Outkovka pestrá (Trametes versicolor, dřívě Coriolus versicolor) je léčivá houba, jejíž glykoproteiny mají imunomodulační a protirakovinné účinky (Sekhon2016esi). V této indikaci je outkovka pestrá populární hlavně v Asii. Outkovka pestrá roste dosti hojně i u nás, ale kvůli tuhé konzistenci je nejedlá a před užitím se musí krájet, práškovat nebo připravovat jako extrakt. Zatímco v syrovém stavu má nepříjemnou pachuť, čaj z ní chutná výborně, ale musí se o něco déle vařit.
Z outkovky pestré se získává proteoglykan (PSK) účinný proti vícero druhům rakoviny (Jimenezmedina2008ipi, Fisher2002aem, Eliza2012eyz), včetně rakoviny prsu (Standish2008tvm), kolorektálního karcinomu (Kanoh1994eae, Kobayashi1995aep) a leukemie (Wan2010pdc). Nejnovější vědecké publikace o ní najdete zde.
Glykoproteinový obsah pěstované outkovky lze analyzovat chromatografií a dalšími metodami biochemie (Rau2009psa), specifické protirakovinné působení ale tyto metody nezměří. Při využití volně rostoucí outkovky je nutné dbát na čistotu zdroje, protože houby v přírodě mají velkou schopnost koncentrovat těžké kovy (Dogan2006cms).
Jiné využití outkovky
Outkovka pestrá je schopna rozkládat řadu odpadových látek dřevného (papírnického) i syntetického původu. Její podhoubí se využívá k rozkládání dřevěného odpadu, slámy, ligninu, papírenských výluhů, kalů z ČOV, fenolu, fenantrenu, triterpenoidů, syntetických barviv, farmak, mykotoxinů atd. (Martinkova2016bpc).