Drobečková navigace

Ženšenová tinktura (alkoholový extrakt)

Ženšenová tinktura (alkoholický extrakt) je přípravek, jehož výhodou je skladovatelnost a okamžitá použitelnost, což ocení ti kteří nemají čas si pokaždé dělat čaj.Tinkturu si můžeme snadno připravit sami doma.

Potřebujeme:

  • 5 -10 g sušených plátků 6-letého ženšenu,
  • 0.5 dcl konzumního nebo lékařského lihu 40-70%,

(nebo jiné množství v přibližně stejném poměru).

Příprava 1: (běžný kuchyňský postup)

Vložíme společně do skleněné nádoby tak, aby byl kořen úplně ponořen v lihu (kořen můžeme nalámat na menší kousky). Necháme stát na tmavém místě (ne v lednici) nejméně 14 dnů. Přílišný chlad louhování zpomaluje. Občas protřepeme. Po ukončení louhování přelijeme tinkturu do vhodné nádobky. Sušené plátky při louhování značně nabobtnají a pořád v sobě zadržují značné množství tinktury a účinných látek, tomu se ale při tomto jednoduchém způsobu louhování nelze vyhnout. Tinkturu skladujeme nejlépe na temném a chladném místě (typicky lednice), má dlouhou trvanlivost.

Příprava ženšenové alkoholové tinktury 1
Použijeme kvalitní 6-letý ženšen, aby byl celý ponořený můžeme nalámat na kousky.
Příprava ženšenové alkoholové tinktury 2
Louhujeme nejméně 14 dnů, občas protřepeme.
Příprava ženšenové alkoholové tinktury 3
Tinkturu přelijeme do vhodné nádobky a uskladňujeme na chladném, tmavém místě.

Příprava 2: (postup laboratorní)

Ti z Vás, kteří mají přístup k funkčnímu Soxhletovu extraktoru (pan Soxhlet byl z Brna, nevím ale kde přesně bydlel – to si musíte zjistit sami, kdybyste si ten jeho extraktor chtěli jít půjčit), mají možnost připravit si ještě kvalitnější tinkturu podstatně rychleji a pohodlněji – do extrakční patrony se nasype krájený nebo drcený ženšen a do extraktoru se přidá 10ml rozpouštědla (použil bych 70% konzumní líh) na každý gram ženšenu, extraktor se uvede do chodu a extrahuje se nejméně 1 hodinu za běžného tlaku.

Užívání

Užívá se v malém množství. Dávkování závisí na účelu, ale běžné jsou dávky od pouhých 10 kapek až k malému panáku (5ml). I v malém množství je ženšen prospěšný. Nejlepší je tinkturu užívat ráno před jídlem v čisté vodě, které propůjčí zajímavou chuť, lze ji ale přidávat do jiných nápojů (ne do mléka).

Účinky ženšenu jsou rozsáhlejší a vyváženější než u běžných povzbuzujících nápojů na bázi kofeinu. Alkohol v tinktuře nepředstavuje zdravotní riziko – v malém množství je možná i mírně zdraví prospěšný. Kombinace ženšenu s alkoholem je kapitola sama o sobě.

| 2008 - 25.7.2008