Čínská snídaně se skládá z čínské rýžové kaše a u nás obtížně sehnatelných příloh jako nakládaná ředkev, fermentované tofu, nakládané arašídy atd. Je ale malým tajemstvím, že principy čínské snídaně lze zachovat i za použití čistě českých (opravuji, středoevropských) přísad. Počeštěná verze čínské snídaně má všechny výhody tradiční čínské snídaně, ale pro našeho strávníka je snad ještě chutnější. Přísada, která není v našich podmínkách snadno nahraditelná je mořská řasa. Pokud ji nemáte, tak ji prostě vynechte, ale raději ji zkuste sehnat, protože obsahuje důležité stopové prvky.
Přísady
- čínská rýžová kaše
- zelenina ve slaném nálevu
- fermentovaný sýr (romadur, baladur, olomoucké tvarůžky, blaťácké zlato)
- chutná suchá klobása (domácí klobása, čabajka a pod.) nebo jiná uzenina, může být i pálivá
- uzené tofu nebo sojový karbanátek
- vařená nebo zavařená luštěnina (fazole, zelená fazolka, hrách, cizrna, bob)
- mladý zázvor
- mladý pórek
Příprava a podávání
Připravíme čínskou rýžovou kaši, nejlépe dezertní verzi s jedlými kaštany a cicimkem datlovým (k úplnému počeštění jídla lze cicimek nahradit sušenými švestkami). Počeštění čínské snídaně provádíme výměnou čínských pochutin za naše při plném zachování čínského stylu podávání. Takže přísady nerozdělujeme na talíře pro jednotlivé strávníky, ale dáme do malých misek, které postavíme doprostřed stola. Snažíme se stolovníkům nabídnout pestrost tvarů, barev a chutí. Použijeme klidně i několik druhů luštěnin, velmi hezky vypadá například cizrna. Pórek nasekáme na kroužky a dáme do malé misky. Zázvor nastrouháme na nitky a dáme na plytký talířek také doprostřed stola.
V každé misce má být lžička nebo jídelní hůlky k nabírání. Z misek si strávníci sami berou přiměřená množství na středně velký talíř který mají před sebou. Rýžová kaše se podává v malých kulatých miskách, má jí být dost aby si strávníci mohli dle libosti přidat.
Poznámky
- Při použití českých pochutin je k vytvoření čínské snídaňové atmosféry zvlášť důležité, aby stolovníci jedli hůlkama. (Rýžová kaše se samozřejmě jí lžící, nejlépe čínskou keramickou polévkovou lžící.)
- Z toho vyplývá, že je odpovědností hostitele/ky nakrájet všechny pochutiny na tenké plátky, které se dají hůlkama snadno jíst.
- Stolovníkům výslovně vysvětlíme, že principem čínské snídaně je nabídnout větší množství silných chutí, které kontrastují s neslanou a rosolovitou čínskou rýžovou kaší.
- Pochutiny s vysokým obsahem cholesterolu (tučné sýry, uzeniny) krájíme na tenčí plátky aby se jich méně snědlo.
- Méně chápavým stolovníkům též výslovně vysvětlíme, že slané pochutiny jsou na stole pro chuť, k zasycení slouží rýžová kaše. Řekneme též, že je čínským zvykem brát si ze všech pochutin tolik, aby vyšlo stejně na všechny. Společně s použitím hůlek to přispívá k pomalejšímu jezení a nižšímu příjmu soli a cholesterolu.
- Ti, kterým by se tato pravidla zdála příliš frustrující, nebo ovládání jídelních hůlek příliš obtížné, můžou jako výjimku dostat na talířek předem přidělenou vlastní porci, kterou můžou konzumovat rukama nebo lžičkou.
- Uzené tofu, sojový karbanátek, nebo jiná veganská pochutina se normálně ochucují hustou sojovou omáčkou. Tu ale lze koupit jen ve specializovaných obchodech, takže k úplnému počeštění čínské snídaně hustou sojovou omáčku prostě vynecháme a tváříme se jako kdyby vůbec neexistovala.
- Místo romaduru lze použít fermentované zahraniční (typicky francouzské) sýry, které nabízejí bohatou paletu vynikajících chutí. Platí to i o uzeninách.
- Další vhodnou pochutinou k této snídani je kukuřice ve slaném nálevu.