Drobečková navigace

Co všechno se označuje jako lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum)

Druh Ganoderma lucidum je agregátem několika příbuzných nerozlišitelných druhů, správně se tedy má psát Ganoderma lucidum agg. Z hlediska obsahových látek se G. lucidum liší od jiných druhů rodu Ganoderma obsahem triterpenoidů (ganoderových kyselin a pod.) a specifických polysacharidů (Paterson2006gtf). I v rámci druhu G. lucidum může obsah specifických triterpenoidů dle zdroje kolísat až 3násobně (Lu2012qds).

Dobrá pověst lesklokorky vede k tomu, že o výrobky s nálepkou "lesklokorka lesklá" nebo "Ganoderma lucidum" není na trhu nouze. Musíme si ale dát pozor na to, co přesně se pod touto nálepkou skrývá. V zásadě existují čtyři kategorie výrobků označovaných jako lesklokorka (Ganoderma):

 1. Sušená plodnice lesklokorky lesklé.
  Jediným tradičním způsobem užívání lesklokorky je užívání sušené plodnice a extraktu z ní, ať již samostatně, nebo ve směsi s jinými léčivy. Může to být plodnice celá, krájená, nebo práškovaná. Prášek může být buďto volný nebo balený v kapslích, které jsou označené jako práškovaná plodnice. Vyššího obsahu účinných látek v houbovém přípravku se dociluje extrakcí. Plodnicové extrakty mohou být buďto tekuté, nebo koncentrované v práškové formě. Lesklokorka se v přírodě vyskytuje vzácně a proto se plodnice k prodeji prakticky vždy pěstují na dřevěných špalcích ve zvláštních pěstírnách.
 2. Výrobky z mycelia a primordia.
  Mycelium zde znamená podhoubí lesklokorky lesklé vypěstované in vitro (tj. uměle). Lesklokorka je dlouhověká a pěstováním jejího mycelia in vitro se výroba houbové biomasy zkrátí na několik dnů. Slovo primordium (zárodky plodnic) označuje hrbolky, které se asi po 7 dnech růstu začnou objevovat se na povrchu agaru. Z těch by za normálních okolností později vyrostly plodnice. Mycelium a primordium se poté zpracovává extrakcí a balí ve formě kapslí nebo tablet. V tradiční čínské medicíně tento způsob výroby nemá oporu.
 3. Výtrusný prach lesklokorky lesklé.
  Nejedná se o tradiční výrobek. Výtrusný prach většinou získává jako vedlejší produkt pěstování plodnic, pod kterými se v každé pěstírně v průběhu jejich růstu hromadí. Výtrusný prach sice obsahuje podobné účinné látky jako plodnice, ty jsou ale uzavřeny ve výtrusném obalu (sporodermu) a tím jsou méně dostupné. Kvantitativně obsahuje více tuků a méně proteoglykanů (specifických "polysacharidů"). Jeho výhodou je dobrá granulometrie: malá, uniformní velikost, což jej dělá vhodným pro kosmetiku např. jako pudr.
 4. Výrobky s přídavkem lesklokorky lesklé: káva, zubní pasta, instatní směsi atd.
  Účinnost těchto výrobků (ve srovnání s běžnou práškovanou plodnicí) závisí na tom, v jakém množství a kvalitě byla do nich lesklokorka lesklá přidaná. U výrobků obsahujících další účinné látky (např. kofein u kávy s lesklokorkou) se navíc uplatní i tyto, což je nutné při jejich užívání vzít v úvahu. Tyto výrobky obvykle nejsou určeny pro léčbu a lesklokorka v nich obsažená mívá spíše sekundární význam vzhledem ke hlavní funkci výrobku.

Dalším zdrojem neurčitosti je u lesklokorky taxonomie, nebo spíše konkrétní druhové určení v rámci taxonu Ganoderma lucidum agg., které může mít dopad na obsah účinných látek.

| 2008 - 29.1.2018