Drobečková navigace

Pěstování léčivých hub

Pro praktickou dostupnost léčivých hub veřejnosti je klíčové jejich pěstování. TČM samozřejmě inklinuje k léčivým materiálům pokud možno přirozeně rostoucím, ať už se jedná o rostliny nebo o houby. Umělé pěstování hub ale nelze kritizovat: Bez něj by jejich přírodní nabídka ani zdaleka nepokryla poptávku a léčivé houby by byly pouze medicínskou raritou pro hrstku bohatých Číňanů. Léčivé houby sbírané v přírodě bychom navíc neměli kupovat, protože jsou to většinou dlouhověké, málo hojné druhy, jimž komerční sběr nesvědčí. (Je ale zcela v pořádku, pokud je v přírodě nasbíráme sami.)

Metody pěstování léčivých hub

K pěstování léčivých hub se používají dvě hlavní metody:

To, co si našinec představí, když se řekne "pěstování hub" je právě pěstování plodnic na přirozeném substrátu. U léčivých hub je ale bohužel skutečnost taková, že to, co se nachází uvnitř drtivé většiny levných (i méně levných) kapslí a tabletek na našem trhu, nejsou plodnice, ale mycélium a primordium pěstované in vitro.

Pěstování in vitro (tj. na agaru v Petriho miskách nebo jiných kultivačních nádobách) má nesporné cenové a rychlostní výhody. Je nesrovnatelně rychlejší, než pěstování plodnic přirozeným způsobem. Tato metoda má v průmyslu své místo a může mít i další výhody (např. možnost klonování nebo genetické manipulace mycélia), avšak tyto výrobky i samy sebe prezentují jako náhražky. (Například tím, že na jejich obalu jsou fotografie skutečných plodnic, i když výrobek obsahuje mycélium a primordium.) Z biochemické stránky lze diskutovat o tom, do jaké míry mycélium a primordium odpovídá složení skutečných plodnic. Z pohledu TČM je taková diskuse irelevantní – mycélium prostě představuje jiný materiál, než plodnice požadovaného druhu, tvaru a barvy. Obal výrobků z pěstovaných léčivých hub se  se proto musí pečlivě číst. Pozor – slovo primordium se někdy počešťuje jako "mladé plodnice".

| 2008 - 8.5.2018