Drobečková navigace

Gynostema pětilistá (Gynostemma pentaphyllum)

Gynostema pětilistá (Gynostemma pentaphyllum (Thunb.) Makino), někdy též "jižní ženšen", "pětilistý ženšen" atp., patří do čeledi tykvovitých a proslavila se jako první rostlina mimo čeleď aralkovitých, v které byly nalezeny ženšenové saponiny (Christensen2009gcb). To je samo o sobě zajímavé, protože i v čeledi aralkovitých jsou panaxosidy mimo rod Panax vzácností.

Gynostema patří k těm méně probádaným adaptogenům. Databáze Medline registruje více než 200 publikací o gynostemě. Komplexně tuto rostlinu nastudovala Valentina Razmovská-Naumovská, která pod vedením profesora Roufogalise ze sydneyské univerzity v roce 2005 publikovala přehled (Razmovskinaumovski2005cpg) znalostí o historii, pěstování, obsahových látkách a účincích gynostemy pětilisté. Z něj pocházejí i zde uváděné informace.

Fytochemie gynostemy pětilisté

Gynostemma pentaphyllum obsahuje více než 90 různých druhů damaranových saponinů, které jsou ve fytochemii známe pod pracovním názvem gypenosidy. Ukázalo se že zhruba deset z gypenosidů je identických s ženšenovými panaxosidy. Konkrétně, gynostema obsahuje ginsenosid Rb1 (= gypenosid III), ginsenosid Rc, ginsenosid Rb3 (= gypenosid IV), ginsenosid Rd (gypenosid VIII), ginsenosid F2, ginsenosid Rg3, ginsenosid malonyl-Rb1 a ginsenosid malonyl-Rd. Dále gypenosidy XVII, IX a XV jsou identické se saponiny Panax notoginseng a gypenosidy XVII a IX jsou identické se saponiny Panax quinquefolius.

Saponiny tvoří zhruba 2,4% hmotnosti sušené gynostemy (Zhang1993amn). Z toho ženšenové saponiny tvoří asi čtvrtinu. Není tedy pravdou, jak se tvrdí třeba tady pdf nebo tady pdf, že by gynostema obsahovala "více saponinů než ženšen". Dobrý červený ženšen obsahuje až 20% panaxosidů (Kim2007sqg). Kdybychom brali v úvahu jen saponiny, odpovídala by gynostema mladému ženšeni, u něhož mohou panaxosidy v silném zástinu klesnout i pod 2%. Jenže takové srovnávání vůbec nemá smysl. Jak jsem už řekl jinde, označovat různé adaptogeny slovem "ženšen" je nesprávné. Gynostema má pro nás význam jako nečekaný zdroj panaxosidů a vůči ženšeni má výhodu v rychlejší návratnosti pěstování. Se ženšenem gynostema není zaměnitelná. Není to "slabší ženšen", ale unikátní adaptogen s vlastním využitím.

| 2009 - 24.10.2020