Drobečková navigace

Pískání v uších (tinitus, tinnitus)

Tinitus jako raný příznak problémů CNS

Tinitus (lat. tinnitus) je symptom, který se projevuje jako pískání, zvonění, šumění až hučení v uších. Je to problém, který známe všichni. U menšího počtu lidí je však pískání až hučení v uších tak úporné, že překáží při běžném životě a vyžaduje léčbu.

Vnitřní ucho

Pískání, šumění a hučení v uších – jaký je rozdíl

Tinitus je zvuková halucinace, jejíž příčina je nervová. Typicky se jedná se o podráždění některého stupně sluchové dráhy. Vysoký tón známý jako "pískání v uchu" většinou vzniká podrážděním či až odumřením jedné nebo více vláskových buněk ve vnitřním uchu. Vláskové buňky nám za normálních okolností umožňují slyšet čisté tóny, z nichž se skládá nejen hudba, ale i řeč a všechny zvuky. Umírající vlásková buňka vyšle ve smrtelní křeči sérii akčních potenciálů – signálů normálně používaných k neuronální komunikaci – a ty jsou naším sluchovým centrem vyhodnoceny jako čistý tón frekvence odpovídající umístění dané vláskové buňky v hlemýždi. Proto se pískání v uchu projevuje nejčastěji jako čistý tón. Sluchové halucinace typu pískání, šumění a hučení ale můžou mít i jinou etiologii. Halucinace zvuku o mnoha frekvencích (šumění, hučení, cvakání, bzučení atd.) svědčí buďto o podráždění celého středního ucha (např. zánětem), nebo o podráždění sluchového nervu, nebo dokonce má spojitost se sluchovými centry hlouběji v mozku. Dále, někdy bývá zvuk považovaný za tinitus skutečný – například způsobený krevním proudem, čemuž se říká objektivní tinitus.

Ztráta sluchu je přirozeným průvodným jevem stárnutí

Vláskové buňky jsou nervové buňky, a to velice citlivé. Jejich odumírání je normální jev postupující s věkem. Odumřelé vláskové buňky se neobjevují. U starých lidí nejdříve mizí schopnost slyšet vysoké tóny. Ve vyšším věku se zhoršuje sluch celkově a lidé starší 90 let jsou často téměř hluší. Odumírání vláskových buněk je jev, jemuž nelze zabránit, ale správnou životosprávou jej lze zpomalit. K nápravě ztraceného sluchu z kmenových buněk ještě naše medicína nedospěla.

Proč je tinitus tak významný

Sluchová a rovnovážní centra jsou ze všech smyslových center mozku nejcitlivější. To poněkud souvisí s naším dobrým sluchem, zvláště se schopností směrového slyšení. Směrové slyšení vyžaduje neskutečnou citlivost a schopnost rozlišovat mikrosekundová zpoždění zvuků mezi pravým a levým uchem. I rovnovážní neurony jsou extrémně citlivé – mnohé jedovaté látky i v minimální koncentraci vyvolají narušení rovnovážných vjemů, pocit závratě a nevolnost. Následné vyzvracení má pak z těla odstranit potenciálně jedovatý obsah žaludku. (S jízdou autobusem evoluce nepočítá.) Proto tinitus i závrať figurují jako rané příznaky abnormálních stavů v mozku. Zvracení je jedním z typických příznaků encefalitidy, zatímco tinitus může být prvním varováním na počátku potenciálně destruktivního mozkového procesu, například autoimunitního zánětu. Nekalé procesy v mozku bývají též provázeny aktivací citlivých buněk mikroglie a bolestmi hlavy. Kupříkladu konzumace alkoholu se pojí jak s bolestmi hlavy v důsledku aktivace mikroglie (kocovina), tak s narušením pocitu rovnováhy, potácením se a nevolností. Pomalejší destruktivních procesy však můžou být záludné a jejich jediným příznakem může být tinitus.

Pískání v uších v důsledku radiového šumu

V dnešní době je zde jedna další možná příčina tinitu: radiová interference. Dráty vysokého i nízkého napětí, elektrospotřebiče a hlavně mobilní sítě přispívají k podráždění CNS, které se může projevit tinitem. Za normálních okolností je elektromagnetické záření, a to i mikrovlnné, pro lidský mozek naprosto neškodné. Ale dnes zde máme tolik různých radiových sítí, že může dojít k tvorbě optických laloků v mikrovlnném poli a ovlivnění mozku. A nezáleží ani tak na síle zdroje, jako na tom, jak vysoké generace mobilní síť je. Kdybych elektromagnetické pole přirovnal k rybníčku, tak v minulosti panovalo bezvětří a plavalo se snadno. V 20. století začal foukat vítr, ale pořád se dalo koupat, jen jsme si občas kvůli vyšší vlnce lokli vody. Ale když na hladinu rybníka vyrazí rekreanti s motorovými čluny, jejichž šrouby opisují křivky složitých tvarů, tak musí plavci z vody ven. Pokud trpíte nadměrným tinitem, měli byste se vyhýbat bytům v blízkosti drátů vysokého napětí a vysílačů mobilních sítí.

Tinitus jako příznak by rozhodně neměl být podceňován. Měl by být důvodem k návštěvě neurologa a zjištění, jestli je příčina ve středním uchu nebo v mozku.

Potenciál adaptogenů při léčbě tinitu

Při tinitu hledáme lék nikoliv proti příznaku, ale proti příčině, která může potenciálně být vážná. Pokud tinitus úporně trvá, navštivte rozhodně lékaře ať Vám udělá tomografii mozku. V každém případě však nepochybíte, pokud nasadíte adaptogeny, které mají u běžných i autoimunitních zánětů nervové soustavy velký potenciál.

Pokud se rozhodnete přímo pro ženšen, tak vývar z kořene ženšenu se pije denně, nejlépe společně s kustovnicí a kávovou lžičkou strouhaného čerstvého zázvoru. Zázvor a kurkuma jsou totiž další účinné adaptogeny vhodné při nervových zánětech. Na ostrou chuť zázvoru a hořkost kurkumy se dá zvyknout. Tyto rostliny navíc mají protivirové účinky. Významné protizánětlivé účinky má též známý indický adaptogen vitánie snodárná a konec konců též konopí (které však nelze považovat za adaptogen). I v těch případech, kdy bylinná léčba nepřinese úlevu, si můžete být jisti, že adaptogeny váš zdravotní stav rozhodně nezhorší.

 Související dotazy čtenářů

 

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.