Drobečková navigace

Chřipka a nachlazení: TČM a byliny

Praktické shrnutí: Infekce dýchacích cest dělíme pragmaticky na lehké a těžké. Ty těžké vyžadují léčbu antibiotiky. U těch banálních (chřipka, nachlazení, lehký zánět průdušek) je však léčba antibiotiky přímo nevhodná. Nabízím zde recepty TČM i referencované samostatné rostliny. Příbuzné téma: Recepty TAM proti nachlazení.

Ve snaze o maximální stručnost tohoto textu jsem o banálních infekcích dýchacích cest nechtěl psát nic obecného, ač by se dalo. Třeba o jejich evoluci, o tom, jak proti nim nelze očkovat, proč se nemají léčit antibiotiky... Ale jednu věc přeci jenom musím napsat: Prosím vás, pro ty, kteří nevědí, nachlazení nevzniká z chladu! Příčinou nachlazení je infekce. Respirační infekce se šíří v zimě a na podzim, kdy je málo UV záření, takže jakoby vznikají z chladu. Teplo při léčbě pomáhá, protože zvyšuje motilitu bílých krvinek, ale pacienta není nutné přehřívat! Přirozená termoregulace spojená s klidem na lůžku stačí k udržení optimální teploty respirační sliznice k léčbě nachlazení.

Účinné kombinace TČM

Ve snaze o maximální stručnost, přistupme přímo k účinným kombinacím. Ale nejdřív upozornění: Nečtěte si tento text, pokud nemáte v úmyslu jej prakticky využít. Tento text slouží praxi a proto tu a tam nabízím i linky, kde můžete zde uváděné drogy a lektvary přímo obdržet. Nyní si všimněme dvě běžné bylinné kombinace k léčbě lehkých infekcí dýchacích cest:

Menší prorostlíkový lektvar je směs 7 účinných drog, z nichž jedna (pazvonek chloupkatý) je náhražkou ženšenu, který se do běžné verze lektvaru nedává kvůli ceně. Tento lektvar má ve Východní Asii široké využití a předepisuje se taktéž na chřipku a ucpaný nos (Jeon2015swe). Pokud jde o druhou kombinaci, prášek zimolezu a zlatice, tuto sestavil Dr. Džüthong Wu (吴鞠通) v r. 1798 a dala by se nazvat kladivem na začínající chřipku. Bohužel však v ČR není k dostání (zkuste TČM centrum). Menší prorostlíkový lektvar v ČR seženete, a to tady, kde vám zašlou již naváženou lektvarovou vsázku.

Další alternativy TČM kombinací

Další léčebné a regenerační čínské kombinace na respirační infekce jsou:

Tyto lektvary nejsou jen nějaký náhodný seznam. Jsou vysoce účinné a každý si zaslouží podrobné studium. Jejich skutečným problémem je však jejich nedostupnost, resp. v ČR do nich lze sehnat jen některé přísady a ty ostatní je nutné nahrazovat.

Vědecká TČM alternativa: bylinné Tamiflu

Známý lék proti začínající chřipce Tamiflu působí inhibicí neuraminidázy chřipkového viru. Studie Liu2018sni (text zde) identifikovala bylinné analogy neuraminidázy, přičemž suché extrakty

vykázaly inhibiční účinek na neuraminidázu s IC50 mezi 4.1 až 9.6μg/mL. Což znamená, že pro průměrně těžkého člověka s asi 35l vody v těle je nutné podat mezi 143.5 až 336mg libovolného z těchto suchých extraktů k 50% zpomalení procesu infekce virem chřipky. Kombinací dvou nebo vícero těchto extraktů, jejichž výroba je popsaná v textu článku (odkaz výše) lze za předpokladu příznivé farmakodynamiky účinných látek docílit 90% zablokování procesu chřipkové infekce, což stačí k zastavení začínající chřipky. K tomuto účinku by bylo nutné užít jen jednu až několik bylinných kapslí naplněných směsí výše uvedených extraktů řekněme třikrát denně. Protože samozřejmě v domácích podmínkách nebudete suché extrakty vyrábět, můžete k zastavení chřipky pít výluh ze směsi výšeuvedených bylin, nejlépe jemně drcených. Tinkturu bych louhoval zastudena v 30% alkoholu a připravil bych si ji do zásoby, aby se dala použít jakmile se objeví první příznaky chřipky. A pokud na vás leze chřipka a vy nemáte tinkturu k dispozici, zkuste si dát opravdové TamifluⓇ (dostupné v lékárnách), ale ihned. K zastavení chřipky stačí TamifluⓇ brát asi jen 3 dny, ale musíte začít okamžitě při výskytu prvních příznaků nachlazení. Vedlejší účinky tohoto léku jsou vzhledem k prospěchu, který skýtá, přijatelné.

Účinek ženšenu proti nachlazení

Modelový adaptogen ženšen patří k nejdůležitějším bylinám vhodným při nachlazení. (Nikoliv však proti akutním bakteriálním zánětům!) Účinnými látkami ženšenu jsou ženšenové glykosidy (panaxosidy) a ženšenové polysacharidy (proteoglykany). Jeho účinnost proti nachlazení dokumentují studie Yoo2012peg, Xu2012ikr, Lee2014iar, Kim2016rgv, Scaglione1990iet, Vohra2008stn a desítky dalších. Z panaxosidů jsou účinné hlavně:

Ženšenové polysacharidy jsou hlavně imunomodulační (působí například na makrofágy). Nejde o fámy. Dle studie Scaglione1996ess jeho extrakt u lidí očkovaných proti chřipce zvýšil aktivitu NK buněk téměř dvojnásobně, tvorbu protilátek zvýšil o 59% a výskyt nachlazení snížil o víc než 50%. Což je nezanedbatelný preventivní účinek. Další druhy ženšenu fungují podobně jako ženšen pravý: ženšen americký, ženšen notoginseng (Li1999aet, Jin2007iep), ženšen japonský, ženšen vietnamský...

Širší seznam bylin na respirační infekce

V souvislosti s nachlazením si na heřmánek, šalvěj a mateřídoušku vzpomene každý, ale úplný seznam vhodných bylin nezná nikdo. Co takhle rýmovník, meduňka a zázvor? K čemuž přidejme silné antioxidanty, byliny proti zánětu, astmatu, rýmě... K nejrůznějším již zveřejněným subjektivním seznamům si dovoluji připojit ten svůj.

Aloe

Aloe stromovitá má protizánětlivé i protivirové účinky. Dle Bastian2013caa je kvůli tomu vhodná i při respiračních infekcích a pravidelně se tak používá. Je otázkou, do jaké míry se totéž vztahuje na aloe pravou.

Borůvky

Borůvky dle databáze Dr. Dukea vynikají obsahem protivirových sloučenin, a to především v listech. Jejich plody jsou zase vysoce antioxidační, takže borůvky jsou pro rekonvalescenty mnohem lepším dárkem než třeba pomeranče.

Česnek a česnekové plodiny

Česnek, cibule a další druhy rodu Allium také leckoho napadnou jako lék na běžné nachlazení. Jako vždy si dovolím zpropagovat širší příbuzenství: česnek medvědí, stopečkatý, hadí, pór, pažitku a mou oblíbenou čínskou pažitku, kterou budete povinně pěstovat, koupit zde. K tomu přibyde česnekovník čínský (lze pěstovat, semena zde), asafoetida (nelze pěstovat, koupit zde) a věncolusk natalský, jihoafrický příbuzný česneku (lze pěstovat, semena zde). Jen pro vysvětlení, česnekovník a věncolusk se používají asi jako lahůdková cibulka, asafoetida se používá jako lepší varianta vařené cibule do indických jídel, která jsou zdravá i jiným svým kořením.

Kurkuma + pepř

Jídelní kombinace kurkumy a pepře je lépe známá jako prostředek proti zánětům a bolestem. Poskytne však i respirační úlevu, pokud ji užijeme brzy, když na nás chřipka začíná lézt. Kurkumu s pepřem kombinujeme proto, že piperin usnadňuje vstřebávání kurkuminu. Může to být běžná kurkuma, nebo (v TČM) tzv. curcumae radix pocházející z jiných druhů. U pepře máme pepřovník černý, dlouhý, guinejský, kubebový nebo lékařský (koupit zde, zde, zde), ale hlavně TČM drogu piperis kadsurae caulis, což je protizánětlivý kořen nebo stonek pocházející z pepřovníku kadsury.

Kozinec blanitý

Kozinec blanitý dává drogu astragali radix (k dispozici zde), která se při nachlazení uplatní svým protizánětlivým (Yang2013aea a další) a protivirovým (věda) účinkem. Autoritativním přehledem o této bylině je Gong2018epp, text zde.

Fenykl, anýz a další miříkovité

Semínka miříkovitek jsou bohaté na éterické oleje, uvolňují ucpaný nos a jsou i antimikrobiální. Mletý fenykl a anýz seženete zde a zde, další použitelné jsou třeba koriandr (mleté semínko zde), zeler (mleté semínko zde), kopr (semínko zde), kmín, římský kmín, adžvan (zde), adžamoda (zde) dle vlastního výběru.

Hluchavkovité

Hluchavkovitky k nejdůležitějším čeledím a obsahují velké množství bylin proti nachlazení, které individuálně vědecky nereferencuji. Mnohé reference relevantní k léčbě nachlazení těmito bylinami však lze najít v přehledech Sim2019lit (text), Sakkas2017aab (text) a Uritu2018mpf (text). Určitě si však přečtěte jiný zdejší článek, který je překladem receptáře proti nachlazení od Dr. Dukea, velkého amerického etnobotanika osobně.

Svařené víno

Svařák při nachlazení prospívá všemi svými komponenty. Skořice a hřebíček totiž patří k nejúčinnějším bylinným antimikrobiálním prostředkům. Působí též (společně s mírnou dávkou alkoholu) proti bolesti a tento účinek je doplněný révovými polyfenoly a minerály hroznové šťávy. Další výhodou alkoholu je, že zlepšuje rozpustnost esenciálních olejů skořice a hřebíčku. Svařené víno je vlastně zlidovělý lék, který můžeme vylepšit i dalšími komponenty – třeba čínskou skořicí, kterou lze koupit zde. Už i u nás se též prodává skořicový likér, který také v mírných dávkách prospěje. Kromě toho též existuje ajurvédská skořice tamala, z níž se používají listy.

Třapatka nachová

Třapatka nachová (Echinacea) je severoamerická bylina tradičně uplatňovaná proti chřipce a nachlazení. Věda viz Jawad2012sep (755 účastníků, 20% pokles výskytu nachlazení, podáván byl komerční extrakt z 95% natě a 5% kořene čerstvé třapatky). Přehled Manayi2015epp tvrdí, že imunitu zvyšuje 3 způsoby: zvýšením mobility bílých krvinek, aktivací fagocytózy a stimulací fibroblastů. Ačkoliv některé studie (Melchart1998ere, Barett1999eur) říkají, že je neúčinná, já si dovoluji ji zařadit mezi královské byliny proti nachlazení. K dalším druhům třapatky patří třapatka bledá a třapatka kopinatá. Výhodná může být její kombinace s česnekem (Abdullah2000scu).

Včelí produkty

Med je droga známá svými antibakteriálními a protivirovými vlastnostmi. Proto se ve směsích proti nachlazení objevuje, viz přehled Miguel2017hcm (text zde) a další publikace. Propolis a mateří kašička jsou také silně antimikrobiální a z vícero důvodů vhodné k prevenci a léčbě nachlazení (věda zde).

Zázvor a galangal

Zázvor pravý a jeho příbuzenstvo se uplatní při nachlazení svým protizánětlivým a protivirovým účinkem. Kromě zázvoru jsou důležité galgán velký, ozdobný a lékařský, kardamom (mletý zde) a maraba galangová.

Zimolezovité

Zimolez japonský u respiračních infekcí přichází v úvahu jakožto královská složka prášku zimolezu a zlatice. Další použitelné druhy jsou zimolez obecný, tatarský, ovíjivý, kozí list. Z ostatních zástupců zimolezovitých si dovolím zmínit antibakteriální patrínii a možná také štětku.

Ostatní

Bylin proti nachlazení je velké množství a nelze je postihnout stručným komentářem. Je to pouhý neúplný výběr mnoha možností, nikoliv konkrétní receptura.

 • Čajovník a jeho polyfenoly. Co by to bylo za čajíčkovou léčbu bez čajovníku, který se uplatní i proti astmatu a ucpanému nosu.
 • Černý rybíz poslouží v čaji proti nachlazení svými listy i plody.
 • Jalovec je antiseptický a protivirový neadaptogen.
 • Kafrovník, kafr a borneol jsou tradiční drogy k pročištění dýchacích cest.
 • Lesklokorka lesklá pomůže v prevenci, avšak neurychlí léčbu nachlazení.
 • Lékořice obsahuje větší množství látek uvolňujících dýchací cesty.
 • Líčidlo jedlé, jehož vařené listy lze konzumovat jako salát, obsahuje protivirové látky.
 • Ostružiníkové listy poslouží v čaji proti nachlazení svými polyfenoly, plody jsou hlavně antioxidační.
 • Paprika sladká i pálivá je kromě jiného i bylinou k uvolnění dýchacích cest.
 • Rajčatová šťáva je jedním z antioxidačních a antibakteriálních kandidátů.
 • Rooibos a jeho příbuzná cyklopie jsou další možnosti do čajů proti nachlazení.
 • Vernonie mandlová je důležitá africká léčivka vhodná i při nachlazení.
 • Zlatice převislá jakožto druhá hlavní složka prášku zimolezu a zlatice.

Příjem antioxidantů při respiračních infekcích

I když jsou antioxidanty obecně snad až příliš dobře známé, oxidační teorie poškození tkáně při nachlazení nadále platí. Takže právě při začínající chřipce, rýmě, kašli je nejdůležitější jejich příjem zvýšit. Antioxidační vitamíny C a E jsou nutné jak k ochraně tkání při respirační infekci, tak k jejich regeneraci ve fázi rekonvalescence.

 


 

| 2008 - 21.11.2019