Drobečková navigace

Konopí seté (Cannabis sativa)

Konopí seté (Cannabis sativa)
Konopí seté (Cannabis sativa)

Konopí seté je důležitou léčivou rostlinou v TČM i v naší medicíně. Patří zároveň mezi typické představitele nejedovatých rostlin, které nepatří mezi adaptogeny.

Pozitivní účinky konopí

Konopí má dobře známý účinek proti zánětu a proti bolesti. Hlavní účinnou látkou konopí jsou kanabinoidy (hlavně tetrahydrokanabinol). Ty jsou odpovědné jak za psychotropní účinky této rostliny, tak za její protizánětlivý účinek. Kanabinoidy vyskytující se v konopí jsou vítaným doplňkem či náhradou opioidních analgetik (Elikkottil2009apc, Walker2002can). Konopí pomáhá od bolesti lehce i těžce nemocným, já osobně však jeho psychotropní účinky považuji za nepříjemné a požívání této rostliny ve vyšších dávkách se proto vyhýbám.

tetrahydrokanabinol (THC)
none

Konopí se tradičně používalo též k léčbě dny a bolestí kloubů a dalších nemocí. Kromě kanabinoidů obsahuje konopí mnoho dalších látek: triterpenoidy friedelin a epifriedelanol, alkaloidy cannabisativin a anhydrocannabisativin, běžné rostlinné sekundární metabolity karvon, sitosterol a mnohé další. Konopí není adaptogen a je mi líto, že nemám kapacitu se mu věnovat stejně detailně jako třeba ženšeni pravému. Jeho léčebné využití patří do rukou lékaře. Sušené konopí (marihuana) na předpis je dnes k dispozici už i u nás (pdf, mapa lékáren).

Využívají se všechny části konopí: nať (herba cannabis sativae), samičí květy (flos cannabis sativae), balzám (resina cannabis sativae, tzv. hašiš), semeno (semen cannabis sativae) a dokonce i kořeny (radix cannabis sativae). Nať konopí určená ke kouření se lidově nazývá marihuana. Zde bych zvlášť chtěl upozornit na konopné semínko, které se od jiných částí této rostliny liší tím, že je prosté psychotropních kanabinoidů a v potravě významně doplňuje jiná zdravá semena jako mák, ořechy, lískovce, lněné semínko atd. Konopné semínko má příjemnou chuť a velmi lahodné je i po naklíčení.

Jak fungují kanabinoidy

Kanabinoidy z konopí fungují tak, že působí v těle na 2 typy receptorů: CB1 a CB2. CB1 se vyskytuje v mozku a mozečku. CB2 se vyskytuje hlavně v imunitním systému: mají ho T i B lymfocyty, makrofágy a další bílé krvinky. Zatímco vlivem na CB1 receptor způsobuje marihuana své dobře známé psychotropní účinky, působením na CB2 se vysvětluje její protizánětlivý (Turcotte2016cri) a analgetický účinek (Shang2016ccr). Kanabinoidy mají dokonce potenciál v léčbě autoimunitních nemocí (Katz2016mca). Je zajímavé, že nejdříve byly tyto receptory objeveny díky konopí a až poté se zjistilo, že v těle existují jejich přirození agonisté – endokanabinoidy.

Nevýhody konopí

Konopí škodí hlavně tehdy, když se kouří. Kouření naťové drogy (marihuany) a konopného balzámu (hašiš) škodí více než kouření tabáku, protože (na rozdíl od nikotinu) kanabinoidy rozšiřují průdušnice. Kouř tak vnikne hlouběji do plic, nemluvě o tom, že jointy se balí bez filtru. O něco méně nezdravá je vodní dýmka. Další potenciální nevýhodou konopí jsou vedlejší účinky na imunitu způsobené účinkem na CB2 receptory (viz např. Turcotte2016icc). Místo kouření je zdravější užívat konopí jako jídlo. Konopí užívané v jídle má též silnější účinek, protože účinné látky se neznehodnotí hořením.  Recepty s konopím najdete například zde pdf. Užívání konopí formou čaje je slabé, protože do čaje se kanabinoidy z pryskyřice louhují jen špatně. Pokud jde o konopné semínko, je velmi zdravé, neobsahuje kanabinoidy a žádných nevýhod nemá.

Konopí není adaptogen

Ačkoliv konopí nepatří mezi jedovaté rostliny, není to adaptogen. Konopí totiž obsahuje jednostranně působící THC (tetrahydrokanabidiol), který vyvolává stav omámení.

 

| 2017 - 23.8.2020