Drobečková navigace

Bolest

Praktické shrnutí: V tomto textu najdete vícero účinných bylin a lektvarových kombinací k léčbě bolesti. A to jak ty, které lze v ČR přímo sehnat a vyzkoušet, tak i ty, které dostupné nejsou, ale zato jsou účinné a slavné. Důraz přitom kladu na adaptogeny jakožto byliny neškodné, avšak je nutné si uvědomit, že při léčbě bolesti saháme i po paracelsovských lécích. Související texty: bolest kloubů, bolest hlavy a migréna.

Velmi zjednodušeně, při fytoterapii rozeznáváme dva základní typy bolesti: akutní a chronickou. Akutní bolest nastává hned po aplikaci bolestivého podnětu. Chronická je nejčastěji důsledkem chorobného zánětlivého procesu. Především na léčbu chronické a zánětové bolesti se adaptogeny a adaptogenní lektvarové kombinace zaměřují. Nebudu – ač bych mohl – vysvětlovat jak bolest vzniká, jakými aferentními nervovými vlákny ji vnímáme, jak vzniká přecitlivělost tkání při zánětu. Stačí, když si terapii adaptogeny uvědomíme, že každá bolest má svou chorobnou příčinu a že když tuto vyléčíme, zmizí i bolest. S odkazem na příslušný wikipedický článek přistupme k léčivým kombinacím.

Pár osvědčených kombinací na úvod

Rostliny tlumící bolest patřily v minulosti k nejcennějším a nejproslulejším. Často získaly věhlas všeléků. Asi největší věhlas tímto způsobem získaly opioidní kombinace. Hlavním zdrojem opioidů v Evropě byly tradičně léčivky mák setý a mák vlčí. Opioidy byly součástí slavných léčivých směsí, včetně proslulého benátského dryáku (electuarium theriaca), z jehož názvu vzniklo slovo lektvar. Opioidy byly též podstatou všeléku zvaného laudanum, který nosil v jílci svého meče Paracelsus. V TČM je zdrojem opioidů kromě máku též dymnivka čínská a skalní. Z té se vyrábějí lektvary proti bolesti, které jsou bylinným analogem našeho Alnagonu:

Lze tyto lektvary v ČR sehnat a vyzkoušet? Nikoliv. Tak proč je uvádím? Proto, abychom začali nějakými skutečně účinnými kombinacemi. Aby nikdo neříkal, že bylinky jsou nanic. Tyto kombinace jsou krásné tím, že každá obsahuje kolem 10 přísad, a to nejen adaptogenních, ale i paracelsovských. Jaké přísady to jsou? Každou máte na dva kliky. V první řadě samozřejmě neadaptogenní kořen dymnivky. I u nás roste dymnivka plná a dutá, naše dnes už téměř zapomenuté léčivky. Ve větším dymnivkovém lektvaru však najdete třeba i účinnou, ale jedovatou stefanii čtyřmužnou, kterou byste při přípravě českého analogu těchto lektvarů museli tvořivě nahradit. Z adaptogenních přísad těchto kombinací proti bolesti lze jmenovat těchto 5 základních:

Lze tyto přísady v ČR sehnat a vyzkoušet? Pokud vím, tak pivoňku a kozinec ano (námatkou tady a tady), hansenii a chrpovník nikoliv, děhel čínský opět ano, třeba tady. V ČR však seženete lektvarovou vsázku dvou adaptogenních kombinací, které prokazatelně snižují zánětlivost jako příčinu chronické bolesti:

Tyto lektvary v jídelníčku separátně doplníme dražším adaptogenem, kterým je ženšen. K těmto kombinacím se hodí i čerstvý strouhaný zázvor či další protizánětlivé složky. K vážné přípravě lektvarů budete také potřebovat tzv. bylinkovar. Odkazy na prodejce bylinkovarů najdete na stránce o lektvarech úplně dole.

Ženšen a tlumení bolesti

Modelový adaptogen ženšen není proti bolesti neúčinný. Ženšen tlumí hlavně chronické bolesti v důsledku zánětu, jelikož ze 180 ženšenových saponinů nejméně 10 inhibuje transkripční faktor NF-κB a snižuje expresi cykloxygenázy (gen COX2) a zánětové NO syntázy 2 (gen NOS2). Konkrétně jde o ginsenosidy Rh1, Rh2, Rb2, Rd, Rg1, Re, Rg3 a jejich metabolity 20(S)-PPT a sloučenina K (Christensen2009gcb, Park1996gri, Park2003aag, Oh2004sog, Park2005ieg aj.) Lze spekulovat, že inhibice ženšenem na úrovni genové exprese je vhodnější než alosterický účinek analgetik typu aspirin. Cévní NO syntázu 3 ženšen neinhibuje (Ma2006pae), ba naopak, takže nezvyšuje krevní tlak, ba naopak, relaxuje cévy. Vnímání bolesti v mozku přímo blokuje minoritní ginsenosid Rf (Mogil1998grt), který blokuje vápníkové kanály v příslušných neuronech stejně silně jako opioidy (Nah1995tcg). Účinná dávka ED50 extraktu ženšenových saponinů proti bolesti způsobené kapsaicinem u myší byla 49mg/kg při vnitrobřišní aplikaci. Při aplikaci téhož extraktu do mozkových komor byla ED50 asi 1,5mg/kg (Nah2000ega). Takže já nechci slyšet nikoho říkat, že ženšen je placebo. Též studie Yoon1998gid zjistila u myší účinnou analgetickou dávku ED50=30µg/zvíře (při podání panaxosidů přímo do mozku), což přepočítáno na kg živé váhy činí asi ED50=2mg/kg. Z toho vidíme, že zkonzumování několika gramů ženšenu denně má reálnou šanci u chorobných stavů zmírnit bolestivost.

Další byliny s účinkem proti bolesti

Na tomto místě bych mohl podle hesla méně je více tento text i ukončit. Ale při psaní tohoto webu se pravidelně setkávám se střípky informací o účinnosti různých bylin proti bolesti, a ty tady prostě abecedně vyjmenovávám.

Pokud je vám tento seznam krátký, račte si přečíst plné znění přehledu Tsuchiya2017aap, v kterém jsou anestetické látky rostlinného původu po řadě vyjmenovány japonským odborníkem, který se na tuto oblast specializuje a dostává za to plat. Má přes dvacet stránek, což by pro tento článeček bylo mnoho. A teď k TČM.

Další lektvary TČM proti bolesti

Kombinací TČM je velké množství a ty nejdůležitější, které se dají v ČR i prakticky sehnat, jsem už uvedl výše. Ale teoreticky vzato existují i další kombinace. Možná se časem najde nějaký odvážný vědmák, který je bude u nás připravovat. (Odvážný kvůli eurozákonům. EU tady není pro naše dobro, ale k tomu, aby nám vládla.) Tak třeba

je pohodová kombinace 4 drog: plodu ampáku routoplodého, ženšenu, zázvoru a cicimku. Hodí se k léčbě především bolesti hlavy. K léčbě těžších případů neutuchající bolesti hlavy je určená

U číše proti migréně bych se chtěl na chvíli zastavit. Pokud by někdo čistě teoreticky číši proti migréně v ČR připravoval, první nutná věc je vynechat z kombinace kopytník Sieboldův (kvůli malému množství velmi nebezpečné kyseliny aristolochové). Ostatních 7 přísad číše proti migréně je však bezpečných, a to včetně štírů a stonožek, jejichž účinnost proti bolesti je prokázaná. Ještě složitější kombinací je

Tento lektvar obsahuje 15 složek, z nichž opět musíme vynechat kopytník Sieboldův. Pak je tento lektvar bezpečný, neproblematický a účinný hlavně při bolestech kloubů. Velký počet složek obsahuje i

taktéž doporučovaný na bolest kloubů. Větší lektvar ledeburiely obsahuje jednu přísadu toxickou, avšak nikoliv příliš nebezpečnou: a to preparovaný boční kořen oměje Carmichaelova. Zatímco čerstvý oměj je smrtelně jedovatý, jeho preparovaný kořen je v malých množstvích bezpečně konzumovatelný, i když pořád ještě trochu jedovatý. Když se necítíe na oměj, můžete jej ze začátku vynechat a tuto drogu přidávat postupně. A nakonec zmiňme ještě jednu pohodovou adaptogenní kombinaci, která je v ČR i k sehnání:

Oproti běžnému lektvaru šesti vznešených obsahuje obohacená verze navíc chrpovník a kardamovník. A chrpovník, jak jsem už psal, je jednou z nejlepších drog proti zánětu. Již naváženou vsázku tohoto lektvaru seženete zde. Směsi vhodné při předmenstruační a menstruační bolesti viz v článku plodnost.

| 2010 - 8.11.2019