Praktické shrnutí: Chřipka a nachlazení jsou běžné respirační infekce, které většinou není vhodné léčit antibiotiky, takže přednost má bylinná léčba. V prevenci se nejlépe uplatní ženšen, třapatka, šišák a hojník. Pokud už na nás chřipka leze, jsou tady dva recepty, které zastavují začínající chřipku. Dále zde najdete mnoho dalších bylin, které jsou na nachlazení dobré.
Záněty dýchacích cest lze z hlediska fytoterapie rozdělit na dva druhy: těžké a lehké. Ty těžké – zápaly plic a jiné vážné infekce – vyžadují průmyslová antibiotika. Mnohem častější jsou však lehké záněty dýchacích cest, k jejichž léčbě jsou průmyslová antibiotika přímo nevhodná. U těch se uplatní byliny. Ve snaze o maximální stručnost tohoto textu jsem o banálních infekcích dýchacích cest nechtěl psát nic obecného, ač by se dalo. Třeba o jejich evoluci, o tom, jak proti nim nelze očkovat, proč se nemají léčit antibiotiky... Ale jednu věc přeci jenom musím napsat: Prosím vás, pro ty, kteří nevědí, nachlazení nevzniká z chladu! Příčinou nachlazení je infekce. Respirační infekce se šíří v zimě a na podzim, kdy je málo UV záření, takže jakoby vznikají z chladu. Teplo při léčbě pomáhá, protože zvyšuje motilitu bílých krvinek, ale nesmí ho být příliš.
Boj proti chřipce začíná prevencí
Na základě odborné literatury i svých zkušeností bych chtěl zdůraznit čtyři důležité byliny v prevenci chřipky:
- ženšen pravý,
- třapatku nachovou
- šišák bajkalský
- hojník syrský
Účinnými látkami ženšenu jsou ženšenové glykosidy (panaxosidy) a specifické polysacharidy (proteoglykany). Jeho účinnost proti nachlazení dokumentují studie Yoo2012peg, Xu2012ikr, Lee2014iar, Kim2016rgv, Scaglione1990iet, Vohra2008stn a desítky dalších. Ženšenové polysacharidy jsou hlavně imunomodulační (působí například na makrofágy). Nejde o fámy. Dle studie Scaglione1996ess jeho extrakt u lidí očkovaných proti chřipce zvýšil aktivitu NK buněk téměř dvojnásobně, tvorbu protilátek zvýšil o 59% a výskyt nachlazení snížil o víc než 50%. Což je nezanedbatelný preventivní účinek. Další druhy ženšenu fungují podobně jako ženšen pravý: ženšen americký, ženšen notoginseng (Li1999aet, Jin2007iep), ženšen japonský, ženšen vietnamský... Z panaxosidů jsou účinné hlavně:
- Ginsenosid Rb1, Re, 20(S)Rh1 a 20(R)Rh1, které zvyšují protivirovou činnost lymfocytů (viz Cho2002gfp).
- Ginsenosidy Rb2 a Rg1, které jsou cytoprotektivní (Cho2001vie, Cho2002gfp).
Třapatka nachová (Echinacea) je severoamerická bylina, která se v prevencii chřipky a nachlazení uplatňovala odedávna. Věda viz klinická studie Jawad2012sep (755 účastníků, 20% pokles výskytu nachlazení, podáván byl komerční extrakt z 95% natě a 5% kořene čerstvé třapatky). Přehled Manayi2015epp tvrdí, že imunitu zvyšuje 3 způsoby: zvýšením mobility bílých krvinek, aktivací fagocytózy a stimulací fibroblastů. Ačkoliv některé studie (Melchart1998ere, Barett1999eur) říkají, že je neúčinná, já si dovoluji ji zařadit mezi královské byliny proti nachlazení. K dalším druhům třapatky patří třapatka bledá a třapatka kopinatá. Výhodná může být její kombinace s česnekem (Abdullah2000scu).
Šišák bajkalský je vysoce účinný adaptogen proti nachlazení. Věda o jeho preventivní i léčebné účinnosti proti chřipce je zde. Velmi dobrou pověst má také hojník syrský, který je tradiční proti rýmě, nachlazení, astmatu i dalším nemocem (Zyzelewicz2020pob, plný text zde). Všechny tyto byliny jsou u nás dobře dostupné a lze je bez problémů užívat dlouhodobě.
Pokud chřipka už začíná...
Všimněme si nejdříve, že v tradiční čínské medicíně máme jednu vysoce účinnou směs k zastavení začínajícího nachlazení, kterou poprvé sestavil Dr. Džüthong Wu (吴鞠通) v r. 1798. Tou směsí je:
Její složení je známé, ale směs bohužel v ČR nikdo nepřipravuje a neprodává. Avšak hlavní dvě ingredience jsou k dispozici (plod zlatice vlastním sběrem a květ zimolezu zde). Existují minimálně dvě další bylinné kombinace, které mají schopnost zastavit začínající chřipku:
- nálev zimolezu a zlatice dle Dr. Dukea
- vědecky podložené bylinné Tamiflu
Složení té první kombinace zjistíte kliknutím na ni – bohužel v ČR není k dispozici. Nálev zimolezu a zlatice si můžete připravit tehdy, pokud máte k dispozici příslušné byliny (viz níže). Třetí možností je připravit si bylinné Tamiflu a možností čtvrtou, nejlépe dostupnou, je dát si opravdové TamifluⓇ (dostupné v lékárnách), ale ihned jakmile pocítíte, že na vás chřipka leze. Z toho plyne, že dané bylinné kombinace (nebo aspoň TamifluⓇ) byste měli v zimním období mít doma připravené k okamžitému použití.
Kladivo na začínající chřipku od Dr. Dukea
Složení této směsi zjistíte rozkliknutím. Pokud vás matou čínské znaky, můžete se na tuto směs podívat u Dr. Joela Pennera, odkud jsem její složení tak jako tak opsal. Stinnou stránkou směsi je, že ji v ČR prakticky nelze sehnat (zkuste TČM centrum). O účinnosti této kombinace jsem se však nedověděl od Číňanů, ale z receptu Dr. Jamese Dukea, který, nevím odkud, její účinnost znal aniž by se obtěžoval citovat TČM jako svůj zdroj. Dukeův recept zněl následovně (jde o doslovný překlad z angličtiny):
- Připrav studený vodní výluh
- vem větší nádobu studené vody
- vraž tam za dvě hrsti protivirové meduňky lékařské
- přidej za hrst listů ostružiníku
- vsyp za půl šálku pomačkaných plodů ostružin s jejich vitamíny a flavonoidy
- přidej 2g zimolezu (nebylo jasné jakého, navrhuji TČM drogu lonicerae flos, který koupíte zde)
- přidej 2g zlatice převislé (nebylo jasné, kterou část, TČM používá drcený plod, já jsem vařil i z květů)
- vmíchej polévkovou lžíci strouhaného protivirového a protizánětlivého zázvoru
- vlož malý hrozen (2g) květů líčidla (nebylo jasné jakého, naše líčidlo jedlé má oproti Dukeovu líčidlu americkému výhodu nižší toxicity)
- přidej polévkovou lžíci drceného jalovce
- dochucení proveď kávovou lžičku instantní limonády ad libitum
- louhuj za studena 1 hodinu, zceď a pij
- Ze zcezených přísad připrav druhý studený výluh, ale tentokrát s přidáním velkého panáka vodky
- směs se opět louhuje 1 hodinu
- místo vodky lze s výhodou použít borovičku nebo váš oblíbený druh ginu
- Opět zcedíme a vypijeme a louhujeme potřetí horkou vodou jako normální bylinkový čaj
Dr. Duke vysvětloval, že mu tento recept pomohl přežít bez smrkání a kýchání poslední týden v službách institucí USA před jeho odchodem do důchodu. Říkal, že tuto posloupnost louhování zvolil proto, že některé látky lépe louhuje studená voda, jiné prchavé a nestabilní látky dostane z bylin alkohol a horká voda nakonec dolouhuje zbytek. A navíc, jak lze vidět, jde o směs neadaptogenů. Zimolez, zlatice, jalovec a hlavně líčidlo americké, které patrně použil jsou všechno mírně jedovaté rostliny. U nás máme výhodu, že naše líčidlo jedlé je toxické jen zcela málo, takže se vařené používá i jako listová zelenina. Pokud jde o zimolez, spíše než asijský zimolez japonský u nás v parcích najdete zimolez obecný, tatarský, ovíjivý a zimolez kozí list. Tato směs by si zasloužila v ČR komerční zpracování, protože když na nás leze chřipka tak zrovna jak na potvoru nemáme čas všechny ingredience shánět. Problémem je však protibylinná (euro)legislativa, která zachází příliš daleko v ochraně spotřebitele před "šarlatány".
Další originální recepty Dr. Dukea proti chřipce a nachlazení jsou: Antioxův čaj, astamačaj, antibakteriáda, meduňkocilin, cineoláda, expektorační čaj, mintýz, pinenáda, polévka na nosní dutiny a viricidy.
Kladivo na začínající chřipku dle vědy: bylinné Tamiflu
Známý lék proti začínající chřipce Tamiflu působí inhibicí neuraminidázy chřipkového viru. Studie Liu2018sni (text zde) identifikovala bylinné analogy neuraminidázy, přičemž suché extrakty
- krvavce totenu (droga radix sanguisorbae)
- kardamovníku chlupatého (droga fructus amomi)
- hálky škumpy čínské (droga galla rhois)
- kuchyňského hřebíčku (droga flos caryophylli)
vykázaly inhibiční účinek na neuraminidázu s IC50 mezi 4.1 až 9.6μg/mL. Což znamená, že pro průměrně těžkého člověka s asi 35l vody v těle je nutné dostat do plasmatu mezi 143.5 až 336mg libovolného z těchto extraktů k 50% zpomalení procesu infekce virem chřipky. Kombinací dvou nebo vícero těchto extraktů, jejichž výroba je popsaná v textu článku (odkaz výše) lze za předpokladu příznivé farmakodynamiky účinných látek docílit 90% zablokování procesu chřipkové infekce, což stačí k zastavení začínající chřipky. K tomuto účinku by bylo nutné užít jen několik málo bylinných kapslí naplněných směsí výše uvedených extraktů řekněme třikrát denně. Protože samozřejmě v domácích podmínkách nebudete suché extrakty vyrábět, můžete k zastavení chřipky pít výluh ze směsi výšeuvedených bylin, nejlépe jemně drcených. Tinkturu bych louhoval zastudena v 30% alkoholu a připravil bych si ji do zásoby, aby se dala použít jakmile se objeví první příznaky chřipky. A pokud na vás leze chřipka a vy nemáte tinkturu k dispozici, zkuste si dát opravdové TamifluⓇ (dostupné v lékárnách), ale ihned. K zastavení chřipky stačí TamifluⓇ brát asi jen 3 dny, ale musíte začít okamžitě při výskytu prvních příznaků nachlazení. Vedlejší účinky tohoto léku jsou vzhledem k prospěchu, který skýtá, přijatelné.
Další byliny proti chřipce a nachlazení
V souvislosti s bylinnou léčbou nachlazení si na heřmánek, šalvěj a mateřídoušku vzpomene každý, ale úplný seznam vhodných bylin nezná nikdo. Co takhle rýmovník, meduňka a zázvor? K čemuž přidejme silné antioxidanty, byliny proti zánětu, astmatu, rýmě... K nejrůznějším již zveřejněným subjektivním seznamům si dovoluji připojit ten svůj.
- Aloe stromovitá má protizánětlivé i protivirové účinky. Dle Bastian2013caa je kvůli tomu vhodná i při respiračních infekcích a pravidelně se tak používá. Je otázkou, do jaké míry se totéž vztahuje na aloe pravou.
- Blumea balšámová je tradiční proti nachlazení všude, kde se vyskytuje.
- Borůvky dle databáze Dr. Dukea vynikají obsahem protivirových sloučenin, a to především v listech. Jejich plody jsou zase vysoce antioxidační, takže borůvky jsou pro rekonvalescenty výborným dárkem.
- Čajovník a jeho polyfenoly.
- Černý rybíz poslouží v čaji proti nachlazení svými listy i plody.
- Česnek a česnekové plodiny - Česnek, cibule a další druhy rodu Allium také leckoho napadnou jako lék na běžné nachlazení. Jako vždy si dovolím zpropagovat širší příbuzenství: česnek medvědí, stopečkatý, hadí, pór, pažitku a mou oblíbenou čínskou pažitku, kterou budete povinně pěstovat, koupit zde. K tomu přibyde česnekovník čínský (lze pěstovat, semena zde), asafoetida (nelze pěstovat, koupit zde) a věncolusk natalský, jihoafrický příbuzný česneku (lze pěstovat, semena zde). Jen pro vysvětlení, česnekovník a věncolusk se používají asi jako lahůdková cibulka, asafoetida se používá jako lepší varianta vařené cibule do indických jídel, která jsou zdravá i jiným svým kořením.
- Eukalyptový olej se svým cineolem a dalšími antiseptickými látkami.
- Jalovec je antiseptický a protivirový neadaptogen.
- Kafrovník, kafr a borneol jsou tradiční drogy k pročištění dýchacích cest.
- Kozinec blanitý dává drogu astragali radix (k dispozici zde), která se při nachlazení uplatní svým protizánětlivým (Yang2013aea a další) a protivirovým (věda) účinkem. Autoritativním přehledem o této bylině je Gong2018epp, text zde.
- Lesklokorka lesklá pomůže v prevenci, avšak neurychlí léčbu nachlazení.
- Lékořice obsahuje větší množství látek uvolňujících dýchací cesty.
- Líčidlo jedlé, jehož vařené listy lze konzumovat jako salát, obsahuje protivirové látky.
- Hluchavkovité - Hluchavkovitky k nejdůležitějším čeledím a obsahují velké množství bylin proti nachlazení, které individuálně vědecky nereferencuji. Mnohé reference relevantní k léčbě nachlazení těmito bylinami však lze najít v přehledech Sim2019lit (text), Sakkas2017aab (text) a Uritu2018mpf (text). Určitě si však přečtěte jiný zdejší článek, který je překladem receptáře proti nachlazení od Dr. Dukea, velkého amerického etnobotanika osobně.
- Agastache svraskalá, užitečná orientální hluchavkovitka (Zielinska2014pba, text zde).
- Bazalka pravá a bazalka posvátná, prudce zázračné adaptogeny s aplikací i při nachlazení.
- Brvitec obecný (pačuli), indický adaptogen který má i specifický účinek proti chřipce (Liu2016pgi, text zde).
- Buřina srdečník a TČM bylina buřina japonská
- Čistec lesní, který uvádím též s bočním úmyslem představit čistec hlíznatý, což je – považte si – hluchavkovitá kořenová zelenina (koupit zde).
- Jablečník obecný, tradiční při nachlazení
- Kopřivenka rýmovník, uvolňuje dýchací cesty
- Levandule lékařská, hlávkovitá, rozeklaná, širokolistá, zoubkatá atd. jsou známé a tradiční při nachlazení
- Máta peprná, rolní, dlouholistá, vonná, klasnatá, vodní účinná a všem známá
- Meduňka lékařská, účinná a všem známá
- Oregano vyniká antioxidačním účinkem a je i antibakteriální
- Rozmarýn, antioxidační a antibakteriální
- Řebříček obecný, antibakteriální
- Saturejka zahradní i horská, známé antioxidační koření
- Šalvěj lékařská, luční, červenokořenná, muškátová, křovitá, účinná a všem známá
- Tymián a mateřídouška (úzkolistá, vejčitá), účinné a všem známé
- Yzop lékařský, účinný a všem známý
- Zavinutka citronová, účinná a relativně známá
- Zběhovec plazivý, účinný a všem známý
- Miříkovité: Fenykl, anýz a další. Semínka miříkovitek jsou bohaté na éterické oleje, uvolňují ucpaný nos a jsou i antimikrobiální. Mletý fenykl a anýz seženete zde a zde, další použitelné jsou třeba koriandr (mleté semínko zde), zeler (mleté semínko zde), kopr (semínko zde), kmín, římský kmín, adžvan (zde), adžamoda (zde) dle vlastního výběru.
- Ostružiníkové listy poslouží v čaji proti nachlazení svými polyfenoly, plody jsou hlavně antioxidační.
- Proskurník lékařský, tradiční u respiračních infekcí.
- Ptačineček různolistý se tradičně využívá k potlačení suchého kašle a posílení plic..
- Smldník čínský je dobrá bylina na respirační infekce, kašel, chřipku a nachlazení, viz Sarkhail2013bap (text). Je otázkou, nakolik by se uplatnil náš smldník lékařský.
- Vernonie mandlová je důležitá africká léčivka vhodná i při nachlazení.
- Zázvor pravý a jeho příbuzenstvo se uplatní při nachlazení svým protizánětlivým a protivirovým účinkem. Kromě zázvoru jsou důležité galgán velký, ozdobný a lékařský, kardamom (mletý zde) a maraba galangová.
- Zimolezovité - Zimolez japonský u respiračních infekcí přichází v úvahu jakožto královská složka prášku zimolezu a zlatice. Další použitelné druhy jsou zimolez obecný, tatarský, ovíjivý, kozí list. Z ostatních zástupců zimolezovitých si dovolím zmínit antibakteriální patrínii a možná také štětku.
- Zlatice převislá jakožto druhá hlavní složka prášku zimolezu a zlatice.
- Žindava evropská má dle vědců účinky proti viru chřipky.
Přírodní směsi proti chřipce a nachlazení
- Med je směsná droga známá svými antibakteriálními a protivirovými vlastnostmi. Proto se ve směsích proti nachlazení objevuje, viz přehled Miguel2017hcm (text zde) a další publikace.
- Propolis a mateří kašička jsou také silně antimikrobiální a z vícero důvodů vhodné k prevenci a léčbě nachlazení (věda zde).
- Jídelní kombinace kurkumy a pepře je lépe známá jako prostředek proti zánětům a bolestem. Poskytne však i respirační úlevu, pokud ji užijeme brzy, když na nás chřipka začíná lézt. Kurkumu s pepřem kombinujeme proto, že piperin usnadňuje vstřebávání kurkuminu. Může to být běžná kurkuma, nebo (v TČM) tzv. curcumae radix pocházející z jiných druhů. U pepře máme pepřovník černý, dlouhý, guinejský, kubebový nebo lékařský (koupit zde, zde, zde), ale hlavně TČM drogu piperis kadsurae caulis, což je protizánětlivý kořen nebo stonek pocházející z pepřovníku kadsury.
- Svařené víno. Svařák při nachlazení prospívá všemi svými komponenty. Skořice a hřebíček totiž patří k nejúčinnějším bylinným antimikrobiálním prostředkům. Působí též (společně s mírnou dávkou alkoholu) proti bolesti a tento účinek je doplněný révovými polyfenoly a minerály hroznové šťávy. Další výhodou alkoholu je, že zlepšuje rozpustnost esenciálních olejů skořice a hřebíčku. Svařené víno je vlastně zlidovělý lék, který můžeme vylepšit i dalšími komponenty – třeba čínskou skořicí, kterou lze koupit zde. Už i u nás se též prodává skořicový likér, který také v mírných dávkách prospěje. Kromě toho též existuje ajurvédská skořice tamala, z níž se používají listy.
Menší prorostlíkový lektvar proti nachlazení
Nakonec si všimněme ještě jednu běžně využívanou kombinaci k léčbě nachlazení, kterou je:
Menší prorostlíkový lektvar je směs 7 účinných drog, z nichž jedna (pazvonek chloupkatý) je náhražkou ženšenu, který se do běžné verze lektvaru nedává kvůli ceně. Tento lektvar má ve Východní Asii široké využití a předepisuje se taktéž na chřipku a ucpaný nos (Jeon2015swe). Menší prorostlíkový lektvar v ČR seženete, a to tady, kde vám zašlou již naváženou lektvarovou vsázku.
Další použitelné čínské kombinace proti nachlazení
Ve snaze o maximální stručnost, uveďme přímo seznam směsí.
- liliový plicní lektvar
- lektvar semena trnitého cicimku
- jaspisový dryák
- lektvar k pročištění nosu
- lektvar puerárie
- prášek řepně
- menší plicní lektvar
- lektvar pinelie a magnólie
Tyto lektvary nejsou jen nějaký náhodný seznam. Jsou vysoce účinné a každý si zaslouží podrobné studium. Jejich skutečným problémem je však jejich nedostupnost, resp. v ČR do nich lze sehnat jen některé přísady a ty ostatní je nutné nahrazovat.