Drobečková navigace

Pískání v uchu v důsledku práce na stavbě

Dobrý den,

měl bych na Vás prosbu. Zhruba před 3mi měsíci jsem na stavbě brousil a od té doby mi píská v uchu. Po měsíci jsem šel na ušní a tam mi naordinovali Agapurin, po týdnu, kdy mi to nepomohlo mě poslali do fakultní nemocnice a tam mi nasadili Prednison 20 (kortikoidy) + B12 injekce. To taky nepomohlo a doktoři mi říkají ať se s tím už dokážu smířit. Po internetových poradnách jsem narazil ginkgo bilobu, ledvinový čaje. Nyní to začínám užívat, ale zatím to je bez výsledku.. Ve Vaších příspěvcích o tinitusu jsem se dočetl, že příčinou mohou být i umírající vláskové buňky (neurony). Toto mi právě sdělili i ve fakultní nemocnici. Dokážete mi prosím poradit jestli by šlo s tím ještě něco udělat? Nebo čím bych mohl podpořit léčbu? Děkuji mnohokrát za čas strávený s tímto dotazem a za případnou radu. Aleš.

Dobrý den, Aleši,

to nestačí jen tak říct, že jste brousil. Závisí na tom, co jste brousil a co ještě dalšího jste na té stavbě dělal a dýchal. Možná to byly i infekční kapénky některého z Vašich spolupracovníků, který byl právě nemocný.

Příčinu Vašeho tinitu tedy nevypátráme...

Ale správně můžeme říct, že Vám buďto odumírají vláskové buňky, což je ostatně ve starším věku normální, nebo se děje něco nekalého ve Vašem mozku. Již v jiných odpovědích jsem vysvětloval, že tinitus je příznak, který by neměl být podceňován. Děláte správně, že sháníte lék – ne proti tinitu samotnému, ale proti jeho příčině, která může potenciálně být vážná. Pokud by Váš tinitus úporně neustupoval, navštivte opět lékaře ať Vám udělá tomografii mozku.

Někteří pacienti mají dobré zkušenosti se ženšenem

Účinek některých složek ženšenu se do jisté míry podobá jak Agapurinu (pentoxyfylin), tak i kortikoidům. Podobnost ale není úplná. Pro ženšen jako pro adaptogen  je typické, že obsahuje i složky působící protichůdně. Řekl bych že ženšen má šanci působit jemněji a dlouhodoběji než tyto léky. S podrobným vědeckým vysvětlováním příčin účinků ženšenu Vás zde zatěžovat nebudu – zájemci jej najdou na stránce o mechanizmech jeho působení. Pokud jde o Ginkgo biloba, prý také zvyšuje prokrvení mozku – jen nevím, jestli je to pravda, jinan nemám dostatečně nastudovaný. "Ledvinové čaje" je široký pojem, takže ani k těm Vám nic neřeknu.

Co dělat prakticky

Každopádně, kupte si 150g kvalitního plátkového ženšenu a pijte vývar z několika plátků denně, nejlépe společně s kustovnicí a kávovou lžičkou strouhaného čerstvého zázvoru (pokud Vám nevadí ostrá chuť zázvoru – dá se na ni zvyknout). Zázvor má výrazné protivirové účinky. To množství ženšenu je na zkoušku. Pokud po doužívání této dávky nepocítíte úlevu, budete vědět, že ženšen na Váš problém nezabírá. Pokud by k tomu došlo, nemusíte litovat, že jste jej zkusil. Šance, že Vám ženšen pomůže, je reálná a není malá. Pokud ženšen zabere, můžete začít dávky snižovat. Nakonec byste se měl dostat na dávku asi 2g ženšenu denně, kterou by bylo vhodné udržovat po asi tři měsíce.

Protože jste, zdá se, pilný člověk, chtěl bych Vás na závěr upozornit na to, že ženšen možná v době jeho zkoušení zvýší Vaši schopnost pracovního nasazení. Duševní energii, kterou ženšen u mnoha lidí dodává, nejlépe využijete tak, že si na toto období naplánujete práce, které jsou náročnější na duševní soustředění, ale zároveň dostatečně čisté, aby nedocházelo k další chemické zátěži Vašeho nervového systému. Může to být například dlouho odkládaná administrativní práce, čistá manuální práce, nebo cokoliv jiného co uznáte za vhodné. Vyhněte se na tuto dobu rušivým vlivům okolí, sledování televize, užívání jakýchkoliv léků, pokud Vám je výslovně nepřikázal brát lékař, kouření v množství větším než jedna cigareta denně, pití kofeinu (kávy, černého/zeleného čaje, a zvl. tzv. energetických nápojů) v množství větším než 2 šálky ráno, pití alkoholických nápojů v množství větším než jedno pivo večer a nezapomínejte na pití dostatečného množství vody a pravidelný 8hodinový noční spánek. Nenařizujte si budík, pokud to není nutné – nechte spánek dospět k přirozenému probuzení. Další účinky ženšenu (např. lepší prokrvení končetin, lepší erekce, snazší dýchání atd.), pokud se u Vás dostaví, poznáte sám.

S pozdravem,
-boris-

| 2011 - 15.4.2018