Drobečková navigace

Rakovina jater u starší pacientky: Potenciál léčby lesklokorkou a léčivými houbami

Dobrý den, velmi mě zaujal Váš vědecký přístup k léčivým rostlinám, chtěla jsem se s Vámi proto poradit o vhodnosti užívání Lesklokorky lesklé pro mojí babičku. Před pár dny jsme se bohužel dozvěděli, že má babička zhoubný nádor na játrech, který je neohraničený a neoperovatelný, na onkologii jí řekli, že se tento nádor nedá léčit a že jí zbývá přibližně šest měsíců. Po této zprávě jsme okamžitě začali hledat alternativní možnosti, chtěla jsem se proto zeptat jestli si myslíte, že tato houba je pro ní vhodná a jestli by mohla pomoci, v jaké formě a v jakém dávkování jí nejlépe užívat, předem děkuji moc za odpověď Jana N.

Dobrý den.

To, že jste po diagnóze neoperovatelné rakoviny jater u Vaší babičky okamžitě obrátila pozornost k léčivým houbám, bylo od Vás velmi moudré. Je pro mě těžké najít správná slova, abych vyjádřil tu jednoznačnost, s níž lze u onkologických pacientů lesklokorku a další léčivé houby doporučit. Není to proto, že by se snad jednalo o zázračný lék, který vždy pomůže. Je to proto, že se jedná o lék účinný, tj. zlepšující prognózu řádově o desítky procent, který má přitom minimální negativní účinky a dobře se snáší s klasickou chemoterapií, radioterapií a jinými rozšířenými léčebnými metodami.

Ling-či v léčbě zhoubných nádorů jater

Účinek hub řádu Polyporales ("ling-či") v léčbě rakoviny byl TČM znám odnepaměti a dnešní vědě nejméně od 70. let, kdy ling-či vědecky zkoumali Japonci (Sasaki1971apf, Maruyama1989aas aj.) Proto též lesklokorka pronikla do našeho povědomí pod svým japonským jméném houba Reiši, což je přímý ekvivalent čínského jména ling-či. Japonci si za tento pionýrský vědecký počin zaslouží hluboké uznání. V japonských domácnostech se někdy Reiši i pěstuje jako pokojová "rostlina", na špalku nebo v květináči s pilinami. Tento zvyk by bylo záhodno zavést i u nás.

Lesklokorka a hepatom

Přesnou diagnózu rakoviny jater Vaší babičky neznám. Budu ale předpokládat, že se jedná o hepatocelulární karcinom (maligní hepatom), a to jednak proto, že je zdaleka nejčastější, a jednak proto, že se veškerý výzkum lesklokorky u rakoviny jater doposud soustřeďoval pouze na hepatom, takže o těch ostatních (sarkom jater či jiný typ nádoru) žádné konkrétní výsledky nejsou.

V oblasti výzkumu účinnosti lesklokorky na rakovinu jater vede Tchaj-wan, který zde vyprodukoval tolik výsledků, jako zbytek světa dohromady. Je to dané jednak vztahem Tchaj-wanu k čínské tradici a tudíž i k lesklokorce (proběhl tam např. i projekt sekvencování jejího genomu), jednak větším výskytem rakoviny jater v Asii. Právě tchajwanci před 10 lety prokázali, že triterpenoidní frakce extraktu lesklokorky inhibuje růst buněk lidského hepatocelulárního karcinomu, aniž by poškozovala zdravé jaterní buňky (Lin2003teg, Chang2006ggt) a posléze lesklokorku u rakoviny jater studovali detailněji (Weng2007ael, Weng2008lai, Weng2009ieg). Potvrzuje se tradiční znalost, že lesklokorka lesklá pomáhá při prevenci rakoviny jater a omezuje její malignitu (schopnost metastáz). Další studie pocházejí z Japonska, Koreje a USA, i když na západě se o účinnosti této houby příliš neví. Tyto výzkumy dnes napodobují i v ČLR.

Léčba hepatocelulárního karcinomu houbami TČM je lege artis metoda

Mnozí onkologové o vlastnostech hub skupiny Polyporales nevědí, nebo je považuje za nedůvěryhodné. Použití lesklokorky a léčivých hub TČM je dnes proto často na samotných pacientech, nebo jejich blízkých, jak tomu bylo ve Vašem případě. Tito pacienti to lékaři často ani neřeknou ze strachu, že se s takovou "alternativní terapií" zesměšní. Tento problém u lesklokorky komentuje americký článek Gordan2011awo (Journal of Clinical Oncology), uvádějící tři případy "zázračného vyléčení" starších pacientů s hepatocelulárním karcinomem. Konkrétně uvádí případ jednoho muže (69 let) a jedné ženy (72 let) u nichž došlo po nasazení lesklokorky k nečekané úplné remisi, a dalšího muže (78 let), u něhož došlo k dvouletému odkladu obvyklé progrese hepatocelulárního karcinomu. S takovými případy jsme se už u lesklokorky setkal i já osobně, i když ne konkrétně u rakoviny jater. Doufám, že Vám to poskytne dost referencí, abyste se lesklokorky nemusela bát.

Užívání hub skupiny Polyporales by mělo být v léčbě rakoviny rutinní

Nepředraženou lesklokorku lesklou by měl brát v podstatě každý, komu hrozí zhoubný nádor. Její pěstování je levné, ne však příliš levné, a navíc vyžaduje, abychom byli v kontaktu s přírodou. Účinnými látkami jsou proteoglykany (tzv. "polysacharidy") a triterpenoidy (kyseliny ganoderové, lucidenové, ganoderiol aj.) Plodnice mají tuhou, dřevnatou konzistenci a tradičně se u nás považují za nejedlé. Užívají se však ve formě prášku, který lze též přidat do polévek.

U Vaší babičky a dalších pacientů, kteří už nádor mají, nelze očekávat zázrak. Je přitom zcela nepodstatné, že ling-či znamená v čínštině "houba nesmrtelných", protože nesmrtelnost se zde míní v přeneseném smyslu čínských svatých, asi jako když se u nás říká "kámen mudrců". Nicméně v TČM patří lesklokorka k nejvýše ceněným drogám. V práškové formě ji lze koupit dnes už téměř všude, ze zvyku referencuji Ariadne.cz (plodnicový prášek nebo silnější 5× koncentrovaný plodnicový extrakt). Užívá se v množství 3000-5000mg denně, rozděleno do tří dávek (ráno, v poledne a večer). K prevenci stačí obyčejný plodnicový prášek. Lesklokorka je houba jedlá, ale tuhé konzistence, takže předávkování nehrozí. Analogická situace existuje u dalších chorošotvarých hub, například outkovky pestré, kterou lze běžně najít i v přírodě. Již malá dávka prášku má značný preventivní účinek, při vyšších dávkách (5g a víc) se u lesklokorky uplatní též její triterpenoidy.

Vězte co kupujete

U všech přírodních materiálů, vyjma nejlevnějších, je vhodné zkoumat jejich náhrady a náhražky. Superlevné párky a pivo můžou být i chutné a žádoucí, ale obecně platí, že za příliš málo peněz žádná muzika. Této tendenci se nevyhly ani léčivé houby. Je otázka, jestli rychlené výrobky z mycélia (podhoubí) lesklokorky představují vítané zlevnění této důležité drogy, nebo méněcennou náhražku. U lesklokorky tuto otázku neumím a nechci řešit. Ale u TČM směsí obecně platí, že je český trh zaplavený jejich "levnými" pilulkovými verzemi, zatímco jediná účinná forma je směs přírodních drog (nejčastěji vařená jako lektvar) s poctivými desítkami gramů bylinného materiálu.

Závěrem

Chorošotvaré i další léčivé houby mají své pevné místo v lékařské botanice a v prevenci a léčbě rakovin zvláště. Není mi jasné, jestli modelová léčivá houba lesklokorka lesklá je také nejúčinnější, nebo někde v amazonském či dosud nevykáceném sundském pralese roste ještě nějaký větší mykologický zázrak. Ale ti, jimž hrozí rakovina by měli následovat Váš příklad: Nečekat a obrátit pozornost k léčivým houbám okamžitě. Ti, kteří si finanční výdavek s tím spojený nemůžou nebo nechtějí dovolit, mají k dispozici možnost lesklokorku pro sebe i své bližní pěstovat.

| 2011 - 24.12.2018