Drobečková navigace

Podpora potence a erekce (afrodiziaka)

Praktické shrnutí: Zdravý muž si může udržet sexuální potenci a libido až do poměrně vysokého věku. Je však přirozené, že v pokročilém věku se snižuje trvanlivost erekce a počet dosažitelných ejakulací. Na potenci jsou nám nabízeny stovky bylin a doplňků. Nemůžu zde komentovat všechny byliny, ale aspoň těch 50 nejproslulejších zde najdete, včetně bylin specificky ženských.

Erekce a vliv pohlavního vzrušení na genitál

Sexuální přitažlivost, výběr partnera a amplektace směřující k pohlavnímu styku je složitý neuropsychologický proces, na kterém se podílí limbický systém, mozková kůra a vlastně celá lidská duše. Klasická psychoanalýza dí, že libido prostupuje celou osobností člověka. Jakmile však nadejde chvíle sexu, je nutný správně fungující genitál, který se zapíná na vůli nezávislými mozkovými impulzy z parasympatických vláken, které vybíhají ze sakrální pleteně a probíhají stydkým nervem až k endotelu stydké tepny, kde způsobí výlev oxidu dusnatého (NO). Za erekci pyje i sexuální reakci ženského genitálu tedy může infuze NO do krevního řečiště genitálu. K dalším látkám podílejícím se na sexuálním fungování patří testosteron, estrogen, noradrenalin (Espana2016nna, viz plný text), dopamin, acetylcholin, oxytocin a neuropeptidy.

Erekce nezačíná kontrakcí odvodních žil pyje, jak se myslelo dřív, ale roztažením tepen genitálu v důsledku NO (Toda2005nop). Počínající erekce částečně uskřine odvodní žíly, takže se v pyji ustaví vnitřní hydrostatický tlak blízký systolickému – tvrdá erekce. Uvolněný NO, jehož koncentrace v krvi při sexu značně stoupá, též usnadňuje dýchání a pohybovou aktivitu. Po ejakulaci přívodní tepny pyje v důsledku signálů sympatiku rychle kontrahují a způsobí refrakterní fázi – dočasnou přirozenou neschopnost erekce. Trvání refrakterní fáze se s postupujícím věkem prodlužuje a počet dosáhnutelných po sobě následujících ejakulací se snižuje. Schopnost tvrdé erekce si však zdravý muž uchovává až do vysokého věku (velmi vysokého, dodává bača). Snižování tvrdosti a délky erekce ve vyšším věku je důsledkem snižování pružnosti tepen, kolagenního tonu topořivých těles, úbytku citlivosti příslušných tkání a též libida. Porucha erekce se však může vyskytnout i u relativně mladých mužů. Podle velké americké studie Bacon2006psr postihuje impotence až 17% zdravých mužů starších 40 let. Pro tento stav se někdy používá termín andropauza, avšak žádné "mužské klimakterium" ve skutečnosti neexistuje. Pomoc při poruchách erekce, sníženém počtu spermií i nízké hladině testosteronu je plně v moci současné medicíny.

U žen se při sexuálním vzrušení děje totéž co u mužů. Zesílení parasympatiku, zeslabení sympatiku a infuze NO do podbřišku způsobí prokrvení a zvýšení citlivosti ženského genitálu. Většina přípravků "pro muže" proto ve skutečnosti zabírá i ženám, aniž by se z nich přitom stávaly nymfomanky. Řádné pohlavní vzrušení, provlhčení zejména děložního hrdla a též silný orgazmus je u žen důležitým faktorem plodnosti. Hormonem lásky je u obou pohlaví oxytocin, který se uvolňuje při orgasmu a stimulaci bradavky a souvisí s laktací, tvorbou sexuálních vztahů (zamilovanost) a vztahu matka-dítě (Magon2011oho, plný text zde). Se schopností pohlavního vzrušení však souvisí i testosteron, a to i u žen. Zatímco u mužů se testosteron tvoří hlavně ve varlatech, u žen pochází jen z nadledvin. Tyto hormony mají v těle rozsáhlý vliv.

Přírodní prostředky k podpoře erekce a potence

Potence se týká tématu endogenního adaptogenu oxidu dusnatého (NO) a přípravků k posílení jeho cévního účinku.

Potence má pro muže psychologický význam a tomu odpovídá i rozšíření přípravků k jejímu zlepšení. Když se díváme na složení komerčních bylinných přípravků na zlepšení potence a erekce, můžeme si všimnout, že některé léčivé rostliny se v nich pořád opakují. Jsou to hlavně adaptogeny určitého typu – ženšen, kotvičník zemní, škornice šípolistá, řeřicha peruánská (tzv. maka), klanopraška čínská (schizandra). Avšak bylinných prostředků na zlepšení potence je mnohem více, třeba tongkat ali, muira puama a nebo jihoamerické byliny typu catuaba. Erekce je natolik důležitá, že se k jejímu vyvolání používala i nevhodná afrodiziaka typu puchýřník lékařský (tzv. španělská muška, obsahující jed kantharidin) nebo bujarník (obsahující jed yohimbin), viz následující odstavce. Protože nemůžu postupovat podle všech etnobotanických systémů zároveň, přidržuji se principů sestavování lektvarů TČM, která byliny dělí na krále, rádce, sekretáře a heroldy. Tak i já zde dělím byliny na erekci na prostředky královské, rádcovské a ty ostatní. V TČM jde často též hlavně o plodnost, odborný text k tomuto tématu najdete zde, rozbor jednoho ze stovek receptů s děhelem jako královskou bylinou zase tady.

Základní (královské) prostředky k podpoře erekce

Z farmakologického hlediska lze výklad adaptogenů na potenci začít dvěma léky: modelovým adaptogenem ženšenem pravým a pravděpodobným syntetickým adaptogenem sildenafilem, lépe známým jako Viagra. Co mají tyto dvě látky společného? Je to vliv na biochemickou kaskádu oxidu dusnatého (NO). Detailněji:

Zvýšení účinku kombinací základních léčiv

Pro jednoduchost jsem zatím uvedl pouze čtyři základní prostředky: sildenafil, ženšen, škornici a kotvičník. K těm se řadí i jejich analogy (vardenafil, tadalafil, jiné druhy ženšenu a škornice). Ačkoliv bylin na erekci je mnohem víc, už s těmito základními lze ukázat výhodnost jejich kombinování. Tak například v kombinaci ženšen-sildenafil se účinky těchto dvou složek spíše násobí, nežli sčítají, protože ženšen a sildenafil posilují různá místa téže biochemické kaskády. Přesneji lze rovnici pro jejich kombinování zapsat:

zlepšení potence = (sildenafil + škornice) × (ženšen + kotvičník)

Přitom každá ze složek musí být přítomna v takovém množství, aby fungovala. U sildenafilu v kombinaci se ženšenem stačí treba i jen dávka 20mg. Avšak ženšen se musí užívat v poctivých gramech, a to vícero hodin před kritickým obdobím (jeho účinek pak vydrží až několik dnů). Totéž škornice: její ikarin sice působí stejně jako sildenafil, má však 80x vyšší IC50, takže škornice si musíme k reálnému účinku vzít přes 10g. (Nejlepší je užít prášek ze škornice a zapít teplou vodou.) Pokud jde o kotvičník, ten zvyšuje NO podobně jako ženšen, ale slaběji. Kotvičník užíváme také nejlépe práškovaný. Správná kombinace klíčových složek umožní výrazně snížit celkovou dávku a minimalizovat jakékoliv vedlejší účinky.

Avšak pozor! Sildenafil a jeho analogy (včetně vysokých dávek škornice!) se zásadně nesmí kombinovat s nitrovasodilatátory typu nitroglycerin, které obcházejí přirozenou zpětnou vazbu a přímo uvolňují NO do krve. Následkem kombinace sildenafilu a nitroglycerinu může být hypotenze až fatální! Sildenafil se také nesmí užívat v těhotenství (link). Pokud jde o ženšen, nemusíme mít obavy. Ženšen s nitroglycerinem kombinovat lze (s určitou opatrností) a užívání ženšenu v druhé polovině těhotenství a u kojících maminek je přípustné, viz příslušný dotaz. U kotvičníku a škornice se jejich podávání v období těhotenství a laktace raději vyhneme.

Další klasické byliny na potenci (tzv. rádcové)

Kromě výše zmíněných opravdu královských prostředků na erekci existuje několik dalších klasických bylin na potenci, které jsou tak důležité, že můžou ve směsí také zastávat roli králů nebo přinejhorším rádců. Sem řadím jednak důležité byliny TČM v této indikaci, druhak ty, které jsou účinné a se na potenci a plodnost často nabízejí. O většině z nich jste už jistě slyšeli:

Ženské byliny na potenci (králové, rádcové i sekretáři)

V směsích TČM byliny zastávají 4 funkce: král, rádce, sekretář a herold. Zjednodušeně, byliny královské = základní, rádci, sekretáři = další potřebné, heroldi dolaďují směs.

Zatímco muži silně dbají své potence, ženy se více soustřeďují na svou sociální roli. Není však pravdou, že ženská potence neexistuje. Žena má také cítit pomíjivý světský požitek zvaný orgasmus. Který je také důležitým faktorem plodnosti. Nedostatku potence u žen se neříká frigidita. Mnohem častěji se setkáváme se ženami, které zájem o sex mají, ale v praxi onen žádoucí prožitek nedosahují. Pro ně jsou tu dvě zprávy: Ta špatná je, že asi budou muset změnit své sexuální chování. Ta dobrá je, že jejich potenci posílí tytéž adaptogeny, které účinkují u mužů. Je tomu tak proto, že fyziologie erekce genitálu je u mužů i žen je stejná. Překvapivá podobnost existuje i na hormonální úrovni. Ženy i muži potřebují k aktivaci libida estrogeny i androgeny. U starších žen klesá libido v důsledku úbytku estradiolu i testosteronu. Jediným zdrojem testosteronu u žen jsou nadledviny, jejichž produkce nemusí ve vyšším věku stačit. Těmto ženám se předepisují nejen byliny estrogenní (děhel, pískavice, jetel...), ale i ty androgenní (eurykoma, zárazce...), nebo byliny s vyváženým účinkem (ženšen, maka...) Samotný testosteron u nich lze podávat transdermálně (náplast, krém...) U mladých, zdravých žen však může předávkování androgeny místo nymfomanie vyvolat spíše nepravidelnou menstruaci. Proto se androgenní butea šarlatová v Indii používá jako přírodní hormonální antikoncepce. Obecně platí, že ženské hormony laický léčitel neuřídí. Zoufalý zamilovaný muž, který by chtěl třeba přidávat své pouze kamarádce do jídla lektvar lásky, by jí mohl poškodit zdraví. Způsob, jak přimět ženu, aby se zamilovala do muže, který se jí nelíbí, nebo kterého již odmítla, prakticky neexistuje. Jakmile do hry vstoupí nepravidelná nebo bolestivá menstruace, či dokonce výtok, je po legraci. Byliny na tyto problémy existují, ale předepisovat je musí odborník (s maturitou z endokrinologie nebo sexuologie), který přirozeně též myslí na možnost nádoru. V níže uvedeném seznamu tedy najdete byliny vhodné jako přídavek do bylinných směsí na potenci hlavně pro ženy, a to hlavně v roli rádců a sekretářů, ale jsou tam i byliny královské (děhel, danšen, kontryhel, nebo jiné dle odborné úvahy):

Další byliny na zlepšení potence (sekretáři, heroldi)

V dosavadním textu jsem uvedl většinu vhodných králů, rádců a sekretářů k sestavení personalizované kombinace. Uveďme však ještě více potenciálních sekretářů a heroldů, které v dlouhých etnobotanických seznamech v indikaci potence a erekce nalezneme. V tomto seznamu jsou vysoce kvalitní podpůrné byliny, ale nalezneme zde i byliny nevhodné (bujarník, kebračo, suma latnatá). Čtení tohoto článku je proto běh na delší trať – s každou bylinou se musíte dobře seznámit, než ji začnete používat.

Sestavení kombinace

S tématem potence silně souvisí plodnost.

Příprava směsí lásky je umění, které vyžaduje nejen detailní znalost účinků, ale i cit pro lékovou formu: lektvar, nápoj, prášek, pastilky, pokrmy lásky... Láska je sladká, ale někdy i bolí. Chuť dryáků lásky může být sladká, například sálep ze vstavače mužského (opravdový jako tady, ne ze škrobu a příchutě jako tady), nebo sesamová a pistáciová chalva, ale může mít i podobu hořkého kalichu s obsahem čínských bylin. Vždyť koneckonců potenci napomáhá i Fernet. Čímž se dostávám k alkoholu, tinkturám a medicinálnímu vínu (třeba z plodů kustovnice.) Koňak je lepší nápoj lásky než whisky, a tím se dostáváme i k šampaňskému a jahodám, které u mladých párů jako afrodiziakum zcela postačí. Afrodiziakální je i již výše uvedené zlato, a to nejen v podobě zlatých vloček (ťīn-bó), ale i ve formě šperků žluté či lépe bílé barvy, nejlépe s brilianty. (Dobrá žena vám však odpustí i když jste chudý.) Mladí lidé většinou k lásce nepotřebují léčivé směsi složité fytochemie, protože jejich fyziologie funguje většinou velmi dobře. Ale přesto pro ně láska představuje obtížný psychologický problém. Vhodným dárkem od muže pro ženu bílé pleti jsou růže, pro Asiatku višně a třešně, pro Afričanku cokoliv. Višně lze připravit v čokoládě s jamajským rumem nebo s Malibu. Plodnost u mladých žen magicky přivolávají semínka tykvová a slunečnicová (též slunečnicová chalva), u mužů patizony vypražené jako vídeňský řízek. Menstruační zdraví ženy netrpící vážnou nemocí podpoří liči a vynikající garcínie lahodná (mangostana). Kvůli mangostaně a dalšímu ovoci rodu Garcinia bylo kdysi nutné letět na etnokulinární medový týden do Hongkongu, ale v současnosti je čerstvá mangostana k dostání v SAPĚ. Žena se zase zapíše do paměti muže tím, že mu připraví durian (který je opět dostat mražený v SAPĚ). Na rozdíl od banánů (v karamelu a čokoládě!) a zázvoru durian výborně snáší mražení a lze jej i vysmažit v těstíčku, avšak výběr správně zralého durianu vyžaduje značnou zkušenost. Krindy pindy. Všichni víme, že se před sexem doporučuje lehké bílkovinné jídlo (třeba krevetový salát) kvůli aminokyselině argininu. Sňatek a dlouhodobý vztah magicky posilují švestky a broskve, které též zlepšují pravidelnost menstruace. A nakonec, ne každý chutný pokrm má sexuální vliv. Jídlem pouze chutným, vůči lásce neutrálním je třeba pražená semenná droga ledvinovníku západního – známé to oříšky kešu. Nevhodnou bylinou pro muže je drmek, nevhodným sladidlem lohan. (Pro ženy naopak může být drmek dle situace velmi vhodný.) Základní složkou létací masti je malé množství rulíku zlomocného a šalvěje divotvorné, další složky záměrně neuvádím.

Standardní kombinace TČM

Receptář TČM přistupuje k potenci komplexně a nepřímočaře. TČM není vědecká a já jako pouhý fyziolog jí rozumím jen málo. Místo fyziologie TČM popisuje lidské tělo pomocí teorie jin a jang. Přitom sexuální potence se (metaforicky) vztahuje k meridánu ledvin, což je jinový meridián, jehož jangovým protějškem je meridián močového měchýře. Meridián ledvin a močového měchýře tak tvoří jeden celek. Když si pak všimneme, že znak pro ženský princip jin (陰) může v čínštine (kromě mnoha dalších významů) znamenat i genitálie, pochopíme, proč lékaři TČM vysvětlují impotenci nedostatkem "ledvinného jin". Nejde samozřejmě o skutečné vysvětlení, pouze o jakousi orientální latinu, přesto však mají lékaři TČM v léčbě impotence sebevědomí i léčebné úspěchy. Z jejich receptáře uvádím 5 standardních směsí:

Pro další referenci poskytuji též odkazy na dvě další směsi proti především mužské impotenci z databáze Dr. Pennera – tady a tady. A zdůrazňuji, že případy konkrétních pacientů má řešit promovaný praktik tohoto umění. Perte se, žerte se a zlomte si vaz.

| 2008 - 14.11.2020