Drobečková navigace

Bolest (chronická bolest)

Praktické shrnutí: Tento text zatím není dohotovený a najdete zde prozatím jen pár důležitějších bylin. Zkuste lepší článek o bolesti kloubů.

Rostliny se schopnosti tlumit bolest patřily v minulosti k nejproslulejším a často též získaly nálepku všeléků. Zánět a bolest jsou totiž průvodným jevem většiny chorob. Asi nejznámější bylo v této souvislosti opium – silné analgetikum, jehož látky (opioidy) se i dnes používají. Bylo součástí proslulého benátského dryáku (electuarium theriaca), jakož i všeléku zvaného laudanum, který nosil v jílci svého meče Paracelsus. Já se však zajímam hlavně o ty analgetické rostliny, které jsou i komplexně zdraví prospěšné – analgetické adaptogeny.

Velmi zjednodušeně, jsou dva typy bolesti: akutní a chronická. Akutní bolest nastává hned po aplikaci bolestivého podnětu. V bylinářství nám však většinou jde o léčbu chronické bolesti, která často souvisí se zánětem a dá se léčit mj. i protizánětlivými adaptogeny. Ne však vždy – chronická bolest od zánětu nezávislá se dá potlačovat pouze blokací percepce, třeba léky působícími na dráhu opioidů nebo endokanabinoidů (Walker2002can).

Specifickým bolestem a jejich fytoterapii věnuji články bolesti kloubů a bolesti hlavy (migréna).

Byliny proti chronické bolesti

Když pominu analgetické neadaptogeny typu alkohol (produkt kvasinky pivní a jiných kvasinek), kokain (rudodřev koka) a opium (mák setý), pozoruji, že v zdejším zatím nedopsaném seznamu analgetických bylin mám pouze ty, které se kryjí s kategorií bylin proti zánětu. Tento článek v jeho současné těmito několika bylinami téma účinků proti bolesti zdaleka nevyčerpává:

Směsi TČM proti bolesti

TČM zná větší počet dobrých směsí proti bolesti, z nichž momentálně nejsem schopen jmenovat ty nejlepší. Zkuste u praktika TČM.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.