Drobečková navigace

Principy sestavování lektvarů TČM

TČM je sice nevědecká, ale zato má obrovské praktické zkušenosti. Teorii TČM zde uvádět nebudu hlavně proto, že plný výklad teorie jin a jang, čtyř tělních tekutin, pěti chutí (sladké 甜, kyselé 酸, hořké 苦, pálivé 辣 a slané 咸), dvanácti meridiánů, proudění čchi a čínské teorie vzniku chorob by byl nad mou kompetenci. Z hlediska šarlatu postačí vědět, že v TČM směsích jejich složky zastávají čtyři základní funkce:

  1. král (君, jūn, vysl. džün)
  2. rádce (臣, chén, vysl. čén), čili ministr,
  3. sekretář (佐, zuǒ, vysl. cuǒ), čili pomocník, a
  4. herold (使, shǐ, vysl. šǐ), čili průvodce.

Teorie TČM dí, že tzv. král je hlavní složka směsi – ta, která nejvíce působí na cílovou nemoc. Rádce buďto (1) pomáhá králi léčit cílovou nemoc, nebo (2) léčí častou průvodní nemoc, nebo obojí. Sekretář (pomocník) má tři funkce: (1) Pomáhá králi a rádcům, (2) působí jako protijed proti toxickým a jednostranným účinkům hlavních složek (pokud jsou), nebo (3) působí opačně než hlavní složky. (Protichůdné působení na tytéž parametry je též typickou vlastností adaptogenů.) Konečně, herold (průvodce) dle TČM (1) vede účinek do určených meridiánů a (2) harmonizuje všechny složky. Ilustrujme si to na čtyřsložkovém lektvaru čtyř vznešených. Tam je králem ženšen (posiluje čchi a tonizuje slezinu), rádcem atraktylis velkoúborná (tonizuje slezinu a odstraňuje vlhkost), sekretářem pornatka (pomáhá králi a rádci) a heroldem čínská lékořice (harmonizuje účinek). Další příklady: V trojsložkovém šalvějovém nálevu je králem šalvěj červenokořenná, rádcem kardamovník a sekretářem bílý santál, herold není. Trojsložkový prášek k oživení pulzu má za krále ženšen, za rádce sedoulek, za sekretáře klanoprašku, herold opět není. V složitějších směsích je králů, rádců, sekretářů a heroldů vícero. Například ženšenový lektvar k rozkvětu sil má krále dva (ženšen, pivoňka), rádců 8 (kozinec, děhel, rehmánie, atraktylis, skořice, pornatka, vítod, klanopraška), sekretářem je oplodí mandarinky a heroldem čínská lékořice.

Dobrá, ale tohle je strašně teoretické...

... a zelený je strom života, žeano. Na vícero místech říkám, inspirujte se principy sestavování čínských směsí, ale jak na to? Jak se to dělá prakticky? Přiznávám. Až doposud jsem v této otázce mluvil defenzivně a vyhýbavě, nechával jsem šalamounsky vše na vás. Ale vy to chcete vědět explicitně, ukázat, jak se to dělá pod kapotou. Nevyhnu se tedy, zdá se, tomu, abych mluvil zpříma, neboli jak se říká, z mosta do prosta. Příklad: Přijde k vám pacient s diabetem řekněme typu 2, který nemá hluboko do kapsy. Vy si jej vyslechnete, moudře pokyvujete hlavou a hladíte si šedivějící plnovous. Když se ujistíte, že vám pacient řekl vše, zamyslíte se, podíváte se mu do očí, dvě minuty hmatáte pulz na ulnární i radiální straně dlaně a posléze s kamenným obličejem, bez známky zaváhání předepíšete:

Královskou bylinou bude ženšen pravý, rádcem vitánie syřidlová, která diabetes léčí chlorogenovou kyselinou (Naveed2018cac) i steroidními laktony (Jain2016vsc). Dalšími rádci budou kaciba alžírská, koulenka a cekropie tupolistá, další zdroj kyseliny chlorogenové. Sekretářem bude bauhínie pestrá, plod kapary opadavé a smutně lékařské. Heroldem, který účinek kombinace povede do správných sfér a inteligencí bude kůra gumojilmu a šarlatka velkolepá, čili šarlatánská okurka. Z jídel doporučíte artyčok, aronii, bambusové výhonky (zdroj: SAPA), ibiškovec jedlý, pepřovník lolot, pupavu Biebersteinovu či bezlodyžnou (dá se pěstovat). Dle vztahu pacienta ke kofeinu doporučíte další výtečný zdroj kyseliny chlorogenové: zelenou kávu. Respekt si zachováváte tím, že ze svých myšlenkových pochodů pacientovi říkáte co nejméně, nejlépe jen jejich výsledek. Osobní bezpečnost zase tím, že se klaníte kolegům i farářům, jen tak pro jistotu. A kolik máte chtít? Učte se od TČM...

Pokud k vám naopak příjde chudý pacient-důchodce, za použití stejné gestikulace a parafernálií určíte jako královskou bylinu pažitku čínskou (kterou je nutné pěstovat na asi 4 metrech čtverečních) a vitánii podobnou mochyni židovskou třešeň. Rádci budou kokořík, andělika, celer, petržel, bazalka a sladká paprika (či dle chuti též pálivá), sekretáři dobromysl, rozmarýn a rdesno, heroldi šalvěj a heřmánek. Nahlas se k inspiraci TČM nepřiznáte, aby vás neupálili za rouhání a kacířství. Vše lze získat z přírody / zahrádky, k čemuž má důchodce aspoň teoreticky čas. Dvakrát týdně salát z pampelišky a špenát z kopřivy, samozřejmostí je diabetická dieta. Výhodou diabetu je to, že když se nelepší, nejste na vině. Na otázku co je dlužen odpovíte že tolik, aby jeho vlastní svědomí bylo spokojeno. Tečka.

| 2018 - 24.1.2019