Chtěla bych se zeptat na kávu s výtažky ženšenu, jednou jsem si ji dala v kavárně a moc mi chutnala, tak že bych si ji ráda zkusila připravit i doma ale nevím jak. Předem děkuji za odpověď.
Zuzana
Milá Zuzano,
postup přípravy kávy se ženšenem závisí na tom, jakou kávu máte na mysli – zalévanou, překapávanou, espreso... V každém případě lze použít tu metodu, že si nejdříve připravíte vodní výtažek ženšenu a ten pak přimícháte do hotové kávy. Tento způsob je univerzální a snad i nejlepší, protože nádobí používané k přípravě kávy nepřichází do styku se ženšenem a naopak. Podle fantazie lze zkoušet i způsoby jiné – například u překapávané nebo zalévané kávy použít místo horké vody patřičně horký ženšenový čaj. Není příliš vhodné zalévat plátek ženšene horkou kávou, protože ženšen se musí louhovat poněkud déle. Bylo by ale možné přidat do jakékoliv kávy včetně espresa ženšen umletý na prášek.
Podle mého osobního názoru se káva a ženšen z chuťového hlediska k míchání nehodí. Mám rád chuť kávy i ženšenu a vychutnávám si je samostatně, bez cukru. (Cukr si vychutnávám v zákuscích.) Co do účinků by ženšen snad mohl vyvažovat zvýšení krevního tlaku a jiné přílišnosti způsobené kofeinem. Kofein napodobuje strukturu purinových nukleotidů a má v těle spoustu různých, ne vždy pozitivních účinků. (Námatkou: Kofein nemusí prospívat hipokampu (Han2007iec), možná zasahuje do regulace buněčného cyklu (Guo2002cis)). Je to pro mě dilema: Miluji chuť kávy, uvědomuji si ale nebezpečí kofeinismu a mykotoxinů. Prozatím piju zrnkovou kávu bez kofeinu a čekám, než se začne pěstovat káva přirozeně bez kofeinu, jak ji nedávno vyvinuli Japonci (Ogita2003pdc).
Abych to shrnul, káva se ženšenem je rozhodně připravitelná a nepochybíte, budete-li se při její přípravě řídit intuicí. Kofein ale užívejte s mírou, t.j. hlavně ne trvale.
-boris-