Praktické shrnutí: Tinitus není radno podceňovat a pomůžou při něm všechny adaptogeny, které tlumí zánětlivost nervové soustavy, jichž je nemálo.
Tinitus jako raný příznak problémů CNS
Překvapil mě počet čtenářských dotazů na tinitus. Tinitus je symptom, který má podobu pískání nebo hučení v uších, což jistě všichni známe. U menšího počtu lidí je tinitus tak úporný, že překáží při běžném životě a vyžaduje léčbu.
Tinitus je zvuková halucinace, jejíž příčina je nervová. Vysoký tón často vzniká podrážděním či až odumřením vláskových buněk ve vnitřním uchu. Vláskové buňky za normálních okolností umožňují slyšet čisté tóny, z nichž se skládá nejen hudba, ale i řeč a všechny zvuky. Podrážděná nebo umírající vlásková buňka vyšle sérii signálů a ty slyšíme jako čistý tón. Odumírání vláskových buněk ve vyšším věku je normální jev, jemuž nelze zabránit, ale lze jej zpomalit.
Pískání v uších v důsledku radiového šumu
V dnešní době je zde jedna další možná příčina tinitu: radiová interference. Dráty vysokého i nízkého napětí, elektrospotřebiče a hlavně mobilní sítě přispívají k podráždění CNS, které se může projevit tinitem. Za normálních okolností je elektromagnetické záření, a to i mikrovlnné, pro lidský mozek naprosto neškodné. Ale dnes zde máme tolik různých radiových sítí, že může dojít k tvorbě optických laloků v mikrovlnném poli a ovlivnění mozku. A nezáleží ani tak na síle zdroje, jako na tom, jak vysoké generace mobilní síť je. Kdybych elektromagnetické pole přirovnal k rybníčku, tak v minulosti panovalo bezvětří a plavalo se snadno. V 20. století začal foukat vítr, ale pořád se dalo koupat, jen jsme si občas kvůli vyšší vlnce lokli vody. Ale když na hladinu rybníka vyrazí rekreanti s motorovými čluny, jejichž šrouby opisují křivky složitých tvarů, tak musí plavci z vody ven. Pokud trpíte nadměrným tinitem, nebo jen nadměrnými odposlechy a neustálým multispektrálním radarovým sledováním, měli byste se už odstěhovat na jinou planetu.
Potenciál adaptogenů při léčbě tinitu
Při tinitu hledáme lék nikoliv proti příznaku, ale proti příčině, která může potenciálně být vážná. Pokud tinitus úporně trvá, navštivte rozhodně lékaře ať Vám udělá tomografii mozku. V každém případě však nepochybíte, pokud nasadíte adaptogeny, které mají u běžných i autoimunitních zánětů nervové soustavy velký potenciál.
Pokud se rozhodnete přímo pro ženšen, tak vývar z kořene ženšenu se pije denně, nejlépe společně s kustovnicí a kávovou lžičkou strouhaného čerstvého zázvoru. Zázvor a kurkuma jsou totiž další účinné adaptogeny vhodné při nervových zánětech. Na ostrou chuť zázvoru a hořkost kurkumy se dá zvyknout. Tyto rostliny navíc mají protivirové účinky. Významné protizánětlivé účinky má též známý indický adaptogen vitánie snodárná a konec konců též konopí (které však nelze považovat za adaptogen). I tehdy, když bylinná léčba nepřinese úlevu, si můžete být jisti, že adaptogeny váš zdravotní stav rozhodně nezhorší.
Viz též odpověď na dotaz o bolesti čelisti neznámého původu.