Dobrý den, mám prosbu. Je mi 70 let a nejméně 14 let beru prášky na vysoký tlak. Před týdnem mi tlak začal kolísat, možná příčina dle pana doktora byla ústřel zad. Dnes při hledání pomoci jsem objevila Ženšen. Chci se proto zeptat na případné užívání a zda se musí vysadit léky, což bych se bála. Prosím o odpověď a předem moc děkuji. Regina.
Vážená paní Regino,
blahopřeji Vám k Vaší schopnosti dopátrat se málo známé informace o adaptogenech snižujících zvýšený krevní tlak. Měl bych asi spíše říkat normalizujících krevní tlak, protože právě normalizační účinek na fyziologické parametry je doménou adapotogenů - i pokud se jejich dávkování překročí, nedojde k nežádoucímu nebo přílišnému působení.
Příčin kolísání Vašeho krevního tlaku může být vícero a Váš lékař je ohledně jejich určování v podstatně lepší pozici než já. Dále, já jsem nikdy nikomu vysazování léků nedoporučoval a už vůbec ne léků proti hypertenzi. Většinou to bývá tak, že pacienti, kteří mají problém s vedlejšími účinky léků, se je sami snaží vysadit a hledají za ně méně škodlivou přírodní alternativu.
Těmto pacientům vždy říkám, že má doporučení jsou pouze materiálem ke zvážení pro dobrého lékaře, který je samozřejmě znalý účinků léčiv jak průmyslových, tak i přírodních. Říkávám rovněž, že dobrý lékař musí být i detektivem, protože o léčivých rostlinách se píše hodně nesmyslů, ať už ze strany neprofesionálních bylinářů, nebo nájemných osočovatelů přírodních léčiv placených výrobci průmyslových léků.
Ale zpátky k Vašemu případu. Začněte tím, že si zkusíte plátkový ženšen - seznámíte se s jeho účinkem tím, že po několik dnů užijete vysokou dávku. Následně pak můžete dávku při dlouhodobém užívání snížit. Získaná zkušenost Vám také umožní posoudit účinnost jiných ženšenových preparátů.
U hypertenze ženšen není lékem zcela spolehlivým: někdy zabere a někdy ne. Ženšen má též určitou šanci pomoci i s Vaší bolestí zad. Pokud se ale Vaše problémy do dvou týdnů nezačnou zlepšovat, budete vědět, že ženšen u Vás nezabírá a nemá smysl, abyste jej dále zkoušela. Delší pozorovací doba je nutná proto, že ženšen působí také změnou genové exprese a ta se plně projeví až po uplynutí vícero dnů.
Opakuji, že vysazení léků proti vysokému krevnímu tlaku v žádném případě nutné není. Já jsem jej nikdy z vlastní iniciativy nedoporučoval, i když takovou možnost nevylučuji. Po vysazení touží a následně se mě na něj ptají pouze někteří pacienti trpící vedlejšími příznaky léků proti hypertenzi. Zdůrazňuji, že veškeré změny v léčbě vážné indikace, jakou je hypertenze, by měl schválit a řídit lékař.
-boris-