Dezertní verze čínské rýžové kaše vychází z bílé čínské rýžové kaše (rýžového odvaru), která je tradičním základem čínské snídaně. Jedná se o řídkou rýžovou kaši vylepšenou dalšími dobrotami a TČM přísadami. Dezertní rýžová kaše je velmi chutná sama o sobě, nebo se dá použít jako příloha k tradiční či počeštěné verzi čínské snídaně. Když chcete před strávníky prohlašovat, že připravujete čínskou specialitu, je určitě lepší zvolit tuto luxusnější verzi než obyčejnou bílou kaši. Velmi typickými přísadami této kaše jsou jedlé kaštany a sladké plody cicimku datlového (jujuby). Tato kaše nemá být příliš sladká a výhodu cicimku je to, že ačkoliv je sám velmi sladký, kaši osladí jen málo. Tím vznikne zajímavý chuťový kontrast. Místo bílé rýže je v tomto receptu použita nutričně hodnotnější celozrnná rýže.
Přísady:
- 1 litr vody
- 1/2 šálku celozrnné rýže
- 6-8 vařených kaštanů
- 8-10 namočených plodů cicimku datlového (jujuby)
Příprava:
- Vařené kaštany nasekáme na velké kousky, jujuby rozpůlíme a odstraníme pecky.
- Do hrnce se studenou vodou vsypeme rýži a uvedeme do varu.
- Když voda začne vřít, stáhneme oheň a vaříme 45 minut.
- Přidáme kaštany a jujube a vaříme dalších 10 minut.
Podávání a variace
Podává se teplá v miskách. Pokud se tato kaše podává jako příloha k čínské snídani s tradičními přísadami nebo k čínské snídani v středoevropském provedení, nemusí se solit. Když ji podáváte samotnou jako dezert, můžete ji dosolit dle chuti a dosladit javorovým nebo karamelovým sirupem.
Tento recept není nijak posvátný. Jedlé kaštany můžeme nahradit stejným množstvím škrobnaté suroviny podobného charakteru – lotosovými semeny, vodními kaštany (semena kotvice plovoucí) nebo v nouzi i obyčejnou cizrnou. Místo cicimku lze v nouzi použít datle či sušené švestky. Podstatné je udržet charakter čínské rýžové kaše s drobnými vylepšeními. Když máme chuť do tohoto jídla přidávat velké množství zlepšujících přísad, tak raději připravíme sváteční verzi čínské rýžové kaše.