... Rád bych věděl více o léčivých schopnostech tohoto (rozuměj ženšenového) kořene. Mám cukrovku a ocenil bych odbornou radu jak často jej aplikovat a v jaké podobě, a zda li máte nějaké konkretní výsledky při léčbě cukrovky. Jakou mám jistotu že co jsem si objednal je Korejsky ženšen? Nevím jaký je rozdíl o proti čínskému a jinému??? Předem děkuji za odpověď. Marián.
Vážený pane Mariáne,
Pohádka o pomalém prodavači
Pomalý prodavač Matěj Naponáhlo prodával kilo cukru po kostkách, které po jedné vážil na váze a za každou kostkou vyčkal, než se váha ustálí. Paní Anna Pustovková, která byla první ve frontě, to nevydržela, lapla své 3 kostky cukru od prodavače a běžela si na něj stěžovat na městský úřad. Propustili ho.
Ráno si paní Pustovková dělala čaj s jednou kostkou cukru. Byl úplně přeslazený a z cukru nic neubylo. Nakonec ho používalo celé město. Hledali prodavače, vypsali oznam, ale marně – prodavač Matěj Naponáhlo byl ve spižírně a rok tam přemýšlel nad tím, jestli hřebíček udrží jeho plášť, když ho pověsí. A udržel.
Tolik pohádka.
znáte pohádku Ľubomíra Feldeka "O pomalém prodavači"?
Pokud jde o odpověď na Vaši otázku, dostávám se k ní až nyní, dva měsíce po jejím obdržení, ale nikoliv pozdě – diabetes nemá ve zvyku odcházet a určitě Vás pořád věrně provází. Vy můžete pouze bojovat proti jeho další progresi a komplikacím.
Bylin s antidiabetickým účinkem je hodně
Jejich výčet najdete v samostatném článku diabetes. Snadno sehnatelné pro vás budou tyto:
Borůvkové listy obsahují glukokinetické látky (účinkující podobně jako inzulin) a mají další význačné účinky, třeba vysoký obsah protivirových látek. Jejich negativem je, že se nesmí užívat dlouhodobě. Momordiku naproti tomu lze užívat denně. I momordika obsahuje glukokinetické látky a je velmi zdravá. Na cizí pěst (přesněji na pěst Dr. Dukea) bych dále přidal za přehršli snadno sehnatelných antidiabetických bylin: bobkový list, skořice, hřebíček, kurkuma, pískavice řecké seno, k jídlu (kvalitní) sojové boby, česnek, syrová cibule. Zn.: Nepodceňovat.
Abychom tedy přistoupili k tomu ženšeni při cukrovce...
...aneb to nejlepší nakonec. Se ženšenem při cukrovce rozhodně neprohloupíte. Není to otázka toho, jestli je vhodný, ale za jakou cenu a v jaké kvalitě ho seženete. Ať už si ho koupíte kdekoliv, doporučoval bych Vám při cukrovce spíše ženšen červený, protože je více jang a lepší na cévy (detaily jsem už zapomněl). V první linii úvah ženšen obsahuje glukokinetické látky, takže snižuje přetížení pankreatu a postup cukrovky. Navíc ale ženšen tlumí záněty a autoimunitní reakce, které bývají odpovědné za destrukci Langerhansových buněk i za různé komplikace diabetu. Ženšen komplexně bojuje proti metabolickému syndromu včetně hypertenze (to ale neznamená že Vy jste zproštěn své povinnosti proti němu nadále bojovat dietou). Navíc ženšen zlepšuje hojení ran a podporuje regeneraci cév, což účinkuje proti ischemickým komplikacím cukrovky, jako třeba bércové vředy.
Dávkování ženšenu
Ženšen byste měl jíst nebo pít denně dlouhodobě v množství 2-8 gramů sušeného červeného kořene (ginseng radix rubra), nejlépe 6-letého, přesná dávka závisí na Vašich individuálních pocitech. Účinek ženšenu je totiž možné zhodnotit i subjektivně (na rozdíl od třeba lesklokorky), jen musíte několik hodin nebo dnů vyčkat. Způsob dávkování a recepty mám sumarizovány na zvláštní stránce. Kapslové či pilulkové ženšenové preparáty pomáhají také, ale vzhledem k malým objemům účinných látek jsou málo vhodné. Pozor na záměnu s eleuterokokem, který prodejci záměrně vydávají za ženšen (sibiřský ženšen, eleutheroginseng atd.). I eleutherokok je adaptogen, ale jeho účinky jsou jiné.
Konkrétní zkušenosti s léčbou diabetu
Konkrétní zkušenosti s léčbou nemoci, která trvá po celý zbytek pacientova života je těžké získat a já sám je nemám. Mají je ale jiní – existuje několik systematických přehledů testování antidiabetických bylin na zvířatech i lidech, z nichž ženšen i M. charantia vycházejí velmi pozitivně (třeba Hui2009hht nebo Yeh2003srh, oba volně přístupné zde a zde , ten první Vám též zasílám mailem).
Jakou máte jistotu že to, co jste si objednal, je korejský ženšen?
Žádnou, pokud nemáte sám k dispozici chemické analytické metody. Můžete si samozřejmě objednat korejský ženšen přímo od společnosti KGC. Ale pokud si myslíte, že pro velkou korporaci je větším problémem Vás ošidit než pro mě, tak jste na omylu. Poslední dobou korejská vlastní produkce nestačí poptávce po korejském ženšeni a tak se většina "korejského ženšenu" ve skutečnosti pěstuje v Číně. Tím nechci říct že KGC někoho šidí, to bych měl hřích – KGC toho pro popularizaci ženšenu udělala více než jakákoliv jiná společnost na zeměkouli – chci jen říct že nákup bylin a zvláště ženšenu je otázkou důvěry.
A tím se dostáváme k Vaší poslední otázce:
Jaký je rozdíl mezi korejským, čínským a jiným ženšenem?
Tohle je opět jednoduchá otázka vyžadující zdlouhavou odpověď. Naštěstí jsem už většinu z této obtížné práce odvedl na stránce "co všechno se označuje jako ženšen", takže tady mi zůstává jen otázka korejského kontra čínského ženšenu. Ve stručnosti, menší část "korejského ženšenu" se pěstuje přímo v Jižní a Severní Koreji, větší část (asi 70%) se pěstuje v Mandžusku pod korejským dohledem. Oba se prodávají pod značkou Korea Insam™, kterou nedávno nechalo zaregistrovat korejské ministerstvo zemědělství. Důvodem bylo to, že v průběhu času začali slovní spojení "korean ginseng" používat téměř všichni čínští prodejci pod záminkou, že to je vlastně anglické druhové jméno druhu Panax ginseng a není nikoho kdo by tohle rozsoudil nebo ztrestal – závazný systém existuje jenom v latinských jménech.
S pozdravem,
-boris-