kombinace se kofeinu sice nevyrovná rychlostí, ale mnoha jiných stránkách jej předčí. Hlavně k revitalizaci unavených žen pak slouží lektvar k překonání stáze v sídlu krve a perla plodnosti, pilulková forma čerpající základní ingredience z generálního posilujícího lektvaru.

Slovo únava má vícero významů. Z hlediska teorie adaptogenů se únavou myslí většinou akumulovaná alostatická zátěž, která může být buďto kompenzovaná, nebo (překročí-li se adaptační rozmezí) dekompenzovaná. V běžné mluvě se únavou míní většinou únava subjektivní, pocitová. Kromě toho též existuje objektivní mez vyčerpání, po jejímž překročení dochází k dekompenzaci. Adaptogeny pomáhají proti únavě tím, že rozšiřují adaptační rozmezí.

Únavový syndrom

Únavový syndrom je v zásadě chronický, neodůvodněný pocit únavy. Únava má vztah k zánětu a horečce. Při fyzické zátěži mikrotrhlinky svalů a pojiva způsobují lokální zánět a celkově zvyšují hladinu interleukinu 1 a 6. Výsledkem je pocit únavy a při vyšší zátěži až svalová horečka. Únava je zde adaptivní, protože tělo vede k odpočinku a fyzickému klidu, který je nutný pro opravu mikrotrhlinek. Podobným mechanismem vzniká únava při onemocněních a v rekonvalescenci. Při únavovém syndromu je však hladina interleukinů (1, 6, 10) zvýšená i přesto, že subjektivně žádný chorobný stav nepociťujeme. Může se jednat o skrytý chorobný proces (zánět, chlamydióza, mononukleóza). K extrémnímu pocitu únavy dochází při autoimunitních onemocněních a protinádorové chemoterapii, kdy v těle průběžně hyne velké množství buněk.

Stres a hladina hormonů

Tělo má schopnost ve vypjatých situacích únavu překonávat. Hormonální stresová reakce (generalizovaný adaptační syndrom) probíhá aktivací hypotalamicko-hypofyzární osy v důsledku fyzického nebo duševního stresu. Přímá nervová stimulace nadledvin způsobí výlev katecholaminů (adrenalin, noradrenalin) a při déle trvajícím stresovém stavu adrenokortikotropní hormon způsobí zvýšení hladiny glukokortikoidů (kortizol) a mineralokortikoidů (aldosteron). Tyto steroidní hormony nám pomáhají zvládat únavu, jejich zvýšená hladina však škodí – způsobuje, že tělo zanedbává oddech a regeneraci. Vnímání únavy ovlivňují též sexuální hormony (androgeny, estrogeny) a mnohé jiné hormony. Po tělesném zotavení za normálních okolností pocit únavy zmizí.

Standardní přírodní boj proti únavě

Není snadné komplexně prošetřit plné bohatství etnobotanických bylin světa, protože proti únavě se doporučuje všechno možné, ale skutečný účinek má jen menší počet bylin. Zcela typické je proti únavě použití kofeinu a listů koky (Erythroxylum coca), které však samozřejmě nepatří mezi adaptogeny a při pravidelném požívání škodí, ač méně než krystalický kokain a další rekreační drogy zahánějící hlad a únavu. Je 6 hlavních prakticky uplatňovaných rodů kofeinových rostlin:

Sedmou kofeinovou rostlinou by byl kakaovník, ale kofeinu nemá příliš mnoho. Každý uvedený rod má vícero druhů. Třeba kávovník (Coffea) má 3 hlavní druhy: arabský (arabika), statný (robusta) a liberijský. Vícero druhů, jež nebudu jmenovat, má i rod čajovník (Camellia). U paulínie (Paullinia) si všimněme též paulínii posvátnou, u cesmíny (Ilex) pak to, že chutný nápoj (jehož obsah kofeinu jsem však neměřil) lze připravit i z pražených listů u nás rostoucí cesmíny ostrolisté. A též to, že plodem cesmíny je jedlá červená bobule sladké chuti podobně jako u kávovníku, jehož červené oplodí v Jemenu k přípravě osvěžujícího nápoje také užívají. Každá z těchto rostlin má svou výhodu – u kávovníku je to v mém případě chuť, u čajovníku čajové polyfenoly, ale ve všech případech je hlavní účinná látka stejná – kofein.

Adaptogeny – trumf proti únavě

Je politováníhodou vlastností kofeinu, že ovlivňuje víc fyziologických parametrů, než by bylo nutné k překonání únavy. Jeho opakované požití vede k desensitizaci receptorů a vytvoření návyku s abstinenčním syndromem. Tyto negativa nenajdeme u klasických adaptogenů, které působí vesměs pomaleji, ale jejich účinek je lépe vyvážený. V TČM se o těchto rostlinách říkalo, že posilují životní sílu čchi, v Ajurvédě se řadily do kategorie životabudičů (rásajána). Základní zástupce jistě znáte:

Seznam by bylo zbytečné prodlužovat. Doporučení proti únavě bychom našli u většiny klasických adaptogenů a též rostlin, které jsou androgenníí,či jinak potenci zlepšující (má se totiž tradičně za to, že potence souvisí s jakousi "životní vitalitou" – třeba zárazce pouštní (Wang2012cdm). V kombinaci s eleuterokokem byl shledán proti únavě účinným třeba gumojilm jilmový (Deyama2001cpe), známá čínská léčivka.

Ale tím se už dostávám ke kombinacím TČM, z nichž stěžejní je

Generální posilující lektvar je skutečné TČM kladivo na únavu. Najdeme v něm účinné královské byliny normalizující hormonální stres a snižující hladinu únavu způsobujících interleukinů. K optimálnímu účinku jej doplníme separátně zakoupeným ženšenem, protože v komerčních verzích tohoto lektvaru se ženšen z cenových důvodů rutinně nahrazuje pazvonkem chloupkatým. Tento lektvar se zvlášť dobře uplatní k revitalizaci seniorů (mužů i žen). U mladých poslouží ke zvýšení výkonnosti, kdy je optimální jej pít denně 3 až 4 dny před kritickým obdobím. Traduje se, že generální posilující lektvar je hlavně zimní tonikum, které se zvlášť dobře uplatní proti jarní únavě. U žen je další vhodnou alternativou k překonání únavy

Tento lektvar neobsahuje ženšen, vícero složkama (děhel, pivoňka, lékořice, koprníček, rehmánie) však připomíná generální posilující lektvar. Další přísady v něm slouží ke zdůraznění ochrany srdce a cév. Taiwanští praktici jej často předepisují při rakovině prsu, před kterou také chrání. A pokud by vás zajímalo, v kteréže kombinaci najdete již , v které najdete výše zmíněný gumojilm, zkuste perlu plodnosti. Ta je optimalizovaná k dlouhodobému užívání u žen a svou kompozicí se také zakládá na generálním posilujícím lektvaru.

| 2010 - 6.9.2020