Drobečková navigace

Bolest (chronická bolest)

Neblahou historickou nálepku všeléků v minulosti často získaly léčivé rostliny se schopnosti tlumit bolest. Zánět a bolest jsou totiž průvodným jevem většiny chorob. Asi nejznámější bylo v této souvislosti opium – návykové, ale velmi silné analgetikum, které se i dnes používá u smrtelně chorých. Opium bylo součástí proslulého benátského dryáku, jakož i všeléku zvaného laudanum, které nosil v jílci svého meče Paracelsus. Mně zajímají hlavně přírodní analgetika, která jsou komplexně zdraví prospěšná – analgetické adaptogeny.

Velmi zjednodušeně, jsou dva typy bolesti: akutní a chronická. Akutní bolest se objevuje okamžitě po zranění. Chronická bolest je dlouhodobá a většinou spojená se zánětem postižené části těla. Bolest je jedním ze 4 atributů zánětu. Kromě toho existuje i bolest od zánětu nezávislá, ale tyto případy jsou spíše zřídkavé. Chronickou bolest lze tedy tlumit na dvou úrovních:

  1. Potlačením zánětu
  2. Potlačením vnímání bolesti v mozku

Většina běžných analgetik, včetně adaptogenů, tlumí bolest potlačením zánětu. Vnímání bolesti v mozku naproti tomu tlumí analgetika typu opioidů a kanabinoidů (Walker2002can).

Specifické bolesti:

Účinek adaptogenů proti chronické bolesti (analgetický)

Do této kategorie patří hlavně adaptogeny protizánětlivé, kterých je velké množství. Prakticky všechny klasické adaptogeny mají větší či menší protizánětlivé účinky. Opioidy a kanabinoidy, které tlumí bolest na úrovni CNS, jsou také přírodního původu, ale nepatří mezi adaptogeny.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.