Drobečková navigace

Infekční choroby dýchacích cest

Praktické shrnutí: Běžné byliny proti zánětům dýchacích cest z velké části kryjí s těmi, které se doporučují proti chřipce a nachlazení. Přesto se však při svém studiu setkávám s respiračními bylinami, které do striktně vymezeného tématu nachlazení nepatří. Byliny a směsi TČM mají při respiračních onemocněních velký význam též proto, že umožňují omezit plýtvání antibiotiky, kterého se v dnešní době naše medicína ještě pořád dopouští.

Plýtvání antibiotiky neznamená, že by snad tyto látky byly příliš drahé nebo obtížně vyrobitelné. Plýtvání antibiotiky znamená to, že když je budeme používat pořád, tak pak i ta nejzaostalejší bakterie bude mít proti nim odolnost. Pod antibiotiky zde míním hlavně standardizované farmaceutické prostředky proti bakteriálním infekcím, bez nichž se medicína neobejde. Léčbě se však velice rychle přizpůsobují i virózy, z nichž v respiračním traktu je nejbanálnější chřipka a nachlazení. Existují též rostliny s antibakteriálními účinky, proti kterým však většinou bakterie mívají latentní rezistenci.

Konkrétní byliny a bylinné kombinace

Tento článek, který jsem začal jako kompilaci doporučení tradičního amerického etnobotanika Dr. Dukea, zakladatele tradiční americké medicíny (TAM), průběžně rozšiřuji vždy, když najdu účinnou bylinu a mám čas ji sem vepsat. Je nutné říct, že první volbou u nebanálních respiračních bakterióz a viróz je návštěva nemocnice, abychom tyto choroby co nejdříve rozkýchali po autobusech a čekárnách, než nám lékař předepíše antibiotika. Až pak jdeme nakazit praktiky TČM a bylinářky. Dle TAM doporučuji u virových infekcí:

 • čaj z 3g borůvkových listů, většího množství čerstvého česneku (chuť lze zmírnit sladkou smetanou), až 10g čerstvého mladého strouhaného zázvoru (chuť lze zmírnit kuřecí polévkou) a k tomu 5g ženšenu. Borůvky, česnek a zázvor jsou známé protivirovky, ženšen zase zvyšuje imunitní reakci typu 1 (proti virům a nádorům). Abdullah2000scu k česneku silně doporučuje též třapatku.
 • Další protivirové koření, ve skutečnosti pak léčivky, které vešly v běžnou kuchyňskou praxi, je dobromysl čili oregano, rozmarýn, koriandr, který vůbec nesmrdí, ale voní, hlavně když se přibalí do zmrzlinové palačinky s drcenými praženými buráky, jakou dělají na Taiwanu, drcený fenykl, anýz a další miříkovitky, které nelze všechny jmenovat. Vařit jen krátce, lépe louhovat ve vodě max. 85°C teplé s příměsí alkoholu. Všechny tyto rostliny v databázích oplývají protivirovými látkami a když nepomůžou, rozhodně neuškodí.
 • Další protivirové byliny TAM jsou bukvice lékařská, srdečník obecný, šišák bajkalský, yzop lékařský, černohlávek obecný, všechno asi natě, všechno nejméně 6g denně, rozděleno do tří dávek (ráno, v poledne a večer).
 • Další naději skýtá čekanka obecná (hlavně kořen) a již zmíněná třapatka purpurová (opakování otec moudrosti).
 • lze zkusit i třezalku tečkovanou či zahradní, kombinaci většího počtu bylin se říká výstřel z brokovnice, tradiční a oblíbené americké zbraně.
 • Proto přidávejte i rostliny jiných bylinářů a recepty svých babiček, či lépe, lidových léčitelek, z nichž ty nejlepší umí pomoct i jiným způsobem.
 • Zkuste třeba ještě právenku cejlonskou a řemdihák, opět nejlépe v kombinaci s brokovnicí.
 • K přípravě respiračních salátů Dr. Duke doporučuje panenský olej olivový (olivae oleum virginale) a pupalkový (oenotherae biennis oleum).
 • Protizánětlivá a mírně protivirová je kurkuma, kterou konzumujeme samozřejmě práškovou nebo též ve formě kari koření, kde bývá smíchaná s římským kmínem a drceným semenem pískavice. Vstřebávání kurkuminu usnadňuje piperin, který získáváme nejen z černého, bílého a zeleného obyčejného pepře, ale i...

Ale to už se dostávám k bylinám antibakteriálním a antiseptickým, za jaké se pepřovníky tradičně nejen považují, ale také jsou.

 • Pepřovník černý, dlouhý, guinejský, kubebový a lékařský nejenže usnadní nejen vstřebávání kurkuminu, ale i poslouží antibakteriální silicí, kterou...
 • ... je dobře známé také koření hřebíček, a když jsme už u toho svařáku, tak i révový resveratrol a skořice – jak běžná kuchyňská (cejlonská), tak čínská známá z TČM. Pro listy se v Indii pěstuje skořice tamala, kterou na vás může vytasit ajurvéďák.
 • Dle ceny a dostupnosti lze jako imunomodulační adjuvans zvážit lesklokorku lesklou a jiné léčivé houby (Lee2014aec třeba doporučuje i drahou housenici čínskou). Vhodné jsou i houby lesní – ani nevíme, jak můžeme narazit na nějakou, co obsahuje to správné antibiotikum.
 • U bakteriálních infekcí ženšen vhodný není.

Respirační směsi TČM

Ale dost bylo legrácek. Já bych jmenoval a jmenoval byliny, zeleniny a ovociny, z kterých jsem ještě vůbec nezmíníl meduňku lékařskou, klidně i 4g denně, zavinutku citronovou, zběhovec plazivý, kozinec blanitý, protivirový jalovec, líčidlo jedlé, zimolez a zlatici z nevážného receptu TAM, a to bych se vůbec nedostal k vážným a účinným receptům TČM, z nichž zatím:

A na závěř, zdá se vám článek příliš přehledný a málo zmatečný? Vězte, že není dokončený. Zkuste tak za pár let...

| 2008 - 17.2.2019