Drobečková navigace

Infekční choroby dýchacích cest

Svého času jsem obdržel naléhavý dotaz ohledně bylinné léčby zánětu horních dýchacích cest vzdorujícího standardní léčbě. Zde nabízím vícero tipů na byliny, které by u infekcí horních dýchacích cest mohly fungovat.

Infekční choroby dýchacích cest jsou příkladem infekčních nemocí a lze je také rozdělit na původem bakteriální a virové. Z virových onemocnění je význačná chřipka. Proti bakteriálním se uplatňují látky s antibiotickými účinky.

Fytoterapie infekcí horních dýchacích cest

Z vícero zdrojů, ale hlavně dle doporučení asi nejslavnějšího amerického etnobotanika Dr. Dukea, jsem sestavil intuitivní seznam léčivých rostlin, které má význam proti chronickým infekcím dýchacích cest zkoušet. Je nutné říct, že první volbou při bakteriálních infekcích dýchacích cest by měla být návštěva lékaře, který předepíše antibiotika. Průmyslovým, standardizovaným antibiotikům užívaným přesně dle lékařského předpisu se byliny užívané v přírodní formě obecně nevyrovnají – proto způsobil penicilin tak obrovskou revoluci v medicíně. Ale na virové onemocnění už taková standardní odpověď neexistuje a ještě horší je situace tehdy, kdy k častým zánětům dýchacích cest dochází opakovaně v důsledku imunitní abnormality pacienta. V těchto případech se chytáme i slámky, i bylinek. Byliny zde neužíváme osamoceně. Vždy je vhodné použít raději kombinaci protivirových, antibakteriálních a imunomodulačních bylin. Máme tak větší šanci, že mezi nimi budou ty pravé a kombinací též snáze docílíme antibiotický a protivirový efekt. Při užívání platí stejné zásady jako u antibiotik – tedy řádné dávky, které mikroby a viry utlučou a nejen polechtají. U bylin konzumovaných v čerstvé formě nebo ve formě drogy (tj. sušené) to bývají obvykle gramové dávky, někdy až desítky gramů. Stejně jako u antibiotik je vhodné fytoterapii začít nárazovou dávkou, která jednak rychle ustaví potřebnou hladinu účinných látek v krvi a hlenu. Nárazová dávka je též jakýmsi pokusem o zničení co největšího množství mikrobů či virů hned ze začátku, než dostanou příležitost se vytasit s obranou (exprimovat faktory odolnosti). Jako u antibiotik, při neúspěchu jedné kombinace přecházíme již po týdnu na jinou. Střídáme však jen antibiotické a antivirové byliny, imunomodulační záležitosti typu třapatka nachová můžeme ponechat v léčbě déle. Tento text není návodem k léčbě konkrétních případů onemocnění dýchacích cest – tu musí řídit lékař znalý lékařské botaniky.

Konkrétní byliny a bylinné kombinace

Účinek proti infekcím horních dýchacích cest by mohla mít kombinace čaje z 3g borůvkových listů (vaccinii myrtilli folium), většího množství čerstvého česneku (chuť lze zmírnit mlékem nebo smetanou), většího množství (až 10g) čerstvého mladého strouhaného zázvoru (Zingiber officinale), k tomu 5g ženšenu pravého (Panax ginseng), nešetřit. Borůvky, česnek a zázvor jsou známé protivirové byliny, ženšen je hlavně imunomodulační. U bakteriálních infekcí se ženšen používat nemá. Zázvor s výhodou konzumujeme jako součást jídelníčku – ve vývarech (slepičí polévka či vývar z mořských mušlí), s masem, játry, mozečkem... Protizánětlivá a mírně protivirová je kurkuma (Curcuma longa), kterou konzumujeme formou kari s pepřem, opět nešetřit. Další protivirové "koření" má být: Dobromysl čili oregano (Origanum vulgare), rozmarýn (Rosmarinus officinalis), koriandr (Coriandrum sativum), fenykl (Foeniculum vulgare), všechno v poctivých gramových množstvích, vařit krátce nebo jen louhovat ve vodě 85°C teplé s příměsí alkoholu. Všechny tyto rostliny jsou v databázích vedeny jako obsahující protivirové látky a když nepomůžou, rozhodně neuškodí. K přípravě salátů pro takto nemocné je dle Dr. Dukea vhodný olej panenský olivový (olivae oleum virginale) a pupalkový (oenotherae biennis oleum). Borůvkové plody a další drobné bobulové superovoce zase napomůže hojení dýchací sliznice svými antioxidanty. Dle finančních možností lze jako imunomodulační adjuvans zvážit lesklokorku lesklou či jiné léčivé houby (Lee2014aec třeba doporučuje i drahou housenici čínskou). Vhodné jsou i houby lesní – ani nevíme, jak můžeme narazit na nějakou, co obsahuje to správné antibiotikum.

Další protivirové byliny (dle zmíněného zdroje) jsou: bukvice lékařská (Betonica officinalis), srdečník obecný (Leonurus cardiaca), šišák bajkalský, yzop lékařský (Hyssopus officinalis), černohlávek obecný (Prunella vulgaris), všechno asi natě, všechno nejméně 6g denně rozděleno do tří dávek (ráno, v poledne a večer). Další naději skýtá čekanka obecná (Cichorium intybus, kořen) a třapatka purpurová (Echinacea purpurea), z níž se používá kvetoucí nať nebo květ, lze zkusit i třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum), opět všechno 2g. Jde o tzv. výstřel z brokovnice, kde používáme směs většího množství protivirových a imunomodulačních bylin (ty bakteriální infekce se přeci jenom lépe řeší antibiotiky) v naději, že některé z nich se do léčené infekce "strefí". Proto můžete přidávat i rostliny doporučované jinými bylináři a navíc přidat recepty svých babiček, či lépe, lidových léčitelek, z nichž nejlepší umí pomoct i jiným způsobem. Zkuste třeba ještě právenku cejlonskou (Justicia adhatoda) a řemdihák (Uncaria tomentosa), opět nejlépe v širší kombinaci bylin.

Vzhledem k nutnosti zkoušení a kombinování vícero bylin se může pokus o bylinnou léčbu chronických či opakujících se katarů dýchacích cest pěkně zkomplikovat a prodražit. Mějte to na paměti, a navíc pozitivní výsledek není nikterak zaručený – více než polovině případů ani bylinná léčba nepomůže. Nicméně, na seznam potenciálních bylin pro tuto indikaci patří též meduňka lékařská (Melissa officinalis), klidně i 4g denně, zavinutka citronová (Monarda citriodora), zběhovec plazivý (Ajuga reptans), kozinec blanitý (Astragalus membranaceus). Protivirový účinek má i jalovec (Juniperus), líčidlo jedlé (Phytolacca acinosa), zimolez (Lonicera) a zlatice převislá čili zlatý déšť (Forsythia suspensa).

Seznam použitelných bylin tím nikterak nekončí, ale tento text ano. Dočasně zdůrazním kombinaci třapatky nachové a česneku kuchyňského, kterou strategicky doporučuje Abdullah2000scu (důvody viz tamtéž).

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.