Praktické shrnutí: Aby tento text byl prakticky užitečný, bez dlouhých teoretických úvodů se v něm dovíte 3 i u nás dostupné kombinace TČM vhodné při léčbě virové hepatitidy. Kromě toho zmiňuji pár dalších užitečných bylin v této indikaci. Viz též zdejší mnohem rozsáhlejší článek o bylinných hepatoprotektivech.
Zánět jater, neboli hepatitida je společným příznakem velkého množství jaterních onemocnění. Chronická hepatitida játra soustavně poškozuje a může vést až k jaterní cirhóze. Hepatitida je též rizikový faktor rakoviny jater. Obávaným typem hepatitidy je infekční žloutenka – infekční virová hepatitida. Virů žloutenky existuje několik typů (hepatitida typu A, B, C a další), ale všechny fungují podobně. Během své dlouhé evoluce získaly nevídanou odolnost, takže je můžeme dostat i z nefiltrované podzemní vody. Po úspěšné nákaze tyto viry zůstávají v játrech celá léta a při své činnosti zvyšuje riziko rakoviny.
Bylinné recepty proti virové hepatitidě
Proti žloutence se uplatní jak standardní bylinná hepatoprotektiva, tak i byliny protivirové. Jenže které? Snadno připravitelnou kombinací dle publikace Kim2018pev (jejíž text je zde) je směs zhruba stejného dílu:
- natě pelyňku vlásčitého nebo metlatého (droga herba artemisiae scopariae)
- kořenu krvavce (droga radix sanguisorbae)
- kořenu kurkumy (droga curcumae longae rhizoma)
Krvavec toten seženete třeba zde. Pokud jde o pelyněk vlásčitý, v případě že jej neseženete, můžete jej nahradit asi 1.5 násobnou dávkou natě příbuzného estragonu, který levně seženete zde. Dle Kim2018pev by mělo být u této směsi účinné a zcela bezpečné standardní dávkování asi 10g z každé drogy denně. Lektvar se připravuje 10-20minutovým varem v asi 1/2l vody, nejlépe s malým množstvím alkoholu pro lepší extrakci účinných látek. Další dva lektvary TČM lze doporučit ze standardního arzenálu hepatoprotektiv:
Tyto lektvary lze sehnat zde a zde. Z jednotlivých bylin zasluhují zvláštní zmínku (viz též Lam2016hec) především měkkýn latnatý, ženšen pravý a další druhy ženšenu: ženšen americký, notoginseng, japonský, vietnamský. Dále pak hepatoprotektivní neadaptogen koptis čínský, antioxidační adaptogen kustovnice čínská, protivirový neadaptogen lékořice a již zmíněná kurkuma. Z viricidního receptu Dr. Dukea dále vybírám 5 úžasných protivirových bylin, jimiž jsou buřina srdečník, oregano, rozmarýn, koriandr a fenykl. A na závěr ještě jednu dobrou bylinu proti virové hepatitidě: šišák bajkalský, jehož wogonin má dle Guo2007ava účinek proti viru infekční hepatitidy typu B.