Drobečková navigace

Pochvala

Dobrý den. S oblibou si čtu Vaše stránky a velmi se mi líbí styl, kterým píšete o této problematice. Jak odbornost, tak přehlednost i snaha o nezaujatost. Jen tak dál..

S pozdravem. Ing. Pavel Havelka

Když se teď po semestru dostávám k dotazům čtenářů, narazil jsem přitom i na pochvalu od Vás. Nebojuji sice pro medaile, ale přiznávám, že upřímné pochvaly jako ta Vaše mě těší. Je hodně témat, které se v oficiálních učebnicích vykládají s přílišnými ceremoniemi. Z vědecké metodiky se tak stává moloch překážející v pochopení často triviální reality. Není to ani tak mojí snahou, jako spíše přirozeností, že rád říkám věci právě po selsku a bez ceremonií – jako například v článku o našem imunitním systému.

Někdy nás ale "znalci" mystifikují schválně – například u běžně prodávaných komerčních léčiv nebo v bankovnictví. Jindy je to argot, který brání "znalce" proti nováčkům – neškodným příkladem je fytochemické názvosloví. V matematice mě zlobí komplexní čísla, ve fyzice mě rozzlobily tzv. Diracovy fermiony v grafenu, to tady ale nebudu rozvádět. Fyzika je naštěstí více-méně mimo můj obor, to spíše fyzikové nám všichni dneska lezou do biologického modelování :-).

Za pochvalu díky,
-boris-

| 2012 - 17.12.2018