Drobečková navigace

Ohňovec brázditý (Phellinus linteus)

(synonyma: sang hwang)

Ohňovec obecný (Phellinus igniarius)
Ohňovec obecný (Phellinus igniarius) wiki

Phellinus linteus (Berkeley et M. A. Curtis) Teng je pomalu rostoucí dřevokazná houba parazitující na moruších. Společně s našimi ohňovci patří do zázračného řádu kožovkotvarých (Hymenochaetaceae) a vysoce se cení v asijské tradiční medicíně (Japonsko, Čína, Taiwan, Korea). Společně s lesklokorkou a housenicí se řadí k nejvyhledávanějším léčivým houbám. V přírodě je vzácný a kultivuje se obtížně. Recentním přehledem o ohňovci brázditém je Chen22019rbp, plný text zde.

Ohňovec brázditý má tísiciletou tradici v léčbě nemocí jako zažívací potíže, průjem, krvácení a rakovina. Ve snaze přeložit tradiční vědomosti o této houbě do norem západní vědy výzkumníci demonstrovali imunomodulační (stimulační i supresivní) a protinádorové účinky (viz věda). Vyvolává apoptózu u mnoha druhů rakovin, aniž by poškozoval normální tkáně. Studie o protinádorovém působení a synergii s konvenčními cytostatiky postupně potvrzují jeho tradiční status protirakovinného prostředku.

Na Taiwanu se této houbě říká san huan a věnuje se mu značná pozornost. Taiwanská studie Chuu2008mmp potvrzuje silnou antioxidační aktivitu, působení proti rakovině plic a melanomu. Specificky bylo zjištěno též jeho působení proti buňkám kolorektálního karcinomu (Song2011ppp aj.)

| 2009 - 23.11.2019