Drobečková navigace

Rakovina prsu

Rakovina prsu (karcinom mléčné žlázy) je nebezpečný zhoubný nádor, který postihuje nejen lidi, ale často i jiné druhy savců (psi, kočky, hlodavci...) Ačkoliv je v prsníku mnoho druhů buněk, k malignímu bujení jsou náchylné právě sekreční epitelové buňky mléčné žlázy. Protože zhoubným novotvarům vycházejícím z epitelu se říká karcinomy, je v lidovém povědomí rakovina prsu synonymní s karcinomem mléčné žlázy. Sekreční epitel mléčné žlázy tak náchylný k rakovině proto, že i v dospělosti musí být – ze samozřejmých důvodů – schopen proliferace (růstu). Důvod je také ten, že náš dnešní životní styl je jiný než jakému je ženský organismus evolučně uzpůsoben. Ženský organismus je od 12-13 let připraven k opakovanému těhotenství, které bývalo v minulosti u 90% žen pravidlem. Pokud k těhotenství dlouhá léta nedochází, tkáň zvláště dělohy a mléčné žlázy funguje z evolučního hlediska v nenormálním režimu – dělohu ohrožuje endometrióza a mléčnou žlázu rakovina. K rakovině prsu ovšem ale dochází i u matek, a to zvláště ve vyšším věku (30+), kdy se v minulosti většina žen už stávala babičkama a větší část svého biologického poslání měla tudíž za sebou.

Kojení dvou dětí

Proliferace a funkce epitelu mléčné žlázy je řízena pohlavními hormony – estrogen, progesteron, prolaktin, oxytocin a testosteron. Estrogen růst prsů v období dospívání podporuje, testosteron jej blokuje – proto prsa rostou jen ženám. Z hlediska rakoviny prsu rozlišujeme dle citlivosti na estrogen typ ER+ a ER- (ER+ buňky mají estrogenové receptory a jsou citlivé na estrogen, ER- ne). Progesteron je hormon, jehož hlavní funkce je řídit menstruační cyklus a signalizovat ženskému organismu těhotenství. Progesteron vede k dalšímu rozvoji mléčné žlázy a přípravě na kojení. V tomto procesu se uplatňuje též prolaktin. Oxytocin je peptid, který má vícero funkcí v mozku i v těle, ale zajímavé je na něm to, že se do krve vylučuje při kojení sáním bradavky a tak udržuje mléčnou žlázu funkční dokud dítě mléko potřebuje.

Kojení

Kdysi nebývalo výjimkou, že máma dítě kojila i do 3-4 let – tak dlouhé fungování mléčné žlázy umožňuje právě oxytocin. Oxytocin se též vyplavuje při orgasmu, říká se mu hormon orgasmu. Není možné, abych v tomto krátkém plně oslavil molekulární inteligenci prsní žlázy, která se umí v pravý čas zapnout, vylučuje nejdříve mlezivo plné obranných imunoglobulinů, kterými máma chrání novorozence než se mu vyvine jeho vlastní imunita vůči všudypřítomným patogenům a poté se přepne na produkci mléka, které je ideální potravinou obsahující veškeré živiny, vitamíny, minerály i stopové prvky, a to až na úkor matčina těla – při nedostatku vápníku má například produkce mléka přednost a je schopna si brát vápník i z kostí matky, což může vést k řídnutí kostí kojících samic. Dá se říct, že na molekulární úrovni je prs ještě hezčí, než je jeho tvarová krása na úrovni makroskopické.

Samovyšetření prsu

Dnes už všudypřítomná je výzva, aby si ženy pravidelně (každý měsíc) prováděly samovyšetření prsů. Rakovina prsu se projeví jako tužší místo nepohyblivé vůči okolní tkáni. Spíše než vyboulením vede rakovina ze začátku k zatažení tkáně, což může mít za následek mírný důlek s "pomerančovou kůži" na povrchu prsu. Objevení takového mírného dolíčku nemusí být snadné, ženy by měly věnovat pozornost vznikajícím tvarovým nepravidelnostem prsů. Ženy starší 45 let mají dále nárok na preventivní vyšetření mamografem, více článek Preventivní samovyšetření prsu z mamo.cz.

Léčba a prevence rakoviny prsu

Obecné zásady prevence a léčby rakoviny prsu se v principu neliší od jiných rakovin (viz článek o rakovině obecně). Navíc zde máme doporučení samovyšetření prsu každý měsíc a též doporučení podstoupit plánovaná těhotenství v pořadí dříve než studium na vysoké škole, nikoliv později, jak je obvyklé dnes.Pokud jde o partnery, tak vysportovaní frajírci, brýlatí programátoři a zazobanci mají všichni své nevýhody, že je až těžké říct, kteří jsou nejhorší – je nutné naslouchat hlasu svého srdce. Žádná volba není dost nesprávná. Nevýhodou vysokých, 19letých bloňdatých sportovců je například to, že je chtějí všechny... Můžete například zavřít oči a myslet na svůj oblíbený román z červené knihovny. Nebo se stát 19letou sadistickou dominou a na vybranou skupinu mužů svých snů se zaměřit. Ale to odbočuji. Toto je web o adptogenech a pokud se rakovina prsu vyskytla ve vaší rodině (měla ji maminka nebo některá z babiček), nebuďte líné si přečíst o protirakovinných účincích hub a rostlin a tyto do svého jídelníčku zařadit. Neposkytují úplnou ochranu, ale sníží pravděpodobnost a celkově zlepší zdraví. Při již rozvinuté rakovině prsu je první referencí TČM, která má s přírodní léčbou rozsáhlé praktické zkušenosti.

Co předepisují při rakovině prsu lékaři TČM na Tchaj-wanu

Tchajwanskou TČM používám jako referenci ze dvou důvodů: jednak jde o jedinou zemi, kde bylo toto lékařské umění bez přerušení zachováno, a hlavně dnes máme k dispozici statistickou studii Yeh2014hdc, která předpisy tchajwanských TČM lékařů při rakovině prsu dokumentuje. Obecně v TČM existují standardní bylinné kombinace na ta-která onemocnění, ale lékaři můžou též použít jednotlivé byliny dle vlastní úvahy. Ze standardních kombinací a jednotlivých bylin vytvoří předpis, který je (stejně jako u nás) personalizovaný pro daného pacienta a bere do úvahy jeho věk, pohlaví a další specifika. Na Tchaj-wanu je pravidlem, že dobří TČM lékaři mají též MUDr. diplom a tudíž předepisují veškeré léky, nikoliv jen byliny. Cílem tohoto odstavce není suplovat návštěvu takového praktika, ale orientačně informovat o statistice využití TČM bylin a kombinací při rakovině prsu. Léčba konkrétních případů patří do rukou lékaře, samoléčba rakoviny prsu nepřipadá v úvahu!

Tři nejčastěji předepisované samostatné byliny proti rakovině prsu v TČM ordinacích na Tchaj-wanu dle Yeh2014hdc jsou po řadě oldenlandie roztažitá, šišák vousatý a smetánka mongolská. Ty je nutné užívat v dostatečném dávkování, každou v množství ~5g 3x denně, u smetánky i více, lze též doplnit čerstvým nebo sušeným kořenem naší podceňované smetánky lékařské. Yeh2014hdc uvádí i další byliny a četnosti jejich použití, v případě hlubšího zájmu musíte číst zdrojovou publikaci samostatně. Šišáku vousatému je příbuzný šišák bajkalský, který je rovněž součástí standardních kombinací často předepisovaných při rakovině prsu.

Dvě nejčastěji předepisované standardní kombinace proti rakovině prsu v TČM ordinacích Tchaj-wanu dle Yeh2014hdc jsou (1) ťia-wei-šiao-jao-san (pchin-jin jia-wei-xiao-yao-san) a (2) san-čong-kuej-ťien-thang (pchin-jin san-zhong-kui-jian-tang). Yeh2014hdc uvádí 8 dalších častých standardních kombinací a statistiky jejich použití, v případě hlubšího zájmu musíte číst zdrojovou publikaci samostatně.

Složení kombinace 1 (Lu2013cpm): kořen děhele čínského (radix angelicae sinensis) 4 díly, kořen pivoňky čínské (radix paeoniae alba) 4 díly, kořen prorostlíku čínského (radix bupleuri) 4 díly, hlíza pornatky kokosové (sclerotium poriae cocos) 4 díly, oddenek atraktylisu velkoúborného (rhizoma atractylodis macrocephalae) 4 díly, nať máty čínské (herba menthae haplocalycis) 2 díly, kořen lékořice čínské (radix glycrrhizae uralensis) 2 díly, běl kořene pivoňky křovité (cortex radicis moutan) 2,5 dílu, plod gardénie jazmínovité (fructus gardeniae jasminoides) 2,5 dílu, čerstvý podzemek zázvoru pravého (rhizoma zingiberis recens) 4 díly, práškovat, smíchat. Užívání: Neurčí-li lékař jinak, užívá se 5g prášku 2-3x denně. Prášek se zapíjí vlažnou vodou nebo se pije rozmíchaný ve sklenici vlažné vody. Kombinaci lze koupit též jako koncentrát v lékové formě, v takovém případě bude dávkování nižší úměrně stupni koncentrace.

Složení kombinace 2: šišák bajkalský, sasanka asfodelovitá, korkovník amurský, hořec drsný, vlasokvět kirilovov, boubelka velkokvětá, mořská chaluha Ecklonia kurome, prorostlík čínský, ploštičník smrdutý, zlatice převislálékořice čínská, zevar výběžkatý, kurkumovník zedoárový (ověřit, doplnit do seznamu), puerarie laločnatáděhel čínskýpivoňka čínskákoptis čínský, práškovat, smíchat. Užívání: Tuto složitou kombinaci nebudete schopni samostatně připravit, takže se musíte spoléhat na zakoupené přípravky. U 100% prášku se, neurčí-li lékař jinak, užívá 5g prášku 2-3x denně. Prášek se zapíjí vlažnou vodou nebo se pije rozmíchaný ve sklenici vlažné vody. Kombinaci lze koupit též jako koncentrát v lékové formě, v takovém případě bude dávkování nižší úmrně stupni koncentrace.

Lze konstatovat, že v 10 standardních TČM kombinacích nejužívanějších při rakovně prsu se z bylinných složek nejčastěji vyskytují po řadě děhel čínský a ženšen pravý (Lai2012ppc), jimiž lze léčbu také s výhodou doplnit – jde o adaptogeny, takže není nutné se bát předávkování. Ale úplně nejvýhodnější je navštívit ordinaci lékaře znalého lékařské botaniky nebo lékaře TČM a při výběru a užívání bylin se řídit jeho radami.

Při rakovině prsu se v TČM uplatňuje i lesklokorka lesklá, která je modelovým houbovým adaptogenem (22203880).

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.