Drobečková navigace

Škornice šípovitá (Epimedium sagittatum (Siebold & Zucc.) Maxim.)

Škornice šípovitá a další druhy rodu škornice se v TČM používá v roli hormonálního modulátoru při sexuální dysfunkci (jako afrodiziakum), proti senilní osteoporóze, depresi, ateroskleróze a k celkovému posílení organismu (Ma2011gee). Hlavní obsahové látky škornice jsou flavonoidní glykosidy (prenylflavonoidy) ikarin, epimedin A, B a C, ikaritin a kvercetin. Ty mají experimentálně potvrzený účinek na estrogenní biologickou dráhu (Kang2012eae).

Škornice patří do čeledi dřišťálovitých (Berberidaceae) a podobně jako dřištál má listy s jemnými ostny na okraji. Léčebně se používá nať (herba epimedii). Dalším recentním přehledem medicinálních vlastností škornice je Chen2015ccq, přehled Indran2016psc se soustřeďuje na její využití při senilní osteoporóze z nedostatku estrogenů.

Škornice šípovitá je tedy estrogenní modulátor a fytoestrogen s afrodiziakálními účinky zvláště u žen, jejichž normální hormonální režim je narušen. Mimo tyto své vlastnosti je škornice neškodná bylo by možné uvažovat o jejím zařazení mezi adaptogeny sensu lato.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.