Drobečková navigace

Lesklokorka lesklá v TČM

Lesklokorka jako kulturní symbol

Lesklokorka se uznává jako léčivá houba po více než 2000 let a již starověké texty jí připisují výjimečné účinky. V umění a kulturních vyobrazeních se lesklokorka začala rozšiřovat od počátku 15. století, většinou ve spojení s taoismem. Z náboženské oblasti vyobrazení G. lucidum pronikly do běžného uměřní – maleb, dřevořezeb, nábytku a dokonce i šperků. Na počest lesklokorky se ve starověké Číně skládaly hymny a vyhlašovaly amnestie. Význam lesklokorky v čínské kultuře je patrný dokonce i na známém mrakodrapu Tapei 101, jehož jedinou dekorací jsou právě stylizované symboly lingči – tedy lesklokorky lesklé:

Motivy lesklokorky na budově mrakodrapu Taipei 101

Lesklokorka lesklá v odborné literatuře TČM

První kniha TČM cele věnovaná popisu přírodních léčiv a jejich účinků byl Kánon božského zemědělce, Šen-nong pen cao ťing, sepsaný kolem roku 200 n.l. a postupně rozšiřovaný. Kánon božského zemědělce rozeznává několik druhů lesklokorky, které mezi léčivy řadí na popředné místo. V "Supplement to Classic of Materia Medica" (502-536 n.l.) a v "Ben Cao Gang Mu", která se považuje za první čínský lékopis, se této houbě připisují posilující účinky, zvýšení životní energie, posílení srdeční funkce, zlepšení paměti a účinek proti stárnutí. Podle současného "Státního lékopisu ČLR" (r. 2000), G. lucidum posiluje čchi ("životní energii"), relaxuje mysl, pomáhá proti kašli a astmatu a doporučuje se u nespavosti, srdečních arytmií, poruch spojených s vestibulárním aparátem a dýchavičnosti (pozn.: arytmie, vestibulární poruchy, dýchavičnost atd. jsou diagnostické kategorie TČM, které mají v TČM přesnou definici ne úplně totožnou s naším běžným chápáním těchto slov).

Lesklokorka lesklá hraje v tradiční čínské medicíně roli, která je do určité míry analogická ženšenu. Stejně jako ženšen, i lesklokorka se vysoce cení. Stejně jako ženšen, i lesklokorka je zcela neškodná. Stejně jako ženšen, i lesklokorka trpí spletitou taxonomií a názvoslovnými problémy. Již Šen-nongova kniha bylin (asi 100 p.n.l.) rozeznává šest druhů "ling-chi" podle barvy a řadí ji do té nejvyšší kategorie léčiv, odpovídající dnešním adaptogenům. Stejně jako u ženšenu, účinnými látkami lesklokorky jsou triterpenoidy (ganoderové kyseliny a pod.) a proteoglykany (častěji zvané "polysacharidy"). Na rozdíl od ženšenu ale lesklokorka nemá žádné účinky, které by byly krátkodobě subjektivně pozorovatelné.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.