Drobečková navigace

Housenice čínská (Cordyceps sinensis)

Housenice čínská (Cordyceps sinensis)
Housenice čínská (Cordyceps sinensis) wiki

Housenice čínská (Cordyceps sinensis (Berk.) Sacc.) je vzácná houba, která má bohaté tradiční využití. Jedná se vlastně o housenku hrotnokřídlece uhynulou na infekci houbou zvanou housenice. Ze ztvrdlého těla housenky prorostlého myceliem (proměněného ve sklerócium) vyrůstá šídlovitá plodnice housenice na dlouhé stopce. Dle TČM jsou její léčivé účinky "výborné". Též vědecká literatura (v počtu několika desítek kvalitních referencí) udává účinek proti rakovině, působení na imunitu, účinek proti diabetu, únavě a ochranný účinek na játra a ledviny. Širšímu využití brání vysoká cena a relativně menší prozkoumanost tohoto léčiva. Též já se omlouvám, že nemám toto léčivo natolik nastudované a tvrzení zde uvedena nereferencuji tak důkladně jako u ženšenu.

 

Obsahové látky housenice

cordycepin
none

Hlavní obsahovou látkou housenice se zdá být 3'-deoxynukleosid zvaný cordycepin. Cordycepin není nic jiného, než 3'-deoxyadenosin, analog přirozeného nukleosidu adenosinu. Analogy nukleosidů se používají jako cytostatika v léčbě rakoviny. Podobně i cordycepin má cytostatické účinky proti rychle se dělícím buňkám, je však méně jedovatý než obvykle používaná cytostatika. Navíc má cordycepin výrazné antidepresivní účinky. Cordycepin může ve vyšších dávkách škodit, takže housenice nemusí být úplně dokonalý adaptogen.

Polysacharidům z housenice literatura připisuje vícero účinků: protinádorové, protivirové (konkrétně proti chřipce), zlepšení imunity a též snížení krevního cukru a cholesterolu. Ty bohužel nejsem schopen posoudit. Další sloučeniny (difenyl étery, cordyceps alkaloidy kordyformamid, kordypyridon A a B, militarinon A, B, C a D a další typy sloučenin) měly účinek proti rakovině, malárii a na regeneraci nervového systému. Housenice dále obsahuje mírně protirakovinné sloučeniny běžné i v jiných houbách, například ergosterol. Uvedené informace pocházejí vesměs z přehledu Lin2011chd.

Léčebné použití housenice

Vidíme tedy, že vědecké důkazy účinnosti housenice čínské existují. Za slávu housenice však může nikoliv vědecká medicína, ale nevědecká TČM – systematické šarlatánství, které dalo světové medicíně vysoce účinný ženšen a lesklokorku, jakož i neblaze proslulá léčiva jako tygří kost a roh nosorožce. Pokud vás housenice čínská zajímá, zvláště při léčbě konkrétních chorob, dejte si poradit od praktika TČM, dle které spojení živočišného a "rostlinného" charakteru dělá z housenice léčivo s výborným vyvážením jin a jang. Housenice čínská rozhodně není neúčinná, její negativní stránkou je pouze vysoká cena.

| 2011 - 14.11.2019