Drobečková navigace

Kde můžu sehnat Phellinus linteus?

Vážený pane magistře, přečetla jsem si v časopise British journal of cancer o účincích houby Phellinus linteus. Protože se léčím s ca mammy, ráda bych věděla, zda mi můžete pomoct ji sehnat. S pozdravem MUDr. Hana P.

Vážená paní Hano,

U ohňovce brázditého (Phellinus linteus) ještě donedávna nebyla k dispozici technologie pěstování. Dnes (2011) jej nabízejí asijští výrobci v Koreji a Tchaj-wanu, časem se možná nějak dostanou i do ČR. Ohňovec brázditý jinak patří mezi protirakovinné houby  skupiny Polyporales, z nichž bych do Vaší pozornosti doporučil též známější lesklokorku lesklou (Ganoderma lucidum) a outkovku pestrou (Coriolus versicolor, nověji Trametes versicolor). Lesklokorka lesklá je z protirakovinných hub nejznámější a nejlépe prozkoumaná u mnoha druhů nádorových onemocnění. Outkovka pestrá má také prokázané protirakovinné účinky a je velmi populární v Japonsku. Bohužel neškodná outkovka pestrá (která roste i v našich lesích) v EU nesmyslně zakázaná.

K účinku dřevokazných hub bych chtěl dodat, že podle dosavadních poznatků působí hlavně aktivací cytotoxické odpovědi imunitního systému svými proteoglykany (polysacharidy). Prof. Horák (dlouholetý spolupracovník zesnulého MUDr. Fortýna, objevitele a propagátora tzv. devitalizace) mi v osobní komunikaci pro pacienty trpící rakovinou též doporučoval přípravek Ovosan a protinádorovou vakcínu RESAN. Společným jmenovatelem všech přístupů založených na aktivaci imunitního systému je to, že pokud je Váš imunitní systém poškozen cytostatiky nebo ozařováním, přístupy které na něj spoléhají budou účinkovat méně. Proto ta nejsprávnější doba k užívání léčiv aktivujících imunitní systém, jako jsou třeba léčivé houby, je ve fázi prevence. Pokud máte potomky, které by mohl stejný nádor ohrozit, měli by na to pamatovat. Rozhodně to ale neznamená, že by protinádorové houby byly za simultánní cytostatické léčby neúčinné. Do Vaší pozornosti bych též doporučoval ženšen pravý se svými léčivými triterpenoidy (panaxosidy). Triterpenoidy se vyskytují i v lesklokorce lesklé (ganoderové kyseliny atd.) Přeji Vám hodně štěstí, které ve Vašem případě budete určitě potřebovat.

S upřímným pozdravem,
Boris Štítnický

 

| 2009 - 20.11.2009