Drobečková navigace

Komentář k ženšenovým výrobkům

Ženšenové kapsle a tablety v minulosti

Koncem 20. století byly ještě ženšenové tablety, kapsle, čaje atd. téměř k ničemu, prakticky nic v nich nebylo (Liberti1978ecg). Například při měření 7 dominantních panaxosidů (Rb1, Rb2, Rc, Rd, Re, Rf a Rg1) byl mezi třemi druhy kapslí od různých výrobců největší obsah panaxosidů 3,7% (Ji2001qdg) a u dvou měřených tekutých preparátů byl u obou obsah pod 1%. Ke srovnání, kvalitní korejský červený ženšen obsahuje až 20% celkových panaxosidů (Kim2007sqg) a kvalitní mandžuský červený ženšen podle čínských výzkumů (Wu2007csg) za korejským nezaostává.

Ženšenové kapsle a tablety v současnosti

V 21. století se situace u ženšenových výživových doplňků podstatně zlepšila (Harkey2001vcg), problémem však pořád jsou malé dávky. Kapsle je malá, většinou obsahuje 300-500mg materiálu, tablety jsou na tom podobně. Kvůli nesmyslným zákonným omezením pak výrobce nemá právo uživateli říct, aby adaptogen balený v kapslové či tabletové formě užíval v patřičných množstvích. Pokud se rozhodnete pro adaptogeny v lékové formě, dbejte na dostatečné dávkování, jinak budou výsledkem jen zbytečné pochybnosti.

Důležitá poznámka: Konkrétně pro ženšen ve formě výživového doplňku je v ČR momentálně (bruselským nařízením, jak jinak) uzákoněná maximální doporučená dávka 2g denně, což je zbytečné, nesmyslně nízké omezení. Ženšen je bezpečný, konzumovatelný v jídelních množstvích. Pokud se rozhodnete pro adaptogeny, musíte je užívat v patřičných dávkách, jinak se některé z účinků vůbec nedostaví.

Pochutiny, nápoje, cukroví atd.

Pokud jde o pochutiny, energetické nápoje, "ženšenové" cukrovinky atd., koncentrace ženšenu a dalších adaptogenů v nich je mizivě nízká (Scholey2004cpe). Výjimkou je tzv. "ženšen v medu", což je skutečný v medu kandovaný mladý kořen prodávaný jako cukrovinka. U většiny ženšenových pochutin pak mějme na paměti že, to označení je "jen jako", stejně marshmallow se pořád jmenuje marshmallow (=proskurník lékařský), i když dnes už v něm dávno žádný proskurník není a dělá se jen ze škrobu a cukru.

| 2008 - 18.9.2020