Drobečková navigace

Současné užívání housenice a lesklokorky

Chtěla jsem se zeptat na frekvenci a správné (současné?) užívání kapslí housenice čínské a lesklokorky lesklé v případě člověka, který již má zdravotní problémy s lymfatickými uzlinami(spánek, podčelistní, podklíčková, tříselná ) zvětšenými na levé straně těla po vyloučení všech infekčních a běžných onemocnění, čili nejasného původu, trvající 3 roky. Děkuji

Dobrý den.

V případě idiopatických problémů se zvětšenými lymfatickými uzlinami není nesprávné imunomodulační adaptogeny zkusit. Tam patří zejména lesklokorka lesklá, ženšen pravý i housenice čínská.

K housenici čínské

Housenici čínské (Cordyceps sinensis) jsem se prozatím na webu adaptogeny dostatečně nevěnoval. Píšete ale, že užíváte kapsle housenice čínské a já se obávám, že tyto kapsle jsou něčím jiným než skutečným TČM léčivem známým jako housenice čínská. Housenice čínská patří mezi extrémně drahé houby, což souvisí to s jejím pěstováním. Ceny volně sypané housenice čínské se zde na Tchaj-wanu momentálně pohybují řádově kolem 50Kč/g. Vím, že se v Evropě se levná "housenice čínská" prodává ve formě přípravků vyrobených z mycelia nebo primordia, tj. vypěstovaných in vitro.

Housenice není v TČM nahraditelná přípravkem pěstovaným in vitro

Pěstování in vitro u vzácných či pomalu rostoucích hub výrazně snižuje cenu, ale zvláště u housenice výsledný produkt vůbec není totéž jako skutečná houba. Housenice čínská je houba cizopasná, která se navíc požívá vcelku i s tělem hostitele. Hostitelem je housenka motýla z čeledi hrotnokřídlecovitých, která po nakažení housenicí zaleze několik centimetrů do země a tam uhyne. Její tělo ztvrdne a z něj vyroste stopkatá plodnice housenice vyčnívající nad zem a produkující výtrusy, kterými se nakazí další housenky. Při pěstování in vitro tento proces interakce parazita, hostitele a okolního prostředí nelze nijak napodobit. I když v laboratoři přinutíme housenici, aby na Petriho misce vytvářela nějakou zpleť houbových vláken, je to z pohledu TČM nezajímavé. TČM housenici nazývá tong cóng šia cao – "v zimě červ, v létě rostlina". Právě propojeností "rostlinného" parazita a živočišného hostitele vzniká ono "výjimečně dobré vyvážení jin a jang", kterým se podle magického systému TČM léčivé účinky housenice vysvětlují. Uměle pěstované mycélium a primordium tyto vlastnosti nemá. Neříkám že nemůže být účinné, ale z pohledu TČM je to něco úplně jiného než tong cóng šia cao.

Současné užívání lesklokorky a housenice čínské...

... je s výše uvedenými výhradami bez problémů. Kvalitní lesklokorka lesklá je ve srovnání s kvalitní housenicí čínskou o něco levnější, ale i u ní je rozhodně lepší použít skutečnou práškovanou plodnici, nebo koncentrát vyrobený ze skutečných plodnic. Užívání je stejné, jako kdybyste ty dvě houby užívala nezávisle. Pokud jde o frekvenci, tak u 100% plodnice lesklokorky lesklé to budou tak 1-3g denně (např. 1-3 kapsle 3× denně). U housenice se řiďte doporučením výrobce, pokud žádné není, tak užívejte např. 1g denně. A pokud máte na to, abyste si pořídila skutečnou housenici, měla byste si najít prostředky i na návštěvu centra TČM, kde Vám tváří v tvář dají lepší doporučení než já na dálku.

| 2012 - 21.8.2012