Drobečková navigace

Chřipka a nachlazení

Praktické shrnutí: Chřipka a nachlazení jsou běžné respirační infekce, které většinou není vhodné léčit antibiotiky, takže přednost má bylinná léčba. V prevenci se nejlépe uplatní ženšen, třapatka, šišák a hojník. Pokud už na nás chřipka leze, jsou tady dva recepty, které zastavují začínající chřipku. Dále zde najdete mnoho dalších bylin, které jsou na nachlazení dobré.

Záněty dýchacích cest lze z hlediska fytoterapie rozdělit na dva druhy: těžké a lehké. Ty těžké – zápaly plic a jiné vážné infekce – vyžadují průmyslová antibiotika. Mnohem častější jsou však lehké záněty dýchacích cest, k jejichž léčbě jsou průmyslová antibiotika přímo nevhodná. U těch se uplatní byliny. Ve snaze o maximální stručnost tohoto textu jsem o banálních infekcích dýchacích cest nechtěl psát nic obecného, ač by se dalo. Třeba o jejich evoluci, o tom, jak proti nim nelze očkovat, proč se nemají léčit antibiotiky... Ale jednu věc přeci jenom musím napsat: Prosím vás, pro ty, kteří nevědí, nachlazení nevzniká z chladu! Příčinou nachlazení je infekce. Respirační infekce se šíří v zimě a na podzim, kdy je málo UV záření, takže jakoby vznikají z chladu. Teplo při léčbě pomáhá, protože zvyšuje motilitu bílých krvinek, ale nesmí ho být příliš.

Boj proti chřipce začíná prevencí

Na základě odborné literatury i svých zkušeností bych chtěl zdůraznit čtyři důležité byliny v prevenci chřipky:

 • ženšen pravý,
 • třapatku nachovou
 • šišák bajkalský
 • hojník syrský

Účinnými látkami ženšenu jsou ženšenové glykosidy (panaxosidy) a specifické polysacharidy (proteoglykany). Jeho účinnost proti nachlazení dokumentují studie Yoo2012peg, Xu2012ikr, Lee2014iar, Kim2016rgv, Scaglione1990iet, Vohra2008stn a desítky dalších. Ženšenové polysacharidy jsou hlavně imunomodulační (působí například na makrofágy). Nejde o fámy. Dle studie Scaglione1996ess jeho extrakt u lidí očkovaných proti chřipce zvýšil aktivitu NK buněk téměř dvojnásobně, tvorbu protilátek zvýšil o 59% a výskyt nachlazení snížil o víc než 50%. Což je nezanedbatelný preventivní účinek. Další druhy ženšenu fungují podobně jako ženšen pravý: ženšen americký, ženšen notoginseng (Li1999aet, Jin2007iep), ženšen japonský, ženšen vietnamský... Z panaxosidů jsou účinné hlavně:

Třapatka nachová (Echinacea) je severoamerická bylina, která se v prevencii chřipky a nachlazení uplatňovala odedávna. Věda viz klinická studie Jawad2012sep (755 účastníků, 20% pokles výskytu nachlazení, podáván byl komerční extrakt z 95% natě a 5% kořene čerstvé třapatky). Přehled Manayi2015epp tvrdí, že imunitu zvyšuje 3 způsoby: zvýšením mobility bílých krvinek, aktivací fagocytózy a stimulací fibroblastů. Ačkoliv některé studie (Melchart1998ere, Barett1999eur) říkají, že je neúčinná, já si dovoluji ji zařadit mezi královské byliny proti nachlazení. K dalším druhům třapatky patří třapatka bledá a třapatka kopinatá. Výhodná může být její kombinace s česnekem (Abdullah2000scu).

Šišák bajkalský je vysoce účinný adaptogen proti nachlazení. Věda o jeho preventivní i léčebné účinnosti proti chřipce je zde. Velmi dobrou pověst má také hojník syrský, který je tradiční proti rýmě, nachlazení, astmatu i dalším nemocem (Zyzelewicz2020pob, plný text zde). Všechny tyto byliny jsou u nás dobře dostupné a lze je bez problémů užívat dlouhodobě.

Pokud chřipka už začíná...

Všimněme si nejdříve, že v tradiční čínské medicíně máme jednu vysoce účinnou směs k zastavení začínajícího nachlazení, kterou poprvé sestavil Dr. Džüthong Wu (吴鞠通) v r. 1798. Tou směsí je:

Její složení je známé, ale směs bohužel v ČR nikdo nepřipravuje a neprodává. Avšak hlavní dvě ingredience jsou k dispozici (plod zlatice vlastním sběrem a květ zimolezu zde). Existují minimálně dvě další bylinné kombinace, které mají schopnost zastavit začínající chřipku:

 • nálev zimolezu a zlatice dle Dr. Dukea
 • vědecky podložené bylinné Tamiflu

Složení té první kombinace zjistíte kliknutím na ni – bohužel v ČR není k dispozici. Nálev zimolezu a zlatice si můžete připravit tehdy, pokud máte k dispozici příslušné byliny (viz níže). Třetí možností je připravit si bylinné Tamiflu a možností čtvrtou, nejlépe dostupnou, je dát si opravdové TamifluⓇ (dostupné v lékárnách), ale ihned jakmile pocítíte, že na vás chřipka leze. Z toho plyne, že dané bylinné kombinace (nebo aspoň TamifluⓇ) byste měli v zimním období mít doma připravené k okamžitému použití.

Kladivo na začínající chřipku od Dr. Dukea

Složení této směsi zjistíte rozkliknutím. Pokud vás matou čínské znaky, můžete se na tuto směs podívat u Dr. Joela Pennera, odkud jsem její složení tak jako tak opsal. Stinnou stránkou směsi je, že ji v ČR prakticky nelze sehnat (zkuste TČM centrum). O účinnosti této kombinace jsem se však nedověděl od Číňanů, ale z receptu Dr. Jamese Dukea, který, nevím odkud, její účinnost znal aniž by se obtěžoval citovat TČM jako svůj zdroj. Dukeův recept zněl následovně (jde o doslovný překlad z angličtiny):

 1. Připrav studený vodní výluh
  • vem větší nádobu studené vody
  • vraž tam za dvě hrsti protivirové meduňky lékařské
  • přidej za hrst listů ostružiníku
  • vsyp za půl šálku pomačkaných plodů ostružin s jejich vitamíny a flavonoidy
  • přidej 2g zimolezu (nebylo jasné jakého, navrhuji TČM drogu lonicerae flos, který koupíte zde)
  • přidej 2g zlatice převislé (nebylo jasné, kterou část, TČM používá drcený plod, já jsem vařil i z květů)
  • vmíchej polévkovou lžíci strouhaného protivirového a protizánětlivého zázvoru
  • vlož malý hrozen (2g) květů líčidla (nebylo jasné jakého, naše líčidlo jedlé má oproti Dukeovu líčidlu americkému výhodu nižší toxicity)
  • přidej polévkovou lžíci drceného jalovce
  • dochucení proveď kávovou lžičku instantní limonády ad libitum
  • louhuj za studena 1 hodinu, zceď a pij
 2. Ze zcezených přísad připrav druhý studený výluh, ale tentokrát s přidáním velkého panáka vodky
  • směs se opět louhuje 1 hodinu
  • místo vodky lze s výhodou použít borovičku nebo váš oblíbený druh ginu
 3. Opět zcedíme a vypijeme a louhujeme potřetí horkou vodou jako normální bylinkový čaj

Dr. Duke vysvětloval, že mu tento recept pomohl přežít bez smrkání a kýchání poslední týden v službách institucí USA před jeho odchodem do důchodu. Říkal, že tuto posloupnost louhování zvolil proto, že některé látky lépe louhuje studená voda, jiné prchavé a nestabilní látky dostane z bylin alkohol a horká voda nakonec dolouhuje zbytek. A navíc, jak lze vidět, jde o směs neadaptogenů. Zimolez, zlatice, jalovec a hlavně líčidlo americké, které patrně použil jsou všechno mírně jedovaté rostliny. U nás máme výhodu, že naše líčidlo jedlé je toxické jen zcela málo, takže se vařené používá i jako listová zelenina. Pokud jde o zimolez, spíše než asijský zimolez japonský u nás v parcích najdete zimolez obecný, tatarský, ovíjivý a zimolez kozí list. Tato směs by si zasloužila v ČR komerční zpracování, protože když na nás leze chřipka tak zrovna jak na potvoru nemáme čas všechny ingredience shánět. Problémem je však protibylinná (euro)legislativa, která zachází příliš daleko v ochraně spotřebitele před "šarlatány".

Další originální recepty Dr. Dukea proti chřipce a nachlazení jsou: Antioxův čaj, astamačaj, antibakteriáda, meduňkocilin, cineoláda, expektorační čaj, mintýz, pinenáda, polévka na nosní dutiny a viricidy.

Kladivo na začínající chřipku dle vědy: bylinné Tamiflu

Známý lék proti začínající chřipce Tamiflu působí inhibicí neuraminidázy chřipkového viru. Studie Liu2018sni (text zde) identifikovala bylinné analogy neuraminidázy, přičemž suché extrakty

vykázaly inhibiční účinek na neuraminidázu s IC50 mezi 4.1 až 9.6μg/mL. Což znamená, že pro průměrně těžkého člověka s asi 35l vody v těle je nutné dostat do plasmatu mezi 143.5 až 336mg libovolného z těchto extraktů k 50% zpomalení procesu infekce virem chřipky. Kombinací dvou nebo vícero těchto extraktů, jejichž výroba je popsaná v textu článku (odkaz výše) lze za předpokladu příznivé farmakodynamiky účinných látek docílit 90% zablokování procesu chřipkové infekce, což stačí k zastavení začínající chřipky. K tomuto účinku by bylo nutné užít jen několik málo bylinných kapslí naplněných směsí výše uvedených extraktů řekněme třikrát denně. Protože samozřejmě v domácích podmínkách nebudete suché extrakty vyrábět, můžete k zastavení chřipky pít výluh ze směsi výšeuvedených bylin, nejlépe jemně drcených. Tinkturu bych louhoval zastudena v 30% alkoholu a připravil bych si ji do zásoby, aby se dala použít jakmile se objeví první příznaky chřipky. A pokud na vás leze chřipka a vy nemáte tinkturu k dispozici, zkuste si dát opravdové TamifluⓇ (dostupné v lékárnách), ale ihned. K zastavení chřipky stačí TamifluⓇ brát asi jen 3 dny, ale musíte začít okamžitě při výskytu prvních příznaků nachlazení. Vedlejší účinky tohoto léku jsou vzhledem k prospěchu, který skýtá, přijatelné.

Další byliny proti chřipce a nachlazení

V souvislosti s bylinnou léčbou nachlazení si na heřmánek, šalvěj a mateřídoušku vzpomene každý, ale úplný seznam vhodných bylin nezná nikdo. Co takhle rýmovník, meduňka a zázvor? K čemuž přidejme silné antioxidanty, byliny proti zánětu, astmatu, rýmě... K nejrůznějším již zveřejněným subjektivním seznamům si dovoluji připojit ten svůj.

Přírodní směsi proti chřipce a nachlazení

 • Med je směsná droga známá svými antibakteriálními a protivirovými vlastnostmi. Proto se ve směsích proti nachlazení objevuje, viz přehled Miguel2017hcm (text zde) a další publikace.
 • Propolis a mateří kašička jsou také silně antimikrobiální a z vícero důvodů vhodné k prevenci a léčbě nachlazení (věda zde).
 • Jídelní kombinace kurkumy a pepře je lépe známá jako prostředek proti zánětům a bolestem. Poskytne však i respirační úlevu, pokud ji užijeme brzy, když na nás chřipka začíná lézt. Kurkumu s pepřem kombinujeme proto, že piperin usnadňuje vstřebávání kurkuminu. Může to být běžná kurkuma, nebo (v TČM) tzv. curcumae radix pocházející z jiných druhů. U pepře máme pepřovník černý, dlouhý, guinejský, kubebový nebo lékařský (koupit zde, zde, zde), ale hlavně TČM drogu piperis kadsurae caulis, což je protizánětlivý kořen nebo stonek pocházející z pepřovníku kadsury.
 • Svařené víno. Svařák při nachlazení prospívá všemi svými komponenty. Skořice a hřebíček totiž patří k nejúčinnějším bylinným antimikrobiálním prostředkům. Působí též (společně s mírnou dávkou alkoholu) proti bolesti a tento účinek je doplněný révovými polyfenoly a minerály hroznové šťávy. Další výhodou alkoholu je, že zlepšuje rozpustnost esenciálních olejů skořice a hřebíčku. Svařené víno je vlastně zlidovělý lék, který můžeme vylepšit i dalšími komponenty – třeba čínskou skořicí, kterou lze koupit zde. Už i u nás se též prodává skořicový likér, který také v mírných dávkách prospěje. Kromě toho též existuje ajurvédská skořice tamala, z níž se používají listy.

Menší prorostlíkový lektvar proti nachlazení

Nakonec si všimněme ještě jednu běžně využívanou kombinaci k léčbě nachlazení, kterou je:

Menší prorostlíkový lektvar je směs 7 účinných drog, z nichž jedna (pazvonek chloupkatý) je náhražkou ženšenu, který se do běžné verze lektvaru nedává kvůli ceně. Tento lektvar má ve Východní Asii široké využití a předepisuje se taktéž na chřipku a ucpaný nos (Jeon2015swe). Menší prorostlíkový lektvar v ČR seženete, a to tady, kde vám zašlou již naváženou lektvarovou vsázku.

Další použitelné čínské kombinace proti nachlazení

Ve snaze o maximální stručnost, uveďme přímo seznam směsí.

Tyto lektvary nejsou jen nějaký náhodný seznam. Jsou vysoce účinné a každý si zaslouží podrobné studium. Jejich skutečným problémem je však jejich nedostupnost, resp. v ČR do nich lze sehnat jen některé přísady a ty ostatní je nutné nahrazovat.

| 2009 - 23.10.2020