Drobečková navigace

Outkovka pestrá (Trametes versicolor, dřívě Coriolus versicolor)

Outkovka pestrá (Trametes versicolor)
Outkovka pestrá (Trametes versicolor) wiki

Outkovka pestrá je léčivá houba, jejíž glykoproteiny mají imunomodulační a protirakovinné účinky (Sekhon2016esi). V této indikaci je outkovka pestrá populární hlavně v Japonsku. Outkovka pestrá roste dosti hojně i u nás, ale kvůli tuhé konzistenci je nejedlá a před užitím se musí práškovat nebo připravovat jako extrakt.

Z outkovky pestré se získává proteoglykan (PSK) účinný proti vícero druhům rakoviny (Jimenezmedina2008ipi, Fisher2002aemEliza2012eyz), včetně rakoviny prsu (Standish2008tvm), kolorektálního karcinomu (Kanoh1994eae, Kobayashi1995aep) a leukemie (Wan2010pdc).

Glykoproteinový obsah pěstované outkovky lze analyzovat chromatografií a dalšími metodami biochemie (Rau2009psa), specifické protirakovinné působení ale tyto metody nezměří. Při využití volně rostoucí outkovky je nutné dbát na čistotu zdroje, protože houby v přírodě mají velkou schopnost koncentrovat těžké kovy (Dogan2006cms).

Jiné využití outkovky

Outkovka pestrá je schopna rozkládat řadu odpadových látek dřevného (papírnického) i syntetického původu. Její podhoubí se využívá k rozkládání dřevěného odpadu, slámy, ligninu, papírenských výluhů, kalů z ČOV, fenolu, fenantrenu, triterpenoidů, syntetických barviv, farmak, mykotoxinů atd. (Martinkova2016bpc).

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.