Drobečková navigace

Rakovina jater u starší pacientky: Potenciál léčby lesklokorkou a léčivými houbami

Dobrý den, velmi mě zaujal Váš vědecký přístup k léčivým rostlinám, chtěla jsem se s Vámi proto poradit o vhodnosti užívání Lesklokorky lesklé pro mojí babičku. Před pár dny jsme se bohužel dozvěděli, že má babička zhoubný nádor na játrech, který je neohraničený a neoperovatelný, na onkologii jí řekli, že se tento nádor nedá léčit a že jí zbývá přibližně šest měsíců. Po této zprávě jsme okamžitě začali hledat alternativní možnosti, chtěla jsem se proto zeptat jestli si myslíte, že tato houba je pro ní vhodná a jestli by mohla pomoci, v jaké formě a v jakém dávkování jí nejlépe užívat, předem děkuji moc za odpověď Jana N.

Dobrý den.

To, že jste po diagnóze neoperovatelné rakoviny jater u Vaší babičky okamžitě obrátila pozornost k léčivým houbám, bylo od Vás velmi moudré. Je pro mě těžké najít správná slova, abych vyjádřil tu jednoznačnost, s níž lze u onkologických pacientů lesklokorku a další léčivé houby doporučit. Není to proto, že by se snad jednalo o zázračný lék, který vždy pomůže. Je to proto, že se jedná o lék účinný, tj. zlepšující prognózu řádově o desítky procent, který má přitom minimální negativní účinky a dobře se snáší s klasickou chemoterapií, radioterapií a jinými rozšířenými léčebnými metodami.

Ling-či v léčbě zhoubných nádorů jater

Účinek hub řádu Polyporales ("ling-či") v léčbě rakoviny byl TČM znám odnepaměti a dnešní vědě nejméně od 70. let, kdy ling-či vědecky zkoumali Japonci (Sasaki1971apf, Maruyama1989aas aj.) Proto též lesklokorka pronikla do našeho povědomí pod svým japonským jméném houba Reiši, což je přímý ekvivalent čínského jména ling-či. Japonci si za tento pionýrský vědecký počin zaslouží hluboké uznání. V japonských domácnostech se někdy Reiši i pěstuje jako pokojová "rostlina", na špalku nebo v květináči s pilinami. Tento zvyk by bylo záhodno zavést i u nás.

Lesklokorka a hepatom

Přesnou diagnózu rakoviny jater Vaší babičky neznám. Budu ale předpokládat, že se jedná o hepatocelulární karcinom (maligní hepatom), a to jednak proto, že je zdaleka nejčastější, a jednak proto, že se veškerý výzkum lesklokorky u rakoviny jater doposud soustřeďoval pouze na hepatom, takže o těch ostatních (sarkom jater či jiný typ nádoru) žádné konkrétní výsledky nejsou.

V oblasti výzkumu účinnosti lesklokorky na rakovinu jater vede Tchaj-wan, který zde vyprodukoval tolik výsledků, jako zbytek světa dohromady. Je to dané jednak vztahem Tchaj-wanu k čínské tradici a tudíž i k lesklokorce (proběhl tam např. i projekt sekvencování jejího genomu), jednak větším výskytem rakoviny jater v Assi. Právě tchajwanci před 10 lety prokázali, že triterpenoidní frakce extraktu lesklokorky inhibuje růst buněk lidského hepatocelulárního karcinomu, aniž by poškozovala zdravé jaterní buňky (Lin2003tef, Chang2006ggt) a posléze lesklokorku u rakoviny jater studovali detailněji (Weng2007ael, Weng2008lai, Weng2009ieg). Potvrzuje se tradiční znalost, že lesklokorka lesklá pomáhá při prevenci rakoviny jater a omezuje její malignitu (schopnost metastáz). Další studie pocházejí z Japonska, Koreje a USA, i když na západě se o účinnosti této houby příliš neví. Tyto výzkumy dnes napodobují i v ČLR.

Léčba hepatocelulárního karcinomu houbami TČM je lege artis metoda

Mnozí onkologové o vlastnostech hub skupiny Polyporales neví, nebo je považuje za nedůvěryhodné. Použití lesklokorky a léčivých hub TČM je dnes proto často na samotných pacientech, nebo jejich blízkých, jak tomu bylo ve Vašem případě. Tito pacienti to lékaři často ani neřeknou ze strachu, že se s takovou "alternativní terapií" zesměšní. Tento problém u lesklokorky komentuje americký článek Gordan2011awo (Journal of Clinical Oncology), uvádějící tři případy "zázračného vyléčení" starších pacientů s hepatocelulárním karcinomem. Konkrétně uvádí případ jednoho muže (69 let) a jedné ženy (72 let) u nichž došlo po nasazení lesklokorky k nečekané úplné remisi, a dalšího muže (78 let), u něhož došlo k dvouletému odkladu obvyklé progrese hepatocelulárního karcinomu. S takovými případy jsme se už u lesklokorky setkal i já osobně, i když ne konkrétně u rakoviny jater. Doufám, že Vám tato odpověď poskytne dost referencí k tomu, abyste se nemusela bát použití této léčebné modality lékaři přiznat.

Užívání hub skupiny Polyporales by mělo být v léčbě rakoviny rutinní

Lesklokorku lesklou by měl brát rutinně každý pacient, u něhož lékař diagnostikoval podezření na zhoubný nádor. Hlavními účinnými látkami lesklokorky lesklé jsou specifické proteoglykany (jejich rozšířené označení slovem "polysacharidy" považuji za málo vhodné) a specifické triterpenoidy (ganoderové kyseliny, lucidenové kyseliny, ganoderiol aj.) Plodnice lesklokorky lesklé mají tuhou, dřevnatou konzistenci a užívají se buďto ve formě plodnicového prášku, nebo ve formě extraktu – vodního (čaj z např. z plátků lesklokorky), alkoholového extraktu (tinktury), nebo práškového extraktu, připraveného extrakcí a koncentrací plodnic lesklokorky.

U Vaší babičky a dalších pacientů s podezřením na zhoubný nádor bych doporučil současné užívání plodnicového prášku a práškového extraktu. Lesklokorku lze koupit, samostatně pěstovat a vzácně i najít v lese jako jakoukoliv jinou houbu. Pokud ji budete kupovat, kupte si výrobek vyrobený z opravdové rozemleté plodnice, jako jsou například tchajwanské výrobky k dostání např. v prodejně Ariadne.cz (plodnicový prášek nebo silnější 5× koncentrovaný plodnicový extrakt). U obou těchto výrobků doporučuji užívání v množství 3000-5000mg denně, rozděleno do tří dávek (ráno, v poledne a večer). Pro onkologické pacienty je vhodnější silnější 5× koncentrovaný extrakt. Neobohacený plodnicový prášek je spíše levnější, ale pořád kvalitní varianta pro doléčení a prevenci. Lesklokorka je adaptogen, takže lze bez obav užívat i dávky vyšší, než jsem uvedl, ty ovšem neskýtají uměrný efekt. Analogicky lze užívat i další léčivé houby skupiny Polyporales, například outkovku pestrou (Coriolus / Trametes versicolor). Doplnil bych ještě, že díky imunostimulačním účinkům lesklokorky lze značný preventivní účinek docílit i zcela malou denní dávkou (např. 1000mg denně), pokud se užívá v průběhu delšího období. Ostatně, ling-či znamená v čínštině doslova "houba nesmrtelných" a podle TČM je její užívání jednou z nejlepších věcí, které může člověk pro své zdraví udělat.

Pozor na napodobeniny

U všech přírodních materiálů, kromě těch nejlevnějších, se v dnešní éře setkáváme s "inovacemi" v oblasti zlevňování vstupních nákladů. Superlevné párky, pivo a konzumní vejce z nechvalně známých průmyslových drůbežáren už všichni dobře známe. Této tendenci se nevyhly ani léčivé houby – jsou to hlavně výrobky z průmyslově pěstovaného mycélia (podhoubí) lesklokorky a dalších léčivých hub. Nemusí být ani levné, ale z hlediska protirakovinných účinků se hodí maximálně k prevenci. V textu mívají uvedeno, že jsou vyrobeny z mycélia (podhoubí) a primordia ("mladých plodnic"). Tím nechci říct, že každá biotechnologická inovace je špatná. Ale pokud jde jen o snižování nákladů, na výsledném výrobku se to projeví. Dalším výrobkem hodným komentáře je výtrusný prach lesklokorky ("sporový prášek"), který se hromadí pod plodnicemi v pěstírnách, sbírá a zpracovává. Využívá se např. v kosmetice jako pudr nebo pleťová maska. Obsahem některých látek sporový prášek připomíná mateřskou plodnici, ale z pohledu TČM se nejedná o stejné léčivo.

Závěrem

Je jasné, že lékaři a lékárníci by měli houby skupiny Polyporales zařadit do svých znalostí. Není úplně jasné, jaké druhy a kombinace léčivých hub jsou pro konkrétní typy rakoviny nejlepší, ale lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum) je standardní a dobře prozkoumanou volbou. Ostatní pacienti a jejich blízcí by měli následovat Váš příklad: U podezření na rakovinu nečekat a obrátit pozornost k léčivým houbám okamžitě. Maximalizují tím léčební efekt a uvolní svou energii k dalším, méně snadným možnostem léčby. Lidé ve finanční tísni by měli lesklokorku lesklou preventivně samostatně pěstovat.

| 20.11.2011