Drobečková navigace

Ohňovec brázditý (Phellinus linteus (Berk. et Curt.) Teng

(synonyma: sang hwang)

Ohňovec obecný (Phellinus igniarius)
Ohňovec obecný (Phellinus igniarius) wiki

Phellinus linteus (Berkeley et M. A. Curtis) Teng je pomalu rostoucí dřevokazná houba parazitující na moruších. Společně s našimi ohňovci patří do zázračného řádu kožovkotvarých (Hymenochaetaceae) a vysoce se cení v asijské tradiční medicíně (Japonsko, Čína, Tchaj-wan, Korea). Společně s (synonyma: sang hwang)

Phellinus linteus (Berkeley et M. A. Curtis) Teng je pomalu rostoucí dřevokazná houba parazitující na moruších. Společně s našimi ohňovci patří do zázračného řádu kožovkotvarých (Hymenochaetaceae) a vysoce se cení v asijské tradiční medicíně (Japonsko, Čína, Tchaj-wan, Korea). Společně s lesklokorkou a housenicí se řadí k nejvyhledávanějším léčivým houbám. V přírodě je vzácný a kultivuje se obtížně.

Databáze Medline k dnešnímu dni (březen 2009) registruje 82 vědeckých prací o ohňovci brázditém. Jedinou dosavadní přehlednou publikací je Zhu2008mmp z Harvard Medical School, jejíž abstrakt shrnuje působení P. linteus následovně (převyprávěno):

Ohňovec brázditý má tísiciletou tradici v léčbě nemocí jako zažívací potíže, průjem, krvácení a rakovina. Ve snaze přeložit tradiční vědomosti o této houbě do norem západní vědy výzkumníci demonstrovali imunomodulační (stimulační i supresivní) a protinádorové účinky. Vyvolává apoptózu u mnoha druhů rakovin, aniž by poškozoval normální tkáně. Studie o protinádorovém působení a synergii s konvenčními cytostatiky postupně potvrzují jeho tradiční status protirakovinného prostředku.

Na Tchaj-wanu se této houbě říká san huan a věnuje se mu značná pozornost. Tchajwanská studie Chuu2008mmp potvrzuje silnou antioxidační aktivitu, působení proti rakovině plic a melanomu. Specificky bylo zjištěno též jeho působení proti buňkám rakoviny tlustého střeva a konečníku (Song2011ppp aj.)

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.