Drobečková navigace

Výrobky z lesklokorky lesklé

Dobrá pověst lesklokorky vede k tomu, že o výrobky z ní není na trhu nouze. Existují čtyři hlavní kategorie výrobků označované jako lesklokorka / Ganoderma lucidum:

  1. Sušená plodnice lesklokorky lesklé.
    Tradiční způsob užívání lesklokorky je ve formě sušené plodnice a extraktu z ní. Může to být plodnice celá, krájená, nebo práškovaná. Prášek může být buďto volný nebo balený v kapslích. Vyššího obsahu účinných látek se dociluje extrakcí. Plodnicové extrakty mohou být buďto tekuté (tinktury), nebo práškové. Lesklokorka se v přírodě vyskytuje vzácně a proto se plodnice k prodeji prakticky vždy pěstují na dřevěných špalcích ve zvláštních pěstírnách.
  2. Výrobky z mycelia a primordia.
    Mycelium zde znamená podhoubí lesklokorky lesklé vypěstované in vitro. Pěstování mycelia in vitro má výhodu rychlosti: houbovou biomasu lze získat v průběhu asi 14 dnů. Slovo primordium označuje zárodky plodnic, které se po několika dnech růstu začnou objevovat se na povrchu agaru. Mycelium a primordium se poté zpracovává extrakcí a balí ve formě kapslí nebo tablet.
  3. Výtrusný prach lesklokorky lesklé.
    Výtrusný prach je vedlejšm produktem pěstování plodnic. Je to velmi jemný a zdraví prospěšný pudr obsahující účinné látky podobně jako plodnice, ty jsou ale uzavřeny ve výtrusném obalu (sporodermu) a tím jsou méně dostupné. Kvantitativně obsahuje více tuků a méně polysacharidů. Používá se nejen perorálně, ale třeba i v kosmetice jako reiši pleťová maska.
  4. Výrobky s přídavkem lesklokorky lesklé: káva, zubní pasta, instatní směsi atd.

Stejná situace je vlastně u všech léčivých hub. Viz též poddruhy lesklokorky.

| 2008 - 24.11.2019