Drobečková navigace

Růst a regenerace cév

Růst a regenerace cév – vrůstání nově vytvořených kapilár do regenerující tkáně. Problémy cév bývají spojeny s úrazy či pooperačními stavy, velmi často také s civilizačními nemocemi i přirozeným stárnutím.

Angiogenní účinky adaptogenů

Účinky na regeneraci krevního řečiště – regeneraci cév a růst kapilár jsou u adaptogenů jsou dobře známy. Tradičně se projevují při jejich využití u nemocí srdce, při léčbě vysokého krevní tlaku a chronické žilní nedostatečnosti (křečové žíly, hemoroidy, varixy jícnu). U kosmetických problému k zlepšení vzhledu pokožky a k hojení některých typů kožních zánětů.  Také u závažnějších zranění a rekonvalescenci pooperačních stavů. Významné jsou pro seniory, kteří často trpí špatným prokrvením.

Ochranný a regenerační účinek ženšenu na cévy

Ochranný a účinek na výstělku cév (desítky prací, např. Li2008ibc) je podstatou ochranného účinku ženšenu u chorob srdce. Ženšen ale zlepšuje i regeneraci (růst) cév po zranění a to je podstatou značné části jeho účinnosti při hojení zranění. Je dále možné, že ženšen pozitivně ovlivňuje výstavbu a remodelaci pojivové tkáně. Objevují se totiž jednak články dokumentující použití ženšenu proti tvorbě jizev (Pazyar2012gpn, Yao2007epn), druhak články varovné, varující lékaře aby proboha ženšen pacientům zakazovali (Pribitkin2001htw), tedy stejná situace jako u dobře prokázaných srdečních účinků ženšenu. Přehled několika reprezentativních studií je zde:

Kromě panaxosidů které růst cév zrychlují jsou tady i ty, která mají na růst kapilár inhbiční vliv (např. ginsenosid Rg1 kontra Rb1). To není rozpor, obsah látek s protichůdnými účinky je u adaptogenů častý a u tématu regenerace cév si jej vědci dobře uvědomují (Sengupta2004may, Leung2007gri).

Účinky lesklokorky na růst a regeneraci cév

Účinek lesklokorky na srdečně-cévní soustavu není zcela pochopen, kromě účinku proti proliferaci, tedy přehnanému růstu cévní tkáně v něm dominuje účinek proti zánětu. To má dále souvislost s protirakovinným potenciálem lesklokorky.

  • Zdokumentovaný pozitivní vliv na regeneraci cév (22021110) –  nejnovější práce tchajwanských lékařů objasňuje mechanizmus účinku lesklokorky proti cévním novotvarům na buňkách hladkého svalu lidské aorty i uměle poškozené cévy u myši 22021110.

Další adaptogeny a léčivé rostliny s angiogenními účinky

Proangiogenní vliv mají i jiné druhy rodu Panax, například P. notoginseng, jehož celkový saponin v koncentraci 0.1µg/ml zrychluje dělení endotelových buněk, zvyšuje hladinu cévních růstových faktorů a podporuje růst kapilár (Hong2009aes). Rostlin s pozitivním vlivem na regeneraci kapilár bude jistě mnohem více a já si nedělám žádné iluze že bych měl šanci je zde všechny zmínit. Našel jsem aspoň několik: Dle Panossian2008psc je to schisandra čínská, dle Majewska2011pap též kozinec blanitý, děhel čínský, rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) a navíc též aloe pravá, jejíž pozitivní účinky na hojení zranění sumarizuje Hashemi2015rpa.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.