Drobečková navigace

Taxonomie a druhové určení lesklokorky lesklé (Ganoderma lucidum agg.)

Na rozdíl od ženšenu, u lesklokorky lesklé naštěstí nedochází k tomu, že by ji někdo schválně zaměňoval s jinými druhy hub. Když někde čteme "lesklokorka", můžeme si být tedy díkybohu jisti, že se pohybujeme v rámci rodu Ganoderma. Dále ale nastávají potíže. Houbový druh lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum agg.) není v rodu Ganoderma přesně ohraničený. To má dopad i na léčivé účinky – prostě není lesklokorka jako lesklokorka. (Pokud máte zájem o léčivé účinky lesklokorky, pak je možná informativnější si místo taxonomie nejdříve přečíst, co všechno se označuje jako lesklokorka komerčně.)

Ganoderma lucidum agg. jako houbový taxon

Ganoderma lucidum agg. je druh, který se vyskytuje na celé severní polokouli. U hub je ostatně obvyklé, že zeměpisná vzdálenost pro ně nic neznamená. Výtrusy snadno létají tisíce kilometrů, takže není překvapující, že stejnou houbu najdeme v Evropě, v Asii i v Severní Americe.

Ganoderma lucidum byla původně popsaná ve Velké Británii koncem 18. století. Postupně se zjišťovalo, že houby které vypadají jak Ganoderma lucidum se vyskytují sice zřídkavě, ale zato v obrovském areálu po celém světě. Tímto způsobem bylo do druhu Ganoderma lucidum zařazeno mnoho různých poddruhů, včetně čínské "houby nesmrtelných" – ling-či.

V současnosti se houbový taxon Ganoderma lucidum ukazuje být komplexem kolem 10 téměř nerozlišitelných druhů. Mezi těmito druhy není vlastně žádná hranice, plynule přecházejí jeden v druhý. Proto se má za latinským názvem lesklokorky lesklé správně psát zkratka agg. – agregát: Ganoderma lucidum agg. Povědomí o obtížné taxonomii lesklokorky chybí nejen většině pěstitelů, ale představuje problém i pro výzkum její účinků. Proto jsou důležité projekty určení genetické sekvence a anotace genomu lesklokorky, které v současnosti probíhají na Tchaj-wanu a v Číně.

Čtením DNA otázku druhového zařazení či rozčlenění lesklokorky lesklé nakonec snad bude možné vyřešit. Není to ale tak snadné jako potvrzení paternity: Slovy publikace hseu1996dgi, "určení druhů sekvenací náhodných úseků DNA je nespolehlivé, protože je příliš citlivé na různé metody statistického zpracování". Neodborně řečeno, Ganoderma lucidum agg. má v genetice takový nepořádek, že si ty druhy můžeme určit jak chceme.

Houby představují v přírodě prvek propojení. Stejně jako houby propojují stromy v lese a ekosystémy kontinentů, tak i houbové buňky splývají v hyfy a houbové druhy v nerozlišitelné agregáty. Zatímco lidské buňky mají všechny stejnou DNA, v houbové hyfě mohou koexistovat jádra s různým genomem. Zatímco lidé mívají pohlaví dvě, arci ženské a mužské, houby jako Ganoderma lucidum agg. jich mívají čtyři nebo osm. A až se ta různá jádra a pohlaví v těch hyfách začnou mezi sebou pářit, tak právě tehdy vzniká ten pravý houbový genetický bujón...

Uklízení tohoto nepořádku není snadné. Z teoretické stránky to dělají taxonomové například kombinací ribozomální sekvence s informacemi o geografickém původu (hong2004pag). V praktickém pěstování lesklokorky lesklé se tento problém řeší výběrem houbových kmenů prokázaných vlastností – tak, aby bez ohledu na taxonomii měl výsledný materiál požadované léčivé vlastnosti.

Tradiční klasifikace lesklokorky lesklé

Existence několika různých typů lesklokorky různých vlastností byla TČM známé odedávna. Určitým problémem je, že čínský název lesklokorky lesklé "ling-či" může ve starých knihách označovat i jiné houby, např. Ganoderma sinense, Ganoderma carnosum atd. Ne každý druh lesklokorky má stejné složení – tak například G. sinense téměř vůbec neobsahuje ganoderové kyseliny a triterpeny typické pro G. lucidum (22226558).

Podle barev TČM rozlišuje ling-či červenou, černou, bílou, žlutou, purpurovou a já nevím ještě jakou. Podle tvaru se může jednat o klasickou ling-či s třenem a kloboukem, nebo může být plodnice spíše přisedlá, nebo mít parůžkovitý tvar. Orientace podle tvarů a barev nemusí znamenat, že je TČM zaostalá: Ukazuje se například, že parůžkovité plodnice představují jiný, jižnější poddruh lesklokorky s jiným obsahem tritetpenoidů.

Která lesklokorka je ta "správná"?

Pokud jste to dočetli až sem, pak je vám jasné, proč je na tuto otázku těžká odpověď. Lesklokorka je houba, kterou objevila TČM svým typickým asijským přístupem založeným na zkušenosti a neměnném předávání tradice. Bez posvátné úcty, které se lesklokorka v čínské kultuře těší, by tato houba jako lék určitě naší vědě unikla.

Při výběru lesklokorky platí stejné pravidlo, jako u jiných TČM hub a ostatně čehokoliv jiného: Přemýšlet. Dřevokazné houby lze zdarma pěstovat, vulgárně řečeno, v každé kůlně. To bych ostatně i doporučoval – ve společnosti, která je vůči jednotlivci čím dále tím více nepřátelská, je naší nadějí a zdrojem léčivé a jiné síly příroda. A adaptogeny, které si nasbíráme nebo vypěstujeme sami, pomáhají dvakrát – ať jsou to borůvky nebo lesklokorka. Na druhé straně, pokud máme v úmyslu houbový materiál použít k léčbě závažného onemocnění, pak je nutné použít výrobek tradičního dodavatele – zajistit účinnost výsledného materiálu není úplně jednoduché...

| 2012 - 1.9.2012