Drobečková navigace

Ženšenový nálev (ženšenový čaj)

Ženšenový čaj je velmi příjemným a praktickým způsobem konzumace ženšenu, ať už pro seznámení s ženšenem nebo pro jeho pravidelné užívání (viz Jak ženšen užívat).

Potřebujeme:

  • 3 – 5 dcl vody
  • nakrájený kořen nejlépe kvalitního 6-letého ženšenu pravého
  • běžné množství oblíbeného čaje (např. čajový pytlík)

Množství ženšenu závisí na situaci a individuálních potřebách. Pro běžné denní užívání ženšenu obvykle stačí 1 plátek kvalitního vyzráleho kořene (cca 2gramy). Pokud očekáváte dlouhý a těžký den, překonáváte ranní kocovinu, nebo Vám jeden plátek nestačí, můžete dávku patřičně zvýšit.

Příprava:

Ženšen je nejlepší přímo vařit ve vodě (10 minut nebo déle). Další možností je ženšen louhovat za teploty 100°C v termosce (20 minut nebo déle). S běžnými čajovinami lze ženšen bez problémů kombinovat, jeho chuť ale lépe vynikne samostatně, s přídavkem kustovnice a cicimku.

Ženšenový nápoj lze též připravit naředěním hotového silného ženšenového odvaru nebo ženšenové tinktury. Do čisté vody nebo námi zvolené běžné čajoviny prostě přidáme malé množství ženšenového odvaru a nápoj je hotový. Další možností je připravit si ženšenový nápoj večer a ráno jej pouze ohřát v mikrovlnce.

Ženšenový čaj je dobré vypít dopoledne. Využijete tak jeho stimulační potenciál během dne. Večerní pití ženšenu nezpůsobuje nespavost, jak se někdy mylně říká (Lee1990cip, Han2013erg). My sami ale musíme dbát na to, abychom zalehli ke spaní a nezneužívali povzbuzující účinek ženšenu ke krácení nutného 8 hodinového spánku. Krácení spánku je nezdravé a příspívá mimojiné i k nadváze.

Tip:

Sušené plody goji (kustovnice cizí) ženšenovému čaji přidají příjemnou chuť a aroma a navíc jej obohatí o důležité vitamíny a specifické goji proteoglykany.

obrázek příprava panax ginseng čajobrázek příprava panax ginseng čaj obrázek příprava panax ginseng čaj obrázek příprava panax ginseng čaj

Poznámky:

Situace je opět stejná jako u všeho: Pozor na falešné, nekvalitní výrobky. Čaj, který se v některých obchodech prodává jako "ženšenový", má se zde popsaným čajem pramálo společného. Pokud chcete ženšen kvůli jeho vlastnostem, musí být skutečný, ne vymyšlený. Je-li tato podmínka splněna, pak i třeba mladší ženšen patřičné kvality povzbudí a posílí tak, jak se sluší na nejsilnější tonikum TČM. Bohužel v potravinářsvtí obecně tato podmínka splněna není – až na výjimky je označení "ženšenový" jen okrasné slovo, které nijak nezaručuje množství.

| 2008 - 25.7.2008