Drobečková navigace

Kolik účinných látek je v jiaogulanu (Gynostemma pentaphyllum)?

Dobrý den, dostal se mi do ruky leták s Thajským Jiaogulan bylinným čajem, kde mimo jiné píšou - v Jiaogulanu je identifikováno více jak čtyřnásobně více účinných saponinů než má kořen ženšenu a někteří léčitelé jeho sílu vnímají a hodnotí jako 10x větší. Je mi jasné, že co se týká "vnímaní některých léčitelů" je dost diskutabilní, ale můžete mi poslat srovnání ženšenu a výše uvedeným čajem, popř. Váš názor? Alda.

Dobrý den, Aldo!

Toto tvrzení o gynostemě pětilisté (Gynostemma pentaphyllum, ťiao-ke-lan) znám. Já jsem již uvedl skutečný stav věcí tady – Gynostemma pentaphyllum — Jiaogulan – ale dané tvrzení o gynostemě patří mezi tzv. hanebné lži, jaké se často používaly v politice 20. století. Tato lež není odchylkou od reality, ale čirou fikcí – opakem reality. Nedoberete se tedy správného názoru tím, že moje tvrzení zprůměrujete s tvrzením protivníka – to musíte úplně zahodit do odpadkového koše.

Než ale budu pokračovat, chtěl bych zdůraznit že gynostema pětilistá je úžasná, důležitá rostlina která je jedinečným náhradním zdrojem panaxosidů, jinak dostupných jen ze ženšenu. Gynostema je též svébytná léčivá rostlina, která nemá zapotřebí k ženšenu vzhlížet jako ke staršímu bratru. Není mým cílem pověst této rostliny jakkoliv poškodit! V článku o gynostemě jsem se na toto nechtěl soustřeďovat. Ale když už srovnáváme, tedy:

Kvalitní sušený ženšen (Panax spp.) obsahuje kolem 20-24% saponinů panaxosidů. Sušený list gynostemy obsahuje 2.4% saponinů, z nichž asi čtvrtina je identická se ženšenovými panaxosidy. Kvantitativně tedy droga gynostemy obsahuje 8 – 10 krát méně celkových saponinů než ženšen a 30 – 40 krát méně panaxosidů než ženšen. Z kvalitativního hlediska obsahuje gynostema 10 druhů panaxosidů, zatímco ženšen jich obsahuje mnoho desítek.

Někteří lidé se tedy rozhodli, že nemohou napsat pravdu – že gynostema obsahuje 40x méně panaxosidů v sušině než ženšen. Místo toho vytvořili příběh, že obsahuje "čtyřikrát více léčivých saponinů než ženšen", pravdivý v tom smyslu, že kromě zhruba 0.6% ženšenových panaxosidů obsahuje gynostema ještě asi třikrát tolik (1.8%) jiných, neženšenových, gynostemě vlastních saponinů (gypenosidů). Proto používají slovní spojení "léčivých saponinů". Chápete? Lidé kteří tento příběh vytvořili znají realitu a použili takové slovní spojení, aby se při odhalení mohli hájit tím, že to mysleli jinak. To dělával jeden můj známý v kasinu: řekl krupiérovi dvojsmyslnou větu a když prohrál, reklamoval sázku, že to myslel jinak.

I tak má ale gynostema ve funkci náhrady ženšenu ("jižní ženšen") jedinečné postavení, protože jako jediná rostlina mimo rod Panax obsahuje skutečné panaxosidy. Gynostema je druh dýně (Cucurbitaceae) a její saponiny se získávají z listů, takže je oproti skutečnému ženšenu velmi levná. Tuto teplomilnou rostlinu lze dobře pěstovat i u nás (skleník, balkon, nebo i byt). Doporučoval bych ji pěstovat všem seniorům, kteří si byliny nemohou dovolit kupovat.

-boris-

| 2010 - 24.11.2019