Cirhóza jater je konečným důsledkem mnoha jaterních onemocnění a chronických otrav. Vznik cirhózy se obvykle spájí s tím, že chronické nemoci jater způsobují chronický jater (hepatitidu), který procesem neustálé nekrózy a regenerace jaterních lalůčků vede ke ztvrdnutí jater (cirhóze). Cirhóza totiž vzniká jako důsledek mnohonásobného poškození a opětovného hojení jater. Cirhóza je silným rizikovým faktorem rakoviny jater (hepatomu). Jakmile se cirhóza plně vyvine, je prakticky neléčitelná.
U některých bylin však přeci jenom najdeme zprávy, že by mohly proti cirhóze pomáhat. Jsou to byliny, které jsou nejen hepatoprotektivní, ale mají též antifibrotický účinek. Dle dostupných studií k nim patří ženšen, pupečníkovec, lesklokorky a prorostlík čínský:
- Dle studie Lo2011gri působí ženšenový saponin ginsenosid Rb1 proti vzniku fibrotické tkáně v játrech a dle Tark2015egr má tento ginsenosid (Rb1) též potenciální pozitivní účinek na remodelaci jizvové tkáně. Další věda zde.
- Pupečníkovec asijský má dle dostupných studií také antifibrotický účinek. Z konkrétních studií lze zmínit třeba Li2015sea, která používá kyselinu asiatikovou z pupečníkovce jako výchozí bod k syntéze její derivátů s vylepšeným antifibrotickým účinkem (testováno na modelu jaterní cirhózy potkana).
- Antifibrotický účinek lesklokorky lesklé v játrech dokumentují studie Kwon2011aaf a Sudheesh2012glp.
- K nadějným hepatoprotektivním bylinám patří též prorostlík čínský, jehož využití při cirhóze zmiňuje Lee2012pek (text zde) a několik dalších publikací.
Ačkoliv byliny a chemické látky s antifibrotickým účinkem nepochybně existují, není jasné, do jaké míry je remodelace jizvové tkáně v játrech vůbec možná. Proto není vhodné dávat pacientům s cirhózou jakékoliv přílišné naděje na vyléčení. Studium antifibrotických bylin má však přesto význam, protože může vést k objevu skutečně účinných léčivých látek.