Drobečková navigace

Analgetika, prášky od bolesti

Prášky od bolesti patří mezi nejčastěji předepisované léky. Bylo tomu tak i historicky – proslulý benátský dryák obsahoval opium, stejně jako Paracelsovo laudanum. Ačkoliv u klasických adaptogenů jsou účinky proti zánětu a proti bolesti časté, dnešní analgetika jsou vesměs paracelsovská.

Kanabinoidní analgetika

Přenos bolesti do mozku je už dnes dobře prozkoumaný a v libovolném místě této kaskády lze použít desítky různých blokátorů, které se využívají jako anestetika a analgetika. Jejich úplný výčet neposkytuji, ale rád bych zmínil jednu další třídu analgetik: kanabinoidy vyskytující se v konopí setém. Kanabinoidy mají dobře známý analgetický účinek (Elikkottil2009apc, Walker2002can) a nať konopí k léčebným účelům je dnes už na předpis i oficiálně k dispozici (pdf, mapa lékáren). Kanabinoidy tlumí zánět a potažmo i bolest působením na kanabinoidní receptory CB2 na povrchu T a B lymfocytů, maktrofágů a dalších bílých krvinek (Turcotte2016cri, Shang2016ccr). Svým uklidňujícím vlivem na bílé krvinky konopí pomáhá dokonce i při autoimunitních nemocech (Katz2016mca).

Inhibitory cykloxygenázy

Méně nebezpečná analgetika jsou inhibitory cykloxygenázy: Aspirin, ibuprofen (Brufen, Dolgit atd.),  paracetamol (Paralen, Panadol, Paramax, Coldrex) a další. Ty se staly de facto všeléky současnosti. Předepisují se univerzálně a užívají je muži, ženy, děti, nemocní, zdraví i sportovci k tomu, aby mohli více trénovat. Aspirin (kyselina acetylosalicylová), který je k dispozici bez předpisu, byl v 50. letech zaveden do Guinessovy knihy rekordů jako nejprodávanější lék na světě.

Ve skutečnosti nemám absolutní jistotu, že analgetika typu aspirin jsou škodlivá. Naopak, vím, že minimálně někdy jsou inhibitory cykloxygenázy i při trvalém užívání prospěšné. Na heslo aspirin dnes existuje více než 2000 vědeckých přehledů, které vesměs říkají to, co říká nejnovější z nich (Sarbacker2016aup) – že pravidelné dávky aspirinu přispívají k prevenci srdečně-cévních a mozkových příhod (tj. mrtvice) hlavně u starých lidí. Není též pravda, že by tyto látky nebyly "přírodní" – vždyť aspirin je vylepšená verze kyseliny salicylové z vrbové kůry. Vrbová kůra obsahuje třísloviny a další obranné látky a kyselina salicylová bez modifikace na aspirin poškozuje žaludek. Aspirin v tabletách je mnohem lepší než odvar z vrbové kůry, což říkám jako obhájce přírodní léčby a adaptogenů.

Jak fungují inhibitory cykloxygenázy

Jako každý policejní systém, i imunitní systém používá komunikaci. Imunitní buňky však k dorozumívání nepoužívají vysílačky, nýbrž zvláštní třídu chemických molekul zvaných prostanoidy. Prostanoidů existuje mnoho druhů k předání různých signálů, všechny se ale vyrábějí srolováním kyseliny arachidonové pomocí enzymu cykloxygenázy. A právě ta je cílem inhibičního působení všech těch jmenovaných prášků od bolesti typu aspirin. Pokud cykloxygenázu vyřadíme z činnosti, celý imunitní systém upadne do vynuceného radiového klidu. Zánět přestane, bolest ustane, často k velké radosti pacienta. Je však otázné, jestli je plošné vyřazení celé prostanoidové komunikace optimálním přístupem.

Opioidní analgetika

Čistý morfin (účinná látka opia) se dnes používá k analgesii u smrtelně nemocných pacientů (hlavně pacientů s rakovinou). Podstatně širší využití však mají analgetika obsahující opioid kodein a další opioidy. Kodein se v těle pomalu mění na morfin a je podstatou nebezpečných návykových léků – Alnagonu a jeho klonů. Další opioidní léky jsou Tramadol a Tramal.

| 2009 - 30.11.2019