Drobečková navigace

Rakovina tlustého střeva a konečníku

Praktické shrnutí: Rakovina tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom) je nemoc vážná, ale nikoliv vzácná. Klub postižených má jen v ČR za uplynulých 50 let přes 2,3 milionu členů. Hůře je na tom už jen Slovensko a Maďarsko. Na první místo v bylinné léčbě kolorektálního karcinomu kladu nevědeckou TČM, která má největší praktické zkušenosti. Až po ní jde přehled bylin dle vědy, které sebejistota ve fytoterapii chybí. Významné rostliny, na které upozorňuji, jsou oldenlandie, šišák, děhel, ženšen, lektvar šesti vznešených a lektvar k posílení středu a čchi. Z nižších rostlin je to pak hlavně lesklokorka lesklá a řasová vláknina.

Rakovina tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom) je jednou z nejčastějších rakovin, a to jak ve světě, tak zejména v ČR. Kolorektální karcinom postihuje ve stejné míře muže i ženy a jeho četnost roste. V roce 2006 se Čechy v četnosti této rakoviny řadily na druhé místo v Evropě.

Co je kolorektální karcinom?

Jako všechny ostatní karcinomy, vychází i kolorektální karcinom z epitelu – výstelky sliznice tlustého střeva nebo konečníku. Vlivem agresivního chemického prostředí tlustého střeva dochází k neustálému poškozování DNA buněk sliznice a jejich postupnému malignímu zvrhnutí. Proto je tato rakovina, která se u mladších lidí téměř nevyskytuje, tak častá u lidí starších 50 let. Maligní zvrhnutí buněk sliznice tlustého střeva je postupný proces. Často mu předchází vznik polypů – výrůstků, v nichž se buňky sliznice přespříliš množí, ale přeci jenom se jejich růst po čase zastaví, takže se střevní polypy považují za nádor benigní. (Že kolorektální karcinom je rakovina maligní a smrtící snad nikomu říkat nemusím.) Z řečeného též logicky plyne, že riziko vzniku kolorektálního karcinomu lze oddálit plynulým a pravidelným vyprazdňováním, k němuž přispívá dostatečný obsah vlákniny ve stravě.

Jak a proč vzniká?

Tento text nemá suplovat učebnici, ale kompaktně podat základní pragmatické poznatky. Za prvé, k hlavním rizikovým procesům rakoviny v tlustém střevě patří jeho chronický zánět (ulcerózní kolitida) a další zánětové onemocnění tlustého střeva – Crohnova choroba (Qi2010agp). Zánět tlustého střeva a bolestivý průjem, kterým se často projevuje, je proto špatný. Do teorie protirakovinných bylin a směsí se tento poznatek promítá tak, že k nim patří mnoho důležitých protizánětlivých bylin. Další důležitý poznatek je ten, že rakovina tlustého střeva a konečníku má vysokou dědičnost. Její přítomnost u rodičů nebo prarodičů ukazuje na zvýšené riziko u dětí. Vznik rakoviny je však vázán na vysoký věk, u mladých jedinců se prakticky nevyskytuje. Kolorektální karcinom najdeme i u naprosto bezrizikových jedinců starších 50 let, protože za tak dlouhou dobu se už poškození DNA prostě nahromadí.

Příznaky kolorektálního karcinomu

Kolorektální karcinom je zákeřný v tom, že se dlouho nijak neprojevuje. Bez preventivních prohlídek (kolonoskopie) si jej pacient všimne pozdě, protože skutečné příznaky (zácpa, změny ve stolici, zvracení, únava, hubnutí...) se dostavují až velmi pozdě. Obávaná krev ve stolici bývá mnohem častěji příznakem hemoroidů, jimiž trpí asi 50% populace. Preventivní prohlídkou lze odhalit nejen časné stadium rakoviny, ale i méně časté nádory (střevní sarkom atd.) a rizikové procesy – zduření uzlin, karcinoidy a střevní polypy, které se vyskytují nejčastěji. Střevní polypy jsou analogem mateřských znamínek, avšak s tím rozdílem, že na sliznici tlustého střeva a konečníku se jich pod vlivem agresivního chemického prostředí tvoří mnohem více. Zvláště ve vysokém věku může být konečník polypy přímo posetý. Proto se rakoviny tlustého střeva a konečníku mají povinně bát všichni lidé nad 50 let. V roce 2014 byl z tohoto důvodu v ČR zaveden plošný program kolorektálního vyšetření pdf, který může každý využít.

Léčba kolorektálního karcinomu

Standardní léčba kolorektálního karcinomu je stejná, jako u rakoviny obecně – kombinace chirurgického zákroku, chemoterapie a případně i radioterapie. V chemoterapii kolorektálního karcinomu se pořád ještě často využívá standardní cytostatikum fluorouracil. V dohledu je však též imunoléčba a i ještě sofistikovanější metody zářných zítřků, které však nejsou zatím v běžné klinické praxi. Takže ani dnes neztrácejí důležitost protirakovinné byliny a standardní bylinné směsi zejména TČM, která má v léčbě rakoviny (a všech dalších nemocí) ze všech druhů šarlatánství nejvíce sebejistoty. Pokud jde o prevenci, zde je hlavním dietním doporučením dostatek vlákniny. Až pak následují dietní omezení těch jídel, z nichž ve střevě vznikají nejagresivnější rozkladné produkty – červené maso, živočišné tuky, grilovaná, pečená, smažená a uzená jídla. Houbová výživa se v prevenci a léčbě rakoviny a zejména rakovin trávicího traktu uplatní specifickým i nespecifickým účinkem. Právě na přírodní prostředky prevence a léčby této rakoviny se zde soustřeďuji.

Fytoterapie kolorektálního karcinomu dle TČM

Tradiční čínská medicína nabízí obrovské množství praktických zkušeností při léčbě rakovin, častý kolorektální karcinom nevyjímaje. Jako pouhý vědec nejsem povolán teoretizovat o TČM, smím však citovat informace ve vědeckých časopisech již uveřejněné. Statistická studie Chao2014ppc v r. 2014 dokumentovala fytoterapeutické metody praktiků taiwanské TČM, (tj. tam, kde nebyla tradice TČM zásahem komunistů přerušena). Pro taiwanské TČM lékaře je samozřejmostí mít i MUDr. diplom, takže komplexně řídí celou léčbu onkologického pacienta. TČM používá jak jednotlivé byliny, tak zejména standardní a patentní směsi (kde "patentní" = tradiční a ozkoušené, ne patentované). Tedy Chao2014ppc uvádí, že na Taiwanu se při rakovině tlustého střeva a konečníka nejčastěji v TČM předepisují tyto jednotlivé byliny:

a tyto bylinné směsi:

Obě tyto směsi jsou u nás k dostání. Navíc k uvedeným, statistická studie Chao2014ppc (plný text na 3 kliky) konstatuje, že dvě nejvíce užívané přísady čínských směsí užívaných proti diskutované rakovině jsou:

Byliny při kolorektálním karcinomu dle vědy

Ve srovnání s nevědeckou TČM je moderní vědecký výzkum protirakovinných léčivých rostlin a adaptogenů zaostalý. Naše věda má teoretickou znalost mnoha potenciálně protirakovinných bylin, publikace o nichž by na stole tvořily vysoký štos. Z těchto štosů ale bohužel žádné konkrétní doporučení pro lékaře neplyne. Dnešní věda je totiž už příliš advanced a sophisticated. To jen za Pasteurových dob platilo, že co dnes vyzkoumám, dám zítra pacientům. Dnešní věda už po celá desítiletí zná stovky experimentálně ověřených protirakovinných bylin, ale neví, které jsou horší, které lepší a které nejlepší, vědecká nestrannost jí nedovolí vydat léčebné doporučení, kterou bylinu kdy použít. Šarlatánská, vysoce pragmatická TČM má v této věci oproti vědě rozhodující výhodu. Z vědeckého hlediska zde máme tři hlavní skupiny mechanismů účinku:

  1. Regenerace tkání (po operaci) a imunitního systému (po chemoterapii).
  2. Imunomodulační účinek povzbuzující protirakovinnou imunitu.
  3. Přímý cytotoxický účinek na buňky kolorektálního karcinomu.

Velmi důležitou podskupinou třídy 2. (imunomodulačních účinků) jsou rostliny protizánětlivé. Zánět totiž patří k těm stavům, které jsou pro rakovinu rizikové. Mnohé adaptogeny (ženšen, vitánie atd.) nejenže účinkují proti zánětům, ale i chrání buňky a usnadňují regeneraci, takže jsou vhodné i při chemoterapii, radioterapii a imunoterapii. K imunomodulačním prostředkům se řadí i léčivé houby, jejichž modelovým představitelem zvláště důležitým v prevenci kolorektálního karcinomu je lesklokorka lesklá. Tato houba specificky i nespecificky posiluje cytotoxickou imunitní odpověď, ale jak jsem už předeslal, věda ji kvantitativně srovnat s jinými protirakovinnými bylinami neumí. Pro TČM lesklokorka naopak platí za houbu nesmrtelných a léčivo bohů. Další informace o bylinách z tohoto soudku najdete v obecném článku o rakovině.

Všechny houby mají nespecifické účinky proti rakovině (Patel2012rdm, Feeney2014mhs) dané jejich obsahem ergosterolu (Li2015epf) a β-glukanů (Temizoz2016vap). Zvláště proti kolorektálnímu karcinomu se též uplatní jejich mykochitin, který na sebe ve střevě váže toxiny a je vynikající vlákninou. Některé houby mají navíc i účinky specifické (tzv. protirakovinné houby).

Když odhlédneme od podceňovaných hub, tak v rostlinné říši jsou v diskutované indikaci populární:

Důležité jsou též nespecifické účinky vlákniny rostlin a hlavně mořských řas, které jsou v prevenci kolorektálního karcinomu důležitou, u nás také nedoceněnou součástí jídelníčku. A to je všechno, co jsem zde chtěl říct. Komu by se tento text zdal v kontextu webu Adaptogeny.cz z hlediska informačního obsahu podprůměrny, ten si může si jít dát 3km běh a pak pokračovat čtením maratonského článku o nových pravidlech redukční diety, v němž popsané dietní principy silně přispívají i k prevenci kolorektálního karcinomu.

| 2010 - 15.9.2020