Drobečková navigace

Zvýšení duševní výkonosti, nootropika

Praktické shrnutí: Nabízím zde dva dobré recepty TČM k podpoře mentálního fungování: tzv. prášek řemdiháku a tzv. prášek ke stabilizaci jater. Jejich účinnost dokonce prokazují některé klinické studie. Dále zde doporučuji modelový adaptogen ženšen, jehož nootropické a neuroprotektivní účinky jsou běžně známé.

Možnost zvýšení duševní výkonnosti

Zvýšení duševní výkonnosti by asi chtěl každý. Není divu, že v posledních desetiletích se objevily komerčně nabízená "nootropika" – léky, které mají zvyšovat inteligenci. Vědeckým faktem je, že inteligenci jako takovou medikamenty zvýšit nelze. Ale použitím správného hárdvéru a softvéru, meditací a odbouráním stresu je možné učinit naši duševní práci mnohem efektivnější. Až na posledním místě seznamu jsou propagovaná nootropika typu piracetam nebo jinan dvoulaločný, která mají zlepšovat krevní zásobení mozku. Jak nootropika působí? K mechanismům účinku látek v praxi používaných a komerčně nabízených patří

  • zlepšení prokrvení mozku
  • zvýšení dostupnosti neurotransmiterů
  • anxiolytický účinek
  • neuroprotektivní účinek
  • zlepšení regenerace neuronů

Fungují skutečně nootropika? U zdravých lidí nepříliš. Je tomu tak z toho důvodu, že mozek zdravých všechny výše uvedené činnosti zvládá samostatně, aniž by vyžadoval zvláštní doplňky stravy. Je velmi těžké duševní výkonnost farmakologicky vylepšit. Přeci jenom se však některým bylinám nootropický účinek připisuje a o těch je tento článek.

Recepty TČM s nootropickým účinkem

Tradiční čínská medicína ve svých indikacích nezná kategorii nootropik. Asi proto, že jsou Asiati v průměru na IQ stupnici asi o 10 bodů inteligentnější než my, považují v TČM za nejdůležitější nikoliv inteligenci, ale srdce (šen) a životní sílu (čchi). Z bohaté nabídky lektvarů, bylinných prášků a dalších směsí se ke zvýšení duševní výkonnosti dle Matsumoto2013kfc hodí:

Jsou to bylinné prášky, které se zapíjejí teplou vodou, nebo konzumují rozmíchané v teplé vodě. Jak je seženete? Nesnadno. Zatím se totiž u nás neprodávají snad ani jejich tabletkové verze. Musí je připravit a napráškovat dobrý farmaceut TČM na individuální objednávku, zkuste Yaopharm či kohokoliv jiného, kdo nabízí realizaci TČM receptů dle přání zákazníka. Názvů prášků se nebojte, jedná se o pouhé jemně mleté byliny (tonika a adaptogeny). Prášek ke stabilizaci jater taktéž není určen k léčbě jater, jenom v jeho názvu figuruje imaginární meridián jater známý z teorie TČM (v které nesmíte hledat logiku). U těchto směsí je klinicky prokázáno, že pomáhají u demence a při regeneraci mozku (Matsumoto2013kfc, viz též věda o čótó-san, věda o jokukan-san). Zvýšení inteligence u zdravých však není zaručeno.

Ženšen pravý

Skepticky musím začít i u mého oblíbeného adaptogenu ženšenu. Byť různé studie prokazují jeho schopnost zlepšit duševní výkonnosti (tj. nootropický účinek), jde o pouhé přechodné zklidnění a koncentraci mysli, nikoliv o trvalé zvýšení IQ byť i o jeden bod. Dle mé osobní zkušeností dostatečně vysoká dávka ženšenu zlepší duševní soustředění asi tak o 10%, což se v literatuře vysvětluje 3 hlavními účinky:

  1. Aanxiolytickým působením přes GABA receptory. Toto působení bylo zjištěno u ginsenosidů Rb1, Rb2, Rc, Re, Rf a Rg1 (Kimura1994igw).
  2. Působením na paměť přes systém acetylcholinu zjištěným u ginsenosidů Rb1, Re a Rg1 (Benishin1991egr, Yamaguchi1995egi, Ma1993e2c).
  3. Neurosteroidním působením na systémy serotoninu a dopaminu.

Studie na lidech i zvířatech u ženšenu prokázaly zvýšení výkonnosti u různých mentálních úkolů (Reay2010pgg, Churchill2002npg, Angelo1986dpc, Reay2006epg), jakož i ochranný účinek při experimentálním poškození paměti (Yamaguchi1996egi). Ženšen zlepšuje obrat acetylcholinu v hipokampu (Benishin1992agr, Salim1997grr) a působí na specifické typy nikotinových receptorů (Lee2003deb, Lee2009rlr). Ženšen reguluje stres, zpomaluje duševní stárnutí (Kallus2005apf, Coleman2003epg), odstraňuje pocit únavy (Kim2003iii, Yoshimura1988ace, Kim2003egs) a navzdory pomluvám je kompatibilní s psychiatrickou léčbou (Wilkie1994grj).

Další rostlinná nootropika

Jako perličku na závěr bych uvedl, že i tradiční stimulanty alkohol a nikotin lze považovat za nootropika, protože alkohol je v malých dávkách anxiolytický a nikotin zase zlepšuje fungování dopaminového systému. Zkuste si však místo nikotinu někdy dát ženšen nebo bakopu – pomůžou vám i s prevencí rakoviny.

| 2010 - 23.9.2020