Drobečková navigace

Bolest (chronická bolest)

Neblahou historickou nálepku všeléků v minulosti často získaly léčivé rostliny se schopnosti tlumit bolest. Zánět a bolest jsou totiž průvodným jevem většiny chorob. Asi nejznámější bylo v této souvislosti opium – návykové, ale velmi silné analgetikum, které se i dnes používá u smrtelně chorých. Opium bylo součástí proslulého benátského dryáku, jakož i všeléku zvaného laudanum, které nosil v jílci svého meče Paracelsus. Mně zajímají hlavně přírodní analgetika, která jsou komplexně zdraví prospěšná – analgetické adaptogeny.

Velmi zjednodušeně, jsou dva typy bolesti: akutní a chronická. Akutní bolest se objevuje okamžitě po zranění. Chronická bolest je dlouhodobá a většinou spojená se zánětem postižené části těla. Bolest je jedním ze 4 atributů zánětu. Kromě toho existuje i bolest od zánětu nezávislá, ale tyto případy jsou spíše zřídkavé. Chronickou bolest lze tedy tlumit na dvou úrovních:

  1. Potlačením zánětu
  2. Potlačením vnímání bolesti v mozku

Většina běžných analgetik, včetně adaptogenů, tlumí bolest potlačením zánětu. Vnímání bolesti v mozku naproti tomu tlumí analgetika typu opioidů a kanabinoidů (Walker2002can).

Specifické bolesti:

Účinek adaptogenů proti chronické bolesti

Do této kategorie patří hlavně adaptogeny protizánětlivé, kterých je velké množství. Prakticky všechny klasické adaptogeny mají větší či menší protizánětlivé účinky. Opioidy a kanabinoidy, které tlumí bolest na úrovni CNS, jsou také přírodního původu, ale nepatří mezi adaptogeny.

Analgetické účinky ženšenu

Ženšen tlumí hlavně chronické bolesti v důsledku zánětu (viz též jeho protizánětlivé účinky). Ze 180 ženšenových saponinů nejméně 10 inhibuje transkripční faktor NF-κB a snižuje expresi cykloxygenázy (gen COX2) a zánětové NO syntázy 2 (gen NOS2). Tento účinek mají ginsenosidy Rh1, Rh2, Rb2, Rd, Rg1, Re, Rg3 a jejich metabolity 20(S)-PPT a sloučenina K (Christensen2009gcb, Park1996gri, Park2003aag, Oh2004sog, Park2005ieg aj.) Lze spekulovat, že inhibiční účinek na úrovni genové exprese je fyziologicky méně matoucí než alosterické vyřazení cykloxygenázy analgetiky typu aspirin. Cévní NO syntázu 3 ženšen neinhibuje (Ma2006pae).

Přímý účinek proti vnímání bolesti v mozku má minoritní ginsenosid Rf (Mogil1998grt), který blokuje vápníkové kanály v neuronech odpovědných za nocicepci stejně silně jako opioidy (Nah1995tcg). Analgetický účinek extraktu ženšenových saponinů (proti bolesti způsobené kapsaicinem u myší) měl ED50 49mg/kg při vnitrobřišní aplikaci, při aplikaci extraktu do mozkových komor byla ED50 asi 1,5mg/kg (Nah2000ega). V souladu s tím je studie Yoon1998gid směs panaxosidů podaná přímo do mozku blokuje u myší bolest vyvolanou substancí P s ED50 30µg/zvíře, tj. asi 2mg/kg.

Další adaptogeny a rostliny s analgetickým účinkem.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.