Drobečková navigace

Problém s tinitem a autoimunitní zánět štítné žlázy

Dobrý den pane Borisi, nejprve bych Vám chtěla poděkovat za Vaše stránky. Mám problémy s tinitem asi půl roku, k tomu nepříjemné závratě. Je mi 30 let. Absolvovala jsem řadu vyšetření a žádná konkrétní příčina nebyla zjištěna. Po konzumaci spousty prášků, doporučených lékaři a dalších drahých preparátů, inzerovaných na internetu a jinde, žádné zlepšení. Po radě jedné starší paní, která měla stejný problém, jsem si objednala 30g ženšenu Taiwan TCM Liang, s trochou skepse, jsem si udělala odvar podle Vašeho návodu a asi už po 4 dnech se mi neskutečně ulevilo. V uších mi sice ještě trochu hučí, ale bolesti hlavy a závratě jsou pryč. Moc by mě zajímalo jak zrovna u mě ten zázrak zafungoval, jestli léčí pouze symptomy nebo přímo příčinu, kterou neznám. Jediné na co mi lékaři přišli je autoimunitní zánět štítné žlázy a zvětšené lymfatické uzliny ... Setkal jste se někdy s někým, kdo by měl podobné problémy a zrovna ženšen mu pomohl? díky Olina

Dobrý den, paní Olino

Omlouvám se že odpovídám až po prázdninách. Zároveň Vám blahopřeji k překonání rekordu v době čekání na mou odpověď, jenž doposud příslušel jednomu dotazu o působení ženšenu při diabetu. Ale vážně. Jsem rád, že Vám ženšen pomáhá. Je jasné že tinitus (pískání či "zvonění" v uších) neznamená nic jiného, než předrážděné neurony v mozku. Tinitus dokonce často signalizuje, že některý neuron (nejčastěji vlásková buňka vnitřního ucha) právě umírá. Ve Vašem případě bude ale příčina spíše hlouběji v mozku nežli ve vnitřním uchu.

Příčina Vašich mozkových problémů

Při čtení Vašeho dotazu mi do oka padlo jedno slovní spojení: autoimunitní zánět štítné žlázy. Tak tím mi říkáte všechno. Chronická lymfocytární tyroiditida, neboli Hašimotova tyroiditida, je zánět a destrukce štítné žlázy, za který není odpovědná štítná žláza samotná, ale Váš imunitní systém.

Ten musí zvažovat, jak přísný bude k buňkám vlastního těla. Když není dost přísný, rakovina má pré. Když je příliš přísný (nebo když prostě zblbne), může se stát že mylně identifikuje užitečné buňky jako podezřelé a začne je ničit. Tohle se obvykle přihází těm buňkám, které jsou vzácné a mají zvláštní charakteristiky, jako třeba buňky štítné žlázy nebo Langerhansových ostrůvků pankreatu.

Výklad Vašich příznaků je snazší než výklad Josefových snů. Váš imunitní systém blbne. Kromě ničení Vaší štítné žlázy organizuje represe vůči menšinovým buňkám v celém Vašem těle a zřejmě si našel nejméně jeden typ obětí i mezi buňkami Vašeho mozku. Vaše jediné štěstí je že imunitní buňky do mozku nesmí, jinak byste ho už měla nadranc. Z imunitních buněk je v mozku povolená pouze mikroglie – specializovaný typ stacionárních makrofágů, které vůbec nechodí ven a s lymfocyty se baví jenom na dálku. Jediné co můžou Vaše rozzlobené lymfocyty dělat je zvenčí štvát mozkovou mikroglii aby se obrátila proti domnělému vnitřnímu nepříteli. Mikroglie je tak rozpolcena mezi autoimunitní propagandou a vlastním selským rozumem. To je Váš tinitus a závratě – neklidná mikroglie pořád vyšetřuje nějaká nesmyslná obvinění a obtěžuje tím neurony. Sluchové a rovnovážní neurony jsou ze všech neuronů mozku nejcitlivější, dokonce až tak, že pocit pohybu nekorelovaný s vizuálními vjemy náš mozek používá jako první indikátor nebezpečí otravy a nutnosti se pro každý případ vyzvracet (s jízdou autobusem se nepočítá). Není divu, že právě tinitus a závratě jsou i u Vás prvními indikátory většího mozkového problému.

Proč zabral ženšen

V článku o neuroprotektivním účinku ženšenu vysvětluji a rozsáhle referencuji tlumivý vliv ženšenu na aktivaci mikroglie. U zdravých lidí se projevuje především tak, že po pitce u nich bude výrazně omezena tzv. kocovina. U Vás se projevuje tak, že mikroglie si dá pod vlivem ženšenu pohov a lehký chronický zánět mozku, jímž trpíte, po několika dnech poleví. Neurony si oddechnou a mohou začít regenerovat. Každopádně, autoritativní radu získáte od lékaře, který jediný má v oboru zdravotní péče právo na omyl.

-boris-

| 2010 - 5.9.2020