Krátce řečeno, existují ale dnešní západní medicíně jsou neznámé. Chlamydióza je jedna z nejčastějších pohlavních nemocí, společně s opět se šířící kapavkou. Tento trend opětovného šíření infekčních chorob – a to nejen pohlavních – bude pokračovat, protože vývoj nových antibiotik v postmoderním farmaceutickém průmyslu upadá. Místo toho se prostředky investují do monopolizace a potlačování přírodních léčiv. Mikroby si zatím vyvíjejí MDR proti stávajícím antibiotikům. Lidé budou na infekční nemoci opět umírat, než se tyto naučí nás zabíjet pomaleji nebo vůbec, protože zdravý bacilonosič je lepší, než nemocný. Záměrně nemluvím o tom, že by si snad Homo sapiens vyvinul odolnost, protože rychlost naší evoluce je ve srovnání s mikroby nulová. Ale dost bylo biologie.
Přírodní možnosti léčby chlamydiózy
Chlamydia trachomatis je vnitrobuněčný parazit dobře přizpůsobený naší fyziologii i imunitě. Léčba chlamydiózy je proto obtížná. Mezi miliony neprozkoumaných pralesních rostlin a hub by se jistě našel přírodní prostředek, který by na ni zabíral. Problém je v tom, že nevíme, který to je. Ani z databáze slavného Dr. Dukea nelze ohledně chlamydie vyvodit žádné specifické doporučení. Co tedy víme?
Dřišťál a vodilka kanadská
Když se mě takto někdo zeptá na chlamydiózu, tak první mě napadne obyčejný berberin z dřišťálu obecného. Ne že by snad byl nejúčinnější, je jen nejvykřičenější. A skutečně, když se podíváme na jeden přehledů, Vermani2002hms, tak v sekci "genitální chlamydie" najdeme zmínky o možné účinnosti orálně podaného dřišťálu a vodilky kanadské. Tyto rostliny nejsou adaptogeny, protože dřišťál i vodilka obsahují alkaloid berberin, což je slabý jed, který lze podle Paracelsovy maximy v patřičně nízké dávce využít jako lék. Nepatří do nepovolaných rukou. Berberin byl předmětem rozsáhlého výzkumu. Že je berberin je antibiotikum účinné kromě jiného i proti Chlamydia trachomatis, je známá věc (Khosla1992bpd, Head2008nap). Vodilka kromě berberinu navíc obsahuje alkaloid hydrastin a více než 20 dalších alkaloidů, které prý mají antibakteriální účinek synergistický s berberinem (Ettefagh2011ghc). V pozitivních zprávách o berberinu by se dalo pokračovat, ale já místo toho vyslovím svůj osobní názor a varování: Nečekejte od berberinu ani vodilky kanadské zázraky. I s berberinem má chlamydie navrch. A ještě poznámka: Plody dřišťálu, které lze zakoupit u bylinářů, jsou jedlé a berberin neobsahují. Berberin obsahující drogou je kůřa kořene dřišťálu (berberidis radicis cortex).
Další přírodní možnosti
Kromě dřišťálu a vodilky indický přehled Vermani2002hms zmiňuje proti chlamydii kombinaci zederachu indického a mýdelníku čínského. Dle Hao2010ebc též bajkalin ze šišáku bajkalského zamezuje infekci HeLa buněk chlamydií. Jsou další léčivé rostliny, které mají dezinfekční a antibiotické účinky, ačkoliv nebyly zkoumané konkrétně proti chlamydiím. Jsou to: levandule, kardamovník obecný, česneky, zázvor, borůvka, brusinka, petržel, medvědice, bříza, pýr plazivý... Doporučit lze též jogurty (jmenovalo by se vícero druhů / kmenů bakterií), které zlepšují imunitu. Není též vyloučeno, že léčbu chlamydie antibiotiky (např. azitromycinem) lze usnadnit systémovou enzymoterapií (Wobenzym atd., Forstl2000zer). A úplně nakonec bych uvedl TČM kombinaci zvanou koptisový detoxikační lektvar, který v souvislosti s chlamydií hluboce v textu zmiňuje publikace Liu2009ihj.