Drobečková navigace

Jaterní cirhóza

Cirhóza jater je konečným důsledkem mnoha jaterních onemocnění a chronických otrav. Vznik cirhózy se obvykle spájí s tím, že chronické nemoci jater způsobují chronický jater (hepatitidu), který procesem neustálé nekrózy a regenerace jaterních lalůčků vede ke ztvrdnutí jater (cirhóze). Cirhóza totiž vzniká jako důsledek mnohonásobného poškození a opětovného hojení jater. Cirhóza je silným rizikovým faktorem rakoviny jater (hepatomu). Jakmile se cirhóza plně vyvine, je prakticky neléčitelná.

U některých bylin však přeci jenom najdeme zprávy, že by mohly proti cirhóze pomáhat. Jsou to byliny, které jsou nejen hepatoprotektivní, ale mají též antifibrotický účinek. Dle dostupných studií k nim patří ženšen, pupečníkovec, lesklokorky a prorostlík čínský:

Ačkoliv byliny a chemické látky s antifibrotickým účinkem nepochybně existují, není jasné, do jaké míry je remodelace jizvové tkáně v játrech vůbec možná. Proto není vhodné dávat pacientům s cirhózou jakékoliv přílišné naděje na vyléčení. Studium antifibrotických bylin má však přesto význam, protože může vést k objevu skutečně účinných léčivých látek.

| 2008 - 11.11.2020