Drobečková navigace

Cicimek datlový (Ziziphus jujuba Mill.)

(též jujuba čínská)

Plody cicimku datlového (jujube)
Sušené plody cicimku datlového (jujuby)

Cicimek datlový (Ziziphus jujuba), neboli jujuba čínská je subtropický opadavý strom z čeledi řešetlákovitých, Rhamnaceae. Dosahuje výšky 3-8 metrů, má pokřivený kmen a uzlovité větve. Jeho plod je peckovice velká jako menší datle. Podle čínského lékařství má cicimek stabilizující vliv na různé tělní funkce. Cicimek datlový je jedna z tradičních přísad silného ženšenového čaje. Cicimek je příjemné chuti. Rostlina je zajímavá tím, že v listech obsahuje peptid zizifin, který dočasně blokuje vnímání sladké chuti.

Účinky a léčebné využití cicimku

Užívání cicimku bylo až donedávna odůvodněno pouze důvěrou v klinické zkušenosti TČM. Cicimek je například součástí starobylé směsi proti depresi kan mai ta cao písemně zaznamenané už od 2. století NL. (Jun2014hmg). Cicimek se dále v TČM tradičně používá na ochranu jater. Kromě plodů se k léčení používají i lístky a semínka (jádra pecek).

Až do roku 2007 totiž nebyly ve vědecké literatuře o plodech cicimku téměř žádné informace (Naftali2008zje jako jediný tehdy dostupný zdroj citovala web Joeho Hing Kwok Chu). Až nedávno se objevily japonské publikace (Huang2007maa a Huang2009czj) o jeho možném protirakovinném účinku na játra. Byly v něm nalezeny triterpenoidní kyseliny (Guo2009hlc) a tchajwanská publikace Chen2010wez potvrdila ochranný účinek cicimku na játra. Plody cicimku obsahují značné množství antioxidačních flavonoidů (Chen2010wez).

Další zmiňované účinky: proti stresu, proti hepatomu (rakovina jater).

| 9.7.2008

Související články