Drobečková navigace

Choroby srdce

srdce

Choroby srdce patří mezi nejčastější příčiny smrti. Některé bývají vrozené, jiné si vytváříme v průběhu života nezdravým životním stylem a špatnou stravou a návyky. Ty druhé zde označuji jako civilizační choroby srdce, mezi ně patří zejména:

Nejčastější příčinou srdečních chorob jsou imunitní problémy

Účelem tohoto textu není suplovat učebnici kardiologie, pouze nabízím ne zcela zřejmý vhled, že kvantitativně má většina civilizačních chorob srdce imunitní důvody. Nejčastější důvod ischemické choroby srdce – koronární ateroskleróza – má totiž imunitní souvislosti. Bílé krvinky (makrofágy) se přímo podílejí na růstu ateromů v cévách. (Přesněji, snižuje se jejich schopnost provádět rutinní čištění cév.) I jiné choroby srdce mívají imunitní kořeny: Revmatoidní artritida, jak víme, klouby jen líže, ale srdce hryže. Lupus erythematosus, jak víme, aterosklerózu zrychluje (Stojan2013asl). Obě tyto nemoci jsou autoimunitní. Též obezita (a hlavně břišní tuk) dráždí imunitní systém. Obezita zvyšuje náchylnost k zánětům (Delgado2008oas), ateroskleróze a jejím výše zmíněným následkům. Jinými slovy, chcete-li mít zdravé srdce, netloustněte a chraňte si imunitní systém!

Koronární ateroskleróza dlouho postupuje, aniž by se jakkoliv projevovala. Až velmi pozdě se projeví jako ischemická choroba srdeční s bolestí srdce (angina pectoris) při relativně malé námaze. Zhruba u 50% pacientů se koronární ateroskleróza neprojeví vůbec nijak – jejím prvním příznakem je infarkt myokardu. U těchto a dalších nemocí srdce (arytmie, atriální fibrilace, srdeční hypertrofie v důsledku vysokého krevního tlaku atd.) lze demonstrovat jejich souvislost s metabolickým syndromem, obezitou a dalšími civilizačními nemocemi.

Přírodní léčba a prevence srdečních chorob

Rostlinné adaptogeny se tradičně využívají k léčbě chorob srdce. Zatímco některé choroby srdce jsou vrozené nebo mají anatomický charakter, který byliny nemají šanci ovlivnit, velkou šanci mají adaptogeny a léčivé rostliny u nemocí souvisejících se špatným životním stylem. Těmto zde říkám civilizační nemoci srdce – jsou to hlavně ischemická choroba srdeční a infarkt myokardu. K jejich prevenci je nejdůležitější zamezit vývoji koronární aterosklerózy. K jinému typu civilizačních srdečních chorob (srdeční hypertrofie atd.) vede hypertenze. Celkově si tradiční prostředky v 21. století opět získaly zájem vědy a naše poznatky ohledně rostlin účinných na srdce a cévy se významně rozšířily. Léčivé rostliny se dokonce uplatňují i akutně v léčbě infarktu myokardu a dalších akutních ischemických stavů.

Prevence srdečních chorob

Každý normálně se stravující člověk užívá léčivé rostliny. Cibule, česnek, petržel, celer, oregano, bazalka, zázvor, hřebíček, pepř – prakticky vše, co vnímáme jako "koření" nebo "polévkovou zeleninu", jsou vlastně léčivé rostliny – naši předkové si je tak na základě tradice vybírali. To je důvodem proč se má jíst "zelenina". Rostliny jsou pro nás zdrojem polyfenolů, antioxidantů, vitaminů, karotenoidů (lutein, lykopen, zeaxantin, sláva β-karotenu zachází), vlákniny... Těmto se pravidelně věnují výživové přehledy. Například přehled Ignarro2007npa, zaměřený specificky na prevenci chorob srdce rozebírá kromě výše zmíněných též ω-3 nenasycené mastné kyseliny, PUFA (PolyUnsaturated Fatty Acids = nenasycené mastné kyseliny s vícero nenasycenými vazbami), obsahové látky vína (resveratrol a pod.) a pod. K těm zde přikládám účinné rostliny z řad adaptogenů: ženšen (Panax spp.), rozchodnice (Rhodiola spp.) a sedoulek japonský (Ophiopogon japonicus). Další srdci prospěšné adaptogeny a rostliny TČM znám méně: leuzea saflorová (Rhaponticum carthamoides, Maimeskulova2000aep), šalvěj červenokořenná (Salvia miltiorrhiza, Sieveking2005chd), kudzu (Pueraria lobata, Sieveking2005chd), schisandra čínská (Schisandra chinensis, Li2011sic)... Ještě další neznám vůbec, a vůbec nejvíce účinných rostlin a hub nezná vůbec nikdo, ač rostou nepoznané v amazonských či indonéských pralesích. Všem nezmíněným se omlouvám a doplnění vítám.

Preventivní a léčivý účinek ženšenu na civilizační choroby srdce

Ženšen je u kardiaků tradičním lékem TČM (Jia2012cgm). Ženšen se používá samostatně (Gai2012egr, Li2012srg, Maslov2009ica) i v kombinacích, například se světlicí barvířskou (Carthamus tinctorius, Han2013eai) či sedoulkem japonským (Ophiopogon japonicus, Li2011sic).

V Číně a v Japonsku se tradičně se užívá v prevenci aterosklerózy (Morisaki1995mae), která bývá příčinou srdeční mrtvice. Hlavní proud výzkumu kardiovaskulářních účinků ženšenu už od 80. let věnuje nikoliv prevenci, ale léčbě (ischemická choroba srdce, arytmie, srdeční mrtvice, poškození myokardu při mrtvici, hojení srdečního infarktu a dalším nemocem souvisejícím s hypertenzí, jako je srdeční hypertrofie a pod.)

Kromě preventivního působení má ženšen i léčivé účinky při již dostavivší se ischemické nemoci srdce, akutní srdeční mrtvici a u rekonvalescentů tyto příhody překonavších. Léčebný účinek ženšenu zde spočívá hlavně ve zvýšení průchodnosti koronárních cév a zlepšení krevního zásobení myokardu (Yi2010tgi, Lim2013gai) a v antikoagulačním účinku (proti tvorbě krevních sraženin). Kromě toho se též uplatní obecnější cytoprotektivní účinek který chrání buňky v zasažených oblastech před odumřením. O ochranném účinku ženšenu a dalších adaptogenů při srdeční a také mozkové mrtvici  jsem napsal zvláštní článek a zde je dále rozebírat nebudu.

Nezmíněný zůstávají mnohé další choroby srdce, například ty způsobené hypertenzí (srdeční hypertrofie, plicní srdce atp.) Dokumentovaný účinek ženšenu pravého proti srdeční hypertrofii (Karmazyn2011tpg, Moey2012gre a jiné), který se z jednotlivých panaxosidů připisuje konkrétně například ginsenosidu Rg1 (Zhang2013grp). Celkový extrakt panaxosidů byl též shledán účinným proti hypertrofii pravé komory (Jiang2007ieg a jiné). Ženšen může působit pozitivně proti srdečnímu selhání (You2005pgr, potkan).

Ženšen ani příbuzný notoginseng není u kardiaků nikterak kontraindikován. Někdy zmiňovaná interakce ženšenu s warfarinem patří dle dostupných experimentálních údajů (Zhu1999pig, Vaes2000iww, Lee2010ibw) do říše pověr. Warfarin je paracelsovské farmakon: Ve velmi nízkých dávkách je to antikoagulační lék, v dávkách vyšších pak antikoagulační jed zvláště vhodný k hubení hlodavců, anžto je kumulativní a má snadný protijed (vitamin K) pro případ nechtěné otravy. Ženšen není paracelsovské farmakon, ale adaptogen. Stejně jako warfarin má vlastní antiokoagulační účinek (Jin2007aaa, Yu2006aaa, Yun2001ekr), ale ani ve vysokých dávkách se nestává jedem.

Ženšen americký, ženšen notoginseng, ženšen japonský, ženšen vietnamský a další druhy rodu Panax mají podobné obsahové látky a účinkují podobně.

Další adaptogeny s účinkem na prevenci a léčbu nemocí srdce

 

| 20.9.2018